Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy kell megoldani ezt a...

Hogy kell megoldani ezt a feladatot?

Figyelt kérdés

Egy gömb (R=0,6m) tetejéről egy golyó(tömegpont) legurul (egy ideig gurul, majd elválik a gömbtől -ahol a(t)>=a(cp)- és "lefelé ferde hajításként" leesik a földre tovább. Milyen messze esett a golyó a gömb (földdel) érintkezési pontjától?

odáig megvagyok, hogy a gömb tetejétől 0,2 m mélységben fog elválni a gömbtől a golyó



2012. szept. 20. 17:18
1 2
 1/11 nagylzs ***** válasza:

Azért adták meg a gömb sugarát, mert nem tömegpontként viselkedik, hanem egy kiterjedéssel rendelkező dolog aminek tehetetlenségi nyomatéka van. A következő módon kell számolnod:


#1. Amíg a gömb a lejtőn gurul, addig a helyzeti energiája mozgási és forgási energiává alakul. A lejtő tetején nem mozog és nem forog, a helyzeti energiája ekkor a maximális. A lejtő magasságának megfelelő helyzeti energiáját teljes egészében mozgási és forgási energiává alakította. Tehát a számítás első lépés a következő:


kezdeti helyzeti energia = lejtő alján mozgási+forgási energia


A kezdeti helyzeti energia m*g.

A lejtő alján a mozgási + forgásit írd föl te. Mozgási: 1/2*m*v^2 a forgási meg 1/2*teta*omega^2 ahol teta a tehetetlenségi nyomaték és omega a szögsebesség. A szögsebességet ki lehet fejezni a sebességgel, ezért az egész egyenletben a sebesség lesz az egyetlen ismeretlen.


#2. Ha a sebesség megvan, meg a lejtő szöge is akkor már egyszerű...

2012. szept. 20. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
hát köszi, de a golyó a tömegpont ... 1 golyó gurul le egy gömbről... az nem lejtő:S és nincs megadva semmi, csak a nagy gömb (ami áll 1 helyben) sugara... :/ tehát kell ilyen centripetális meg tangenciális erő is a feladatba... azért kösz
2012. szept. 20. 20:19
 3/11 nagylzs ***** válasza:

Bocsi, nem olvastam el rendesen a feladatot. Elnéztem. Azt hittem hogy lejtő. Amúgy elég hülye feladat mert a pontszerű testnek nem szokása a gurulás dehát a középiskolás feladatok már csak ilyenek. :-)


Na ha kiszámoltad hogy milyen mélységben válik el, akkor a sebességét is tudod! Az energiamegmaradás törvényét kell használni. m magasságból m*g energia alakult át mozgási energiává. A mozgási energiában is szerepel a tömeg, ezért az kiesik (magyarul az elért sebesség független a tömegétől.)


m*g*h = m*v*v/2


ebből:


v = sqrt(g*h*2)


A sebességvektor irányát is tudod, mert ki tudod számolni hogy a körnek azon a pontján milyen irányú a gömb érintője. (A test mindenképp érintőirányban hagyja el a gömböt).


A kettőből ki tudod számítani a sebességvektor vízszintes irányú komponensét.


Illetve azt is ki tudod számolni, hogy a maradék magasságból mennyi idő alatt esik le.


A kettő szorzata megadja a távolságot az érintkezési ponttól.

2012. szept. 20. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 nagylzs ***** válasza:
Mondjuk ez a "milyen messze" elég trükkös! Mert úgy is lehet érteni, hogy vízszintes vetületben milyen messzire. Meg úgy is lehet érteni, hogy konkrétan az érintkezési pont és a földet érési pont között húzott szakasz hossza. És a kettő nagyon nem ugyan az.
2012. szept. 20. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

nem tudom a sebesség vektor irányát hogy kell számolni, de azzal a módszerrel, hogy y=V0*t*sin(alfa)-g/2*t^2

Y=0,6+0,4=1m és amit te mondtál V=2m/s az alfa előző feladatrészből 48,19°... diszkriminánsa negatív jön ki... nem tudom az időt kiszámolni :( leírod , hogy kell, ha másképp is , de hogyan?:S

2012. szept. 20. 22:37
 6/11 nagylzs ***** válasza:

Az tiszta geometria. Azon a ponton ahol a test elhagyja a gömböt, van egy érintő. Az érintő iránya megegyezik a sebességvektor irányával.


Tehát a kör értintőjének az irányát kell kiszámítanod. Ami nem nehéz, mivel megvan a gömb sugara, és megvan az is hogy a tetejétől milyen magasságban válik el tőle a test.

2012. szept. 21. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 nagylzs ***** válasza:

Az idő kiszámítása:


sv = vv0*t + g/2*t^2


Ahol vv0 a test kezdeti sebességének függőleges irányú komponense.


Ebből sv ismert (ennyit esik a test, az elválási pont és a talaj közötti távolság), vv0 ismert (az érintőirányú sebességvektor függőleges komponense a gömb elhagyásának pillanatában). g ismert (=9.81). Tehát t kifejezhető belőle.


g/2*t^2 + vv0*t - sv = 0 // -> másodfokú megoldóképlettel t-re megoldani


Az egyenletnek két gyöke van de nyilván a pozitívat kell figyelembe venni. Ennyi ideig esik a test.


Ez idő alatt vízszintes irányban ilyen távolságot tesz meg:


sh = vh0*t


Amiből vh0 az a test elhagyásakor az érintőirányú sebességvektor horizontális komponense, sh a horizontálisan megtett távolság, és t az esés ideje (amit már kiszámoltál az előző pontban).


Az elválási pont és a talajra érkezési pont közötti teljes távolság:


s = sqrt( sv^2 + sh^2 )


Azt nem írom le hogy a sebességvektor szögéből és nagyságából hogyan lehet kiszámítani a komponenseit, azt biztos tudod. :-)

2012. szept. 21. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 nagylzs ***** válasza:

> Mondjuk ez a "milyen messze" elég trükkös! Mert úgy is lehet érteni, hogy vízszintes vetületben milyen messzire.


Hülyeséget írtam megint. Csak úgy lehet érteni, mert a feladat a gömb földel való érintkezési pontjától kérdezi a távolságot. Tehát csak sh -ra van szükséged. Az a válasz a feladatra.

2012. szept. 21. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
igen, :) köszönöm
2012. szept. 23. 09:35
 10/11 A kérdező kommentje:
az reális, hogy 1,028 m jött ki a földdel való érintési ponttól??? (ugye R=0,6m) nincs az nagyon messze?:S
2012. szept. 23. 09:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!