Alapok a kémiában?
Mégcsak ma kezdtem tanulni a kémiát, de máris nem értek egy csomó dolgot:
1. Miért vonható le az a következtetés Rutherford kísérlete után, mikor aranyfóliát bombázott részecskékkel, hogy a centrum avagy atommag töltése pozitív, vagy maga az atommag létezése?
2. Mi alapján hitte Thompson angol fizikus, hogy az összes atom pozitív töltésű?
ATOMSZERKEZET
3. Az atompálya (vagy elektronpálya ha úgy tetszik) szabályos kör alakban helyezkedik el az atommag körül?
4. Az atompálya mozog az atommag körül?
5. Egy darab atom/elektronpályán csak egy elektron mozog?
6. Lehet több atompálya/elektronpálya, mint ahány elektron van?
A 6. kérdésre a válasz: Nem. Van olyan eset, amikor csak egy elektron van egy elektronpályán, de lehet több is. Azt hogy maximálisan mennyi elektron fér el egy elektron fér el egy elektronpályán azt ezzel a képlettel lehet megállapítani: 2* n2 ( 2-szer n a négyzeten) ahol az n az adott elektronpálya sorszámát jelenti. ( Például a 2. elektronhéjon 2-szer 2 a négyzeten, vagyis 8 elektron fér el maximálisan. Ennél azonban lehet kevesebb is.)
Az utolsó kérdésre pedig: nem lehet több elektronpálya mint ahány elektron, hiszen egy új atompálya mindig csak akkor kezd el kiépülni, amikor az előzőre már nem fér több elektron. Az előbbi példát folytatva, ha egy atomban 9 elektron van, akkor mivel a 2. héjon maximálisan 8 elektron fér el, ezért az atomban elkezd kiépülni a 3. héj is, és a 9. elektron már ide kerül
1. Ha csak ma kezdted akkor ne akard ezt az esetet rögtön megérteni. Egyszerüen: Ha egy kislabdát nekidobsz egy póznának, meg ha egy nagy labdát dobsz neki, akkor máshogy pattan vissza. Akkoriban még azt hitték, hogy a pozitív töltés akkora helyen van, mint az elektron, és ezért volt nagy felfedezés.
2. Mért? Mi alapján hitte bárki, hogy a Nap a Föld körül forog. Mert ezt tapasztalták, csak nem gondoltak bele mélyebben.
3. Nem. Minden elektronhélyon különböző alakok vannak ami mentén keringenek az elektronok. Úgy nevezett kvantumállapotok vannak, de ez már magasabb szintű.
4. Ezt nem teljesen értem, mit akarsz tudni.
5. Egy elektron pályán/kvantumállapoton 2-2 elektron köröz. Minden elektron forog a tengelye körül, és egy elektronpályán két fajta elektron van: egy pozitív irányba forgó, meg egy negatívirányba.
6. Nem. Az elektronok at át lehet vinni egyik elektronpályáról a másikra, de ha egyen már nem marad több akkor az megszűnik. Persze ha visszahozzuk az elektront, akkor újra létrejön (Ezt most nagyon leegyszerüsítettem)
Köszi!!
16 vagyok, csak 1 év kihagyