MIt tapasztalunk, ha fenolftaleines nátrium -hidroxid oldatba sósavat csepegtetünk? (reakció egyenlet, folyamat neve, és a reakció teljes végbemenetele után milyen kémhatású az oldat?
NaOH + HCl --> NaCl + H2O
NaOH, erős bázis, ehhez csepegtetünk HCl-t ami pedig erős sav. Sav-bázis reakció játszódik le értelemszerűen. A reakció végén a keletkezett termékek víz és konyhasó, amik ugye semleges kémhatásúak, az oldat pH-ja 7 lesz. A fenolftalein(bázikus tarmományban jelző indikátor) színe pedig el fog tűnni. Ennyi nagyjából.
A fenolftalein egy indikátor, mely lúgos kémhatás kimutatására alkalmas. Az indikátorok olyan anyagok, amely színelváltozással jelzik az oldatnak a kémhatását. Ha lúgos kémhatás áll fenn (mint a NaOH-oldat esetében is, mivel erős bázis) a fenolftalein az oldatot ibolyára festi, a savas illetve semleges kémhatást viszont színtelenül jelzi.
A lúgos kémhatása egyébként a NaOH-oldatnak a következő egyszerű megfordítható magyarázható:
NaOH + H2O <=> Na+ + OH- + H2O
Mikor a fenolftaleines NaOH-oldatba sósavat csepegtetsz, melyről tudjuk, hogy erős sav, a következő sóképző reakció zajlik le:
NaOH + HCl = NaCl + H2O
A keletkező sónak a kémhatása semleges, mivel a NaCl-oldatában nem keletkeznek se oxónium, se hidroxid ionok, melyek a kémhatást alakítanák ki, egyszerűen csak a víz molekulái hidrátburokkal veszik körbe, melyet így írhatnánk le:
NaCl + H2O = Na+(aq) + Cl-(aq) + H2O
Így a kémhatást semleges lesz, vagyis az ibolya színű oldat kifakul, színtelenné válik, mely az oldat semleges kémhatását jelzi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!