Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valóban tudjuk mérni, hogy...

Valóban tudjuk mérni, hogy milyen messze vannak tőlünk más csillagok, bolygók és milyen idősek, milyen módszerrel, mennyire pontos és hogyan kell érteni a fénysebességet ezzel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

A csillagászok, asztrofizikusok gyakran mondanak számokat, hogy ennyi fényévre, annyi fényévre felfedeztek új naprendszert pl, de mivel és hogyan mérik?


A másik kérdésem pedig, hogy mit jelent az pl, ha valami 600 fényévnyire van, az azt is jelenti, hogy annyira idős is legalább, mennyi km-nek felel meg kb? vagy hogyan kell érteni?



2012. szept. 20. 20:07
 1/6 anonim ***** válasza:

A fényév távolságot mér.

A fény ugye 1 mp alatt 300 000 km-t tesz meg. Ez még paraszti ésszel elképzelhető távolság. A fényév pedig akkora távolság, amekkorát a fény tesz meg egy év alatt, szóval igencsak messzi van :)

2012. szept. 20. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
90%

Igen, valóban tudják mérni, természetesen minél messzebb van, annál durvább hibatűréssel.


Ezért is van, hogy nagyon sok pontosító mérés kell az extrém-távoli objektumokra, hiszen ott százmillió fényéves tévedések is lazán beleférnek (ami emberi ésszel felfoghatatlan távolság!).


A leggyakrabban használt mérési technika a Doppler-effektuson alapszik. Pontosan ismerjük hogy adott anyag milyen hullámhosszon sugároz. A fény, hullámjelegéből adódóan, ahogy növekszik a távolság, egyre jobban eltolódik infratartományba (egyre jobban ellaposodik a hullámgörbéje). A mérés viszonylag "egyszerű": csak meg kell nézni az ismert anyag fényspektrumát (csillag esetén ez nagyrészt hidrogén) és megnézni, mennyire tolódott el infravörös felé. Minél jobban, annál távolabbi az objektum.


És ehhez kell kismillió ellenőrző mérés, hiszen számtalan objektum lehet a mért test és közöttünk. Pláne milliárd fényéves léptékben.


A hatszáz fényév meg azt jelenti, hogy a fény hatszáz évet tett meg, mire ideért. Másodpercenként 300.000km tesz meg, el tudod képzelni, mekkora táv van közöttünk és egy hatszáz fényévre lévő test között.


Földi léptékben ezek elképzelhetetlen távolságok :)

2012. szept. 20. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Vajon ezt a tényt hogyan kezelik a hívők, 6ezer éves világ. Ilyenekkel vagyok körülvéve sajnos.
2012. szept. 20. 21:10
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Úgy kezelik, hogy az egész egy hazugság.


Azért hívők, mert tények nélkül hisznek el dolgokat.


Hiába mutatod meg neki a színkép elemzést, hiába ismeri maga is a Doppler hatást, hiába bizonyítod neki, hogy a fény ugyanígy viselkedik.


Ha nem illik a világképébe, akkor három reakció lesz:


1. Isten csinálta ilyenre, ez is csak Isten hatalmának bizonyítéka.

2. A sátán műve ez, hogy eltérítsen az igazhittől, de igazából nincs így.

3. Úgy ahogy van, hazugság az egész.


:)

2012. szept. 20. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Azért nem ennyire durva a helyzet. Azok a vaskalapos kreacionisták akik szó szerint veszik és hiszik a Bibliát. A 6000 éves világot ...

Az egyház hivatalosan elfogadta az ősrobbanás elméletet. A Bibliába ami van a teremtést a 6000 évet szimbolikusan értelmezik.

Más ezt jól kifejtette: "A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik" 2011-10-27 -es hozzászóló : http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__2..

Továbbá hozzátenném hogy pl az evolúciót az összes nagy világvallás hivatalosan is elfogadta. Az más kérdés hogy egyes hívők nem hisznek benne, de az más kérdés, joguk van hozzá.

Sokan akik nem vallásosak sok minden hülyeséget hisznek arról hogy mit hisznek a vallásosak, amiben persze lehet igazság, de látszik hogy igazából nem foglalkoztak egy kicsit sem a vallástudománnyal, különböző vallások miért alakultak ki stb. stb.

2012. szept. 21. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Tom Benko ***** válasza:

tudjuk mérni, nem is nehéz, csak a távolsággal növekszik a hiba mértéke is. A méréstechnika attól is függ, hogy milyen távolságra van az adott objektum. Nem túl messzieknél elég a háromszögelés is (bár ehhez sem árt egy Földpályányi alap :) ), a többinél már változó, ha meg elég messze van (pl. galaxishalmazok), akkor jöhet a Doppler-eltolódás.

A fénysebesség 3\cdot100^8 m/s, egy év ~31000000 s, ebből kiszámolhatod, mennyi egy fényév (kb. 9,46 billió kilométer). Ez alapján ha valami 600 fényévre van tőlünk, akkor azt a 600 évvel ezelőtti állapotában látjuk éppen. Nem biztos, hogy ennyi idős is, mert lehet, megsemmisült közben, ilyen például az éta-Carinae, aminek robbanása már igencsak esedékes a megfigyelők számára, de lehet, hogy már 100 éve megtörtént, csak az erről szóló információ még nem ért ide.

2012. szept. 21. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!