Honnan tudják hogy mi az atom felépítése?
Azt még senki sem tapasztalta meg közvetlenül, hogy milyen az atom felépítése. Senki sem látta, hogy tényleg ott csücsülnek középen a protonok és neutronok, körülöttük meg vágtáznak az elektronok.
De tudod, épp az a jó a tudományban, hogy nem csak azon alapul, amit látunk, hanem ezernyi más módon is meg lehet benne tapasztalni dolgokat. Végeztek mindenféle érdekes kísérletet, amelyek eredményeit elemezték és megalkottak egy modellt az atomról. Ez azért csak modell, mert a valódiságát nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, nem tudjuk szétszedni az atomot, hogy megnézzük, milyen. Éppen ezért csak kitaláljuk, milyen lehet.
Ez a modell pedig - amiről te is tanultál - az eddig elvégzett atomfizikai kísérletek eredményeit meg tudja magyarázni. Ha valaki elvégez egy kísérletet és megpróbálja a modell alapján kiszámítani, mi fog történni, olyan eredményt kap, ami elég jól hasonlít a mért értékhez.
Az atommodellünk kb. 15o éve egyre tökéletesedik. Nem fog neked senki olyan választ adni, amire vársz. Az eltelt idő alatt sok ezer kísérletet végeztek, amik más és más szempontokból vizsgálva a valóságot, más-más tulajdonságára világítottak rá az atomnak.
Szerencsére van olyan könyv, amiben az atommodell fejlődésének története nagyon élvezetesen le van írva: John Gribbin - Schrödinger macskája.
Egyébként vannak olyan kísérletes módszerek, amivel az atom láthatóvá tehető.
Az ismereteink folyamatosan növekednek, azáltal, hogy egyre több dolgot tapasztalunk meg a fejlődő eszközeinkkel. A tudománynak az a gyakorlata, hogy amikor valamiről elég sok részismerettel rendkelkezünk, mindig akad valaki, aki ebből egy egységes rendszert próbál meg kitalálni, ezt nevezzük modellnek. A "kitaláláshoz" azt az elvet követik, hogy amit addig ismernek, az jó, elfogadjuk. Az újnak pedig olyannak kell lenni, hogy minden korábbi ismeretünkkel összhangban legyen. Ha ez nem sikerül, akkor két eset van. Vagy rosszul alkották meg az új rendszert, vagy egy korábbi ilyen elgondolásról derül ki éppen itt, hogy mégse úgy jó.
Newton például néhány száz éve kidolgozta az erőhatások törvényeit. Azt mondták, hogy ezek érvényesek a világ minden jelenségére. Amikor az atomok szerkezetét és mozgását már tudták vizsgálni, mérni, észrevették, hogy nem stimmel minden. Kellő tapasztalat után úgy módosították a Newton törvényeket, hogy az jó, de az atomszerkezetekben, extrém esetekben nem ez, hanem Einstein relativitáselméletéből következő szabályok érvényesek. Ezeket sem "látjuk", de mivel segítségükkel kapott eredmények minden tapasztalásunkkal egybeesnek, elfogadjuk igaznak őket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!