Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a színek lieárisak (hullámh...

Ha a színek lieárisak (hullámhossza alapján), akkor hogy lehet a színskála kör alakú?

Figyelt kérdés
Szóval, ha a színek hullámhossza az infravöröstől az ulreaibolyáig terjed, azaz a látható színskála két szélső értékét képpezik, akkor hogy lehetséges az, hogy a két szélső értéket a látható színek közül csak egy hajszál választja el egymástól? Azaz a színkeverésnél alig van köztük különbség.

2012. szept. 19. 00:24
 1/5 anonim ***** válasza:
54%
Amire te gondolsz azok a színterek megjelenítése. A színeket számos módon lehet ábrázolni, hogy "összeérjenek": [link]
2012. szept. 19. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
70%
Biztosan hallottál már kördiagramokról. Ezeket azért használják, mert kis helyen elférnek és könnyen áttekinthetők az arányok. A színskálát kör alakban ábrázolni azt jelenti, hogy az összes létező színt úgy ábrázoljuk, hogy a körlapon önkényesen kijelölünk egy sugarat, ez lesz a nulla-vonal. Majd a hullámhossz tartomány szélessége szerint a megfelelő fokkal elforgatott vonallal jelöljük a következő színt, míg a túlsó végére nem érünk. Az összeérés nem jelenti a két szín "közelségét, mindössze azt, hogy az az utolsó tartomány.
2012. szept. 19. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, de nekem továbbra is ott a kérdőjel, és csak akkor érteném meg ezt teljesen, ha egy RGB-színkeverő szoftver nemcsak a 3x(0-255) vagy 3x($00-$FF) értéket mutatná, hanem a hozzá tartozó hullámhosszot is.
2012. szept. 19. 10:01
 4/5 2xSü ***** válasza:
100%

Szerintem #1 és #2 nem értette igazán a kérdést.


Ugye a szemben három különböző receptor van. Mindegyik tartományban mér, ezért egy narancssárga szín egyaránt stimulálja a vörös és zöld szín érzékelésére leginkább alkalmas receptorokat. Ez eddig oké.


A fő kérdés itt az, hogy ugye pl. van egy 390 nm-es hullámhosszú fényünk, amit ibolyának érzékelünk. Ezt kizárólag a kék szín érzékeléséért felelős receptor érzékeli, a zöld szín érzékeléséért felelős receptor nem. Viszont hogyan lehet az, hogy egy vörös és kék fényből kikevert fényt is ugyanúgy lilának látunk, ha ez a lila viszont a vörös szín érzékelésért felelős receptort teljes mértékig stimulálja.


Mi ugye kevert színeket látunk legtöbbször. Az, hogy van a három színösszetevő, és ezek ugye körbe érnek, az teljesen érthető a számomra. Ha van egy kék fény, és folyamatosan adagolom hozzá a vörös összetevőt, akkor van folytonos átmenet (nota bene lilát látok), aztán ha szépen elveszem a kék összetevőt, akkor meg átmegyek vörösbe. Tehát érthető, hogy a színkör hogyan ér körbe összetett színek esetén. A kéktől vörösig terjedő tiszta fény esetén ugye hasonló játszódik le, a narancs kicsit jobban stimulálja a vörös receptort, kevésbé a zöldet. Pont ezért egy vörös és egy zöld fényforrással létre lehet hozni ugyanazt a stimulációt, hiszen a receptor nem pontszerűen, hanem haranggörbeszerűen érzékel.


Viszont hogy hogyan érzékeljük kék alatti ibolyát, mint tiszta fényt (miért nem keverjük össze egy sötétkékkel), illetve hogy ez érzetre miért azonos a kékből és vörösből kikevert lilához, mikor teljesen más a receptorok stimulációja, azt nem tudom. Sejtésem van csak:


Lehet, hogy az agy a kék és zöld receptorokat veszi csak figyelembe. Ha a zöld nincs stimulálva a kék viszont igen, akkor kék vagy kék alatti színről van szó. Ha fekete-fehér látásért felelős receptorok nagyobb fényerőt jeleznek, mint amit a kék receptor ad, akkor lilának tartja a színt. Ha kisebbet, akkor sötétkéknek. Ha ez így van, akkor a vörös fény hozzáadásával tudjuk a kéket lilává alakítani, hiszen a zöld-kék receptorokra ugyan nincs hatása, de a teljes fényintenzitásra igen. Nem tartom kizártnak, hogy a vörös receptorból érkező inger ilyenkor ignorálódik. Ez magyarázatot adna arra, hogy hogyan különböztethető meg a kék az ibolyától, és miért ér össze a színkör. De korántsem biztos, hogy jól okoskodom, és valóban így van.

2012. szept. 19. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Utolsónak köszönöm. Elég tömény, még meg kell majd emészteni.
2012. szept. 19. 14:54

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!