Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mikor használunk súlyt és...

Mikor használunk súlyt és mikor tömeget, mint mértékegységet?

Figyelt kérdés
Mert a nyelvből nem derül ki, minek van tömege, minek súlya, mikor mit ildomos használni. Mert pl a versenyzőknek súlycsoportja van, de ugye az embernek a fizika könyv szerint tömege van, illetve .. "tömeg növelő" >> fr akkor ott van a súlyzó... . A tankönyvekben is mikor tömeg, mikor súly van írva. Valaki segítsen, mert bekattanok :D
2012. szept. 1. 22:24
 1/4 anonim ***** válasza:

Tömege minden testnek van. Tömegről beszélünk akkor, ha a test tehetetlenségének a mértékére akarunk utalni, ekkor tömegmértékegységben gondolkodunk, tehát kg; gramm; tonna; stb. -ben mérjük.


A súly az már picit érdekesebb, nem minden testnek van, sőt amelyiknek van, annak változhat is a súlya.

Súlyról akkor beszélünk, ha a test általi alátámasztási ill. felfüggesztési erőre akarunk utalni, ekkor erőmértékegységet használunk, tehát, Newton; kN; kp; dyn; stb. -ben mérünk.

Tehát a súly, valójában erőt jelent.

2012. szept. 1. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A hétköznapi nyelvben nem tudományos igénnyel használjuk ezeket a fogalmakat. Gondolj arra, hogy ezek a szavak akkor kialakultak már a nyelvben, amikor még nemhogy a hétköznapi embereknek, de a tudósoknak sem volt fogalma a gravitációról. Ennek megfelelően általában a súly szót használjuk (pl. születési súly, súlyvesztés, súlytöbblet stb.), kivéve néhány összetételt meg állandósult kifejezést, mint az általad is említett tömegnövelő. Mértékegységként viszont mindig kg-ot használunk, akkor is, ha a súly szó van az adott kifejezésben, pl. születési súly: 5 kg.


Tudományos célokra persze élesen el van különítve a kettő, de hát ez világos.


Rengeteg más szó és kifejezés is van amúgy, ami tudományos értelemben véve teljesen pontatlan, pl. hullócsillag, napfelkelte, sündisznó, cethal, sugárfertőzés, teknősbéka, Esthajnalcsillag - ezek is totál abszurdumok tudományos szemmel nézve, a hétköznapi nyelvben mégis használjuk őket.

2012. szept. 1. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A köznyelv általában a tömeg és a súly alatt is egy dolgot ért: a tömeget.

Az orvos is azt kérdezi, hogy mennyi a súlyod. Vicces lenne erre azt válaszolni, hogy itt a Földön úgy 800 Newton.

Ez szerintem nem elítélendő, és hacsak nem fizika órán kell erről beszélni, szerintem csak szőrszálhasogatás lenne külön odafigyelni, hogy mikor mondunk tömeget és mikor súlyt.

A súlyt ugyanakkor használják a "nehezék" szinonímiájaként is, így szerintem a súlyzó szónak is van létjogosultsága.


A tömeg a test egyik tulajdonsága. Jelölése m. Mértékegysége a kilogramm.


A súly az alapjában véve egy erő nagyságát jelöli, mégpedig azon erő nagyságát, amivel az adott test a felfüggesztést húzza ( ha felakasztod), vagy nyomja az alátámasztást ( ha lerakod valamire).



Így valójában például a szobai mérlegek tulajdonképpen súlyt mérnek, vagyis azt az erőt, amivel te nyomod a mérleget. Aztán ezt átváltják kilogrammba, és azt jelzik ki.


Ha például ráálsz egy mérlegre, majd azzal - szigorúan demonstráció céljából- kiugrasz a 10. emeletről, akkor a mérleg 0 kg-ot fog mutatni, mivel szabadesésben nincs súlyod. A tömeged ugyan akkor megmarad.

2012. szept. 1. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Azt kell megérteni, hogy a tömeg abszolút mértékegység, a súly pedig relatív. A súly körülményektől függően változhat. Pl előttem említett példában szabadeséskor. De az űrben sincs súlyod, tömeged viszont van. Ha lebegés közben összeütközöl egy teniszlabdával, te fogod a labdát kitéríteni a pályájáról, nem pedig fordítva, mert a te tömeged jóval nagyobb. Súlyod pedig ugyanúgy nulla, mint a labdának. Viszont ha megpróbálod ellökni magadtól az űrállomást, akkor jó eséllyel te fogsz elszállni az ellenkező irányba, mert a szintén 0 súlyú űrállomásnak náladnál nagyobb a tömege.
2012. szept. 2. 02:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!