Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a gravitáció?

Mi a gravitáció?

Figyelt kérdés
Úgy értem miért jönnek létre a térben azok az igenerős gravitációs helyek a térben, amit fekete lyuknak nevezünk?
2012. okt. 9. 18:24
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
rosszul mondtam ,fordítva balost vesz be és jobbost köp ki , a jobbos a téridő nem az anyag.
2012. okt. 9. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

Fájdalmas volt olvasni. Mindig ez jön ki, ha valakik olyasmit olvasnak és próbálnak megérteni, amihez sok alapfogalom ismerete szükségeltetik. A félreértések garantáltak.


A természetben van néhány fontos törvény. A megértésük nem egyszerű, ezért csak megemlítem. Az anyagmegmaradás törvénye - azt jelenti, hogy a világban meglévő anyag mennyisége állandó. Energiamegmaradás törvénye - azt jelenti, hogy a világban meglévő energiák összessége állandó. A kettő ötvözete pedig az, hogy az anyag és az energia képes jól meghatározott szabályok szerint egymásba alakulni. Így a fő törvény inkább az, hogy az anyag+energia együttese állandó.

A gravitáció az anyag egy olyan tulajdonsága, amelynek a nagysága az anyag tömegével arányos. Hatása van a másik anyagra, mégpedig vonzó, és a vonzás nagysága a távolság négyzetével fordítottan arányos. A hordozóját, és létrejöttének módját nem ismerjük. Még feltételezések is csak nagyon hézagosan vannak, ezért ezt hagyjuk.


Az anyag a térben nem áll, hanem mozog. Nem egyenletesen oszlik el. Ezért az egyes anyagokra időben változó gravitációs erők hatnak, amelyek a meglévő mozgásukat befolyásolják. Ennek hatására, meglehetősen bonyolult körülmények között az anyag koncentrálódik, röviden, létrejön egy csillag. Az anyagnak bizonyos koncentráció esetén akkora a vonzása egymásra, hogy a szomszéd atom szerkezetét is megbontja, beindul egy magreakció, ettől csillag a csillag.


Ez a reakció azt eredményezi, hogy az idők során abban a térrészben (ahol a csillag van a maga anyagával) annyira összekuszálódik az anyagi részecskék egymáshoz való viszonya, hogy egyre közelebb kerülnek egymáshoz, felbomlik a klasszikus atomszerkezet, és az anyag mérhetetlenül betömörödik. Itt más nincs semmiféle atomszerkezet. Az elemi részecskék nagyon közel vannak egymáshoz, így a gravitációs vonzásuk egymásra hatása rendkívül megnő. Annyira, hogy egy hatalmas energiával (éppen arra) mozgó részecskét lefékezi, és magához vonzza. Ettől viszont kicsivel megint nő a vonzási ereje.


Az ember megfigyeléseket végez az univerzumban. A csillagot attól érzékeli, hogy abból a térrészből a csillag korának megfelelő intenzitású és fajtájú részecskéket érzékel. Egy olyan térből, ahol az előbb említett erősségű a gravitációs erő, nem jön semmi. Ami arra jár, foton, elemi részecske, bármi, azt a térben lévő anyag gravitációs vonzása nem engedi tovább. A térrésznek ezt a semmi részét nevezzük fekete lyuknak. Tudjuk, hogy a tér bármely irányából érkezhet hozzánk valamilyen részecske, ezt érzékeljük is. Ha találunk egy olyan térrészt, ahonnan nem jön semmi, onnan nincs információ. Csak a fenti módon tudjuk megmagyarázni, hogy miért van ez így.


Mindezek a folyamatok az ember által mérhető időt tekintve az adott anyagokra jellemző sebességgel zajlanak le, ezt hívjuk reakcióidőnek. Vannak olyan folyamatok, amelyek az ember számára lassúnak tűnő sebességgel zajlanak le, és vannak, amelyek mérhetetlenül gyorsan. A fekete lyuk kialakulásának időtartamáról azaz elképzelésünk, hogy rövid, mert az atomrobbanáshoz hasonló részecskefolyamatoknak gondoljuk. De valójában még senki sem méret ki, mert ahhoz az kellene, hogy előre tudjuk, itt ilyen lesz, és kimérjük a lefolyás idejét. De ez ma nem lehetséges.


A dolgok ettől kicsit bonyolultabbak persze, de körülbelül ez a fekete lyuk története.

2012. okt. 10. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:
Szerintem itt edigis tudta mindenki hogy mi az a fekete lyuk, már amennyre lehet tudni, de nem ez volt a kérdés. És igen az anyag és energiamegmaradás törvényét is ismerem.
2012. okt. 10. 18:32
 14/14 anonim ***** válasza:

"miért jönnek létre a térben azok az igenerős gravitációs helyek"


A fizika törvényei miatt .Tömegvonzás>atomszerkezetek szétszakadása>atomhasadás magfúzió>fekete lefolyónak detektált fizikai jelenség. Vagyis a mérőműszerekkel idáig lehet a folyamatot elkísérni de biztos hogy nem áll meg itt hanem van valami funkciója a dimenziók közt csak ez már nem tudományos mivel nem mérhető.

2012. okt. 11. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!