Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz, hogy a kék szemű emberek...

Igaz, hogy a kék szemű emberek valami genetikai mutációnak köszönhetik a szemük színét?

Figyelt kérdés
Azt hallottam, hogy az embereknek amikor kialakultak a Földön barna szemük volt és ez az evolúció során valami mutáció során megváltozott.Ez így van?
2009. júl. 27. 13:21
 1/10 anonim ***** válasza:
82%
Igen, ezt már én is hallottam. A biosz tanár mondta.
2009. júl. 27. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
57%
Bocs hogy belekérdezek, de akkor a zöldszeműek is gondolom... nem?
2009. júl. 27. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
88%
én kékszemű vagyok szal mutáns...:D
2009. júl. 27. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
88%

A barna az "eredeti" emberi szemszín, a kék szín tényleg egy mutációra vezethető vissza

egyébként én úgy tudom, hogy a nagyfokú elterjedés tulajdonképpen vérfertőzésnek köszönhető, különben elnyomta volna a kéket a barna szemszínt kialakító gén.


A zöld szem egészen más, az a barnának egy pigmenthiányos változata. Az enyém barna, de ha összeszűkül a pupillám akkor zöldes lesz, mert zöld csíkok vannak benne (kocentrikus körök). Ugyanilyen szem kék-barna összeállításban már nem létezhetne.

2009. júl. 27. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
74%

Az emberi szemben melanin van, mint festékanyag. Ennek a mennyisége dönti el, hogy milyen színű a szemed. Ez vicces, hisz ugyanaz az anyag okozza a kék, mint a barna színt, csak a mennyisége eltérő. A melanin "eredeti" színe barna, azaz nagy tételben ilyen. Kék szem akkor lesz, ha a melaninképzés a szemben csorbát szenved (ez magyarázza a domináns recesszív öröklést, hisz ha egyik szülőtől már működő festékképző rendszert örökölt, akkor már lesz elég melanin a szemben.)


Ennek ellenére szerintem kissé pongyola az, hogy mi alakult ki miből. Murphy mondta, hogy ami elromolhat, el is romlik, úgyhogy szerintem a barna szem egy idős a kékkel és párhuzamosan alakultak ki.


Persze a melanin nem csak a szemszínért felel, ez nyeli el a bőrben a káros UV sugarakat is, és a melaninképzés zavara is ritkán érint egy adott helyet (a négerek barna szeműek szoktak lenni, az északi népek pedig szőkék és kék szeműek), ezért sok éghajlaton nem maradt meg a kék szemet kiváltó mutáció, mivel a hordozó egyedek kipusztultak (pl. afrikában, mert nem volt ami védte a bőrüket a naptól). Máshol épp a túl sok melanin vezetett halálhoz (ha nem jut a bőrön át elég UV fény, akkor a D vitamin képzés nem lesz megfelelő), ezért szegregálódott szét ez a szemszín és bőrszín dolog sok helyen ilyen élesen.


Szóval ez egy picit hosszú lett meg talán zavaros, de a lényeg: szerintem nem jogos, hogy a barnából lett a kék szem, mert igazából ezek egymás melletti, nem egymás utáni jelenségek, habár biztos, hogy amikor a mai ember Afrikában megjelent, a kék szeműek jelentős hátránnyal indultak, ezért a kezdeti populációkban a barna szemnek elsöprő fölénye lehetett. De ettől még nem a barnából alakult ki a kék...

2009. júl. 27. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:
76%

A 13:55-nek: Honnan veszel ekkora baromságokat!!! A zöld a barna pigmenthiányos változata????? :)

Az igaz,hogy a világos szem szivárványhártyája kevesebb melanint tartalmaz,de a zöld nem a barna változata!

A barna a domináns szín, a kék-szürke-zöld-kékesszürke-stb. egymás között intermedier(átmeneti) módon öröklődnek. Tehát zöld szemed akkor lehet,ha a családban valaha is volt valakinek nem barna (kék-zöld-szürke-stb) szeme! Egy barna szemű párnak lehet világos szemszínű gyereke,de egy világos szemszínű párnak nem lehet barna szemszínű utóda!

