A sima szesz valódi, lepárlással készül, valódi alapanyagból.
A pancsolt szeszt pl. nem gyümölcsből készítik, hanem kevernek hozzá pl. cukrot, élesztőt stb.
Ugyan nem vagyok szakértő, de szerintem a pancsolt szesz az, amibe minden olcsó alapanyagot beletöltenek, ami elérhető.
A probléma, hogy az alkoholok mérgezőek. Az etil-alkohol kevésbé, mint a többi, ezért ezt fogyasztjuk. A többi alkoholfajta ennél jóval mérgezőbb, némelyikből pár korty már halálos lehet.
#2: A pancsolt szesz nem feltétlenül mérgező.
Az alkoholos – azaz etil-alkohol tartalmú – italok hagyományosan növényből készülnek megfelelő módszerekkel. Meg van határozva, hogy milyen adalékanyagok tiltottak. A bor pl. szőlőből készül. De nem lehet az előállításánál tiszta alkoholt, cukrot, glicerint tenni bele, mert azt már nem hívnánk bornak.
A pancsolt szesz – mint írták – esetleg tiszta szesz, cukor, élesztők, aromák segítségével áll elő. Lásd „tablettás” bor. [link]
Akkor lehet mérgező a pancsolt szesz, ha a felhasznált alkohol nem tiszta, azaz nem csak etil-alkoholt (etanol, C₂H₅OH), hanem metil-alkoholt (metanol, faszesz, CH₃OH) is tartalmaz jelentős mennyiségben. Ez akkor fordul elő, ha az alkoholt valamilyen más módon állítják elő (pl. kőolajból, metanollal denaturált etil-alkoholból), vagy nem megfelelő technológiát, alapanyagokat, adalékanyagokat használnak az előállításnál.
Mindkét alkohol méreg. (Vagy a szervezetbe kerülve méreggé alakít át bizonyos anyagokat.) Az etil-alkohol viszont kevésbé az, így nagyobb a halálos dózisa. Kisebb dózisban mérgezési tüneteket okoz (részegség). A tartós egészségkárosító hatás csak hosszú távon fejtődik ki. A metil-alkohol viszont jóval agresszívebb módon fejti ki a hatását. Sokkal kevesebb mennyiség is halálhoz vezet, illetve kisebb dózisban vakságot okozhat.
A pancsolt szesz eredendően a nem megengedett adalékkal készült szeszt jelenti, de a köznyelvben a „kommersz” szeszes italokat is hívják így. (Megjegyzendő, hogy a magyarban a „szesz” hivatalosan csak az égetett szeszt jelenti, a sört/bort nem.)
Az első esetben vagy emberi fogyasztásra alkalmatlan dolgokat (pl. denaturált szeszt, nem engedélyezett színezéket) kevernek az italhoz (ilyenkor nyilván többé-kevésbé ártalmas), vagy csak az adott italfajtánál tiltott összetevőt (pl. ha a gyümölcspálinkába finomszeszt vagy aromát kevernek, az pálinkaként már pancsolt, de egyszerű szeszes italként szabályos).
A „kommersz” előtag az EU-csatlakozás előtt létezett hivatalosan, pl. „kommersz pálinka”, „kommersz rum”, ezek ma mindenféle fantázianevekkel és „szeszes ital” megnevezéssel futnak. Ezeket a lehető legolcsóbban gyártják olcsó finomszeszből és gagyi sütőaromából. A cukorrépamelaszból főzött finomszesznek világszerte rettegik a másnapját, hiába főzik aránylag tisztára.
Hozzáadott élesztőt egyébként majdnem minden cefre/must erjesztéséhez használnak, attól nem lesz „pancsolt” egy ital. Az alapanyagban eleve megtalálható vadélesztők használata csak ritka kézműves módszer, könnyű vele elrontani az erjesztést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!