Melyek azok a reakciók, amelyeknél mindenképpen kettős nyilat kell használnom?
Tudom, hogy rengeteg ilyen van... Meg hogy nem is lehet felsorolni csak úgy...
De azt szeretném kérni, hogy mégis próbáljuk összeszedegetni, melyek azok a típusok, vagy melyikekre kell figyelnem, hogy ne rontsam el - a kémiaérettségin.
Vannak ismereteim, de most nem írom le, és lehet, hogy hiányos. Aki tud, segítsen a kérdés megválaszolásában!
Köszönöm!
"Ma tanultuk pl. a glikolízis lépéseit azok is ilyenek."
A glikolízisben a lépések kb. fele/harmada praktikusan irreverzibilis:
Glu + ATP -» ADP + Glu-6P
Fru-6P + ATP -» ADP + Fru-1,6P
PEP + ADP -» Pyr + ATP
Pry + NAD + CoA -» Ac-CoA + CO2 + NADH
A másik fele persze nem, és azokat a lépéseket használja a sejt a glükóz felépítésére, de a fennt leírt folyamatok helyett teljesen mást kellett kitalálnia.
Tipikusan a kémiai kötésváltozással nem járó, izomerizációs reakciók reverzibilisek (praktikusan). De a legtöbb szerveskémiai reakció is megfordítható, amiben nincs CO2 felszabadulás vagy ATP hidrolízis.
Nem praktikusan, elméletileg minden reakció reverzibilis. Hogy mennyire lesz egy reakció reverzibilis az adott körülmények között az a kiindulási és végtermékek közti szabadenergia (dG) változás dönti el. (Simán az entalpia nem elég, mivel az nem tartalmazza az entropikus tagot, ami nagyon gyakran lényeges.) Ezért lehet az, hogy habár a hőváltozás kicsi, a reakciót kísérő hatalmas entrópiaváltozás csak az egyik irányba engedi a reakciót végbemenni (un. entrópia vezérelt reakciók).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!