2009. aug. 1. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:
62%
Ne haragudjatok de Biosz tanár vagyok . És azért kék egy ember szeme szine mert nincs elég pigment a szervezetében. És a pigment hiányoság nem pedig a szem mutációja a hibás :)
2010. jan. 30. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
90%
Két világos szinünek nem lehet sötét szinü utóda? Akkor én valami mutáns vagyok, mert nálunk bizony igy történt.
2010. márc. 15. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Liza345 válasza:

Minden kékszemű ember vérfertőzésből származik

Dán tudósok egyetlen közös ősre vezették vissza a szem kék színét okozó mutáció forrását. Tehát minden kékszemű rokon, sőt a genetika szabályai szerint csak úgy terjedhetett el a kék szem, ha az ős leszármazottai egymás között szaporodtak.


A Copenhagen University genetikusa, Hans Eiberg 35 éve kezdte el kutatni a kék szemszín genetikai hátterét. A Human Genetics szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint mára sikerült a szem kék sztínét okozó gént azonosítani. Az OCA2-nek elnevezett gén eredetét a dán kutatók egyetlen ősig vezették vissza, aki valamikor 6-10 ezer évvel ezelőtt élt. Őelőtte minden embernek barna szeme volt.


Eiberg csapata 155 kékszemű embert vizsgált, akik a világ különböző pontjairól származtak Skandináviától Indiáig. Azt találták, hogy az OCA2 génhez tartozó DNS-szekvenciák pontosan ugyanolyanok voltak minden egyes tesztalanyban, ami azt mutatja, hogy a mutáció nem történt elég régen ahhoz, hogy azóta más-más változásokat figyelhessünk meg a kékszeműek génjeiben. A szemünk színét a két szülőnktől származó egy-egy gén határozza meg. A barna a domináns, így ha valaki az apjától kék, az anyjától pedig barna gént kap(vagy éppen fordítva), barna szeme lesz, de mivel a kékszemű gén ettől még megvan az örökítőanyagában, elképzelhető, hogy az ő gyereke kékszemű lesz - ehhez csak az kell, hogy egy másik kékszemű génnel találkozzon. Így lehetséges, hogy egya barna szemű párnak kékszemű gyermeke szülessen, vagy hogy a kékszemű gén akár generációkon keresztül lappangjon egy családban, mire megjelenik.


A kékszeműek őse barna szemű volt

Amikor az eredeti mutáció megtörtént, a kék szemet okozó gént hordozó első ember még természetesen barna szemű volt - magyarázta az USA Todaynek Eiberg. A gént azonban továbbadta, az elterjedt, és generációk múltán, amikor először született közös gyermeke egy olyan párnak, akik mindketten az ős-mutánstól származnak, megszületett az első kékszemű csecsemő. Mivel ő csak vérrokonok közötti kapcsolatból születhetett (ha mégoly távoli rokonokéból is), és a ma élő kékszeműek mind az ő leszármazottai, valójában minden kékszemű vérfertőzés gyümölcse.


A kék szem kialakulását a melanin nevű pigment hiánya okozza a szemben. Ez ugyanaz az anyag, ami a haj és a bőr színét adja. A kékszeműség mutációja egyszerűen kikapcsolja a szemben a melanin termelését. Az is előfordul, főleg világos bőrű csecsemőknél, hogy kék szemmel és szőkén születnek, és csak később, amikor beindul a melanintermelés barnul be a hajuk és szemük.


300 milliós rokonság

Ma nagyjából 300 millió kékszemű ember él a világon, a legtöbb Európában. Skandináviában 99 százalék körüli a kék szem aránya, a Balkánon és a Fekete-tenger környékén is jellemző, Amerikában ritka, Ázsiában pedig szinte teljesen ismeretlen. Ebből a tudósok arra következtetnek, hogy az eredeti mutáció valahol Európában történhetett, és azért terjedt el inkább északon, mert a kék szemmel általában együtt járó (hiszen mindkettőt a melaninhiány okozza) világosabb bőr evolúciós előnyt jelentett, mert több D vitamint tud felvenni a napsugárzásból.

2012. okt. 20. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Liza345 válasza:
Nem rég olvastam ezt a cikket ami nagyon tetszett gondoltam el küldöm ide is. Imádom a biológiát! De nem értem pontosan akkor a zöldszeműekkel mi van? Gondolom ők is egy fertőzés során jöttek létre..vagy nem? Valaki esetleg tud erre válaszolni?
2012. okt. 20. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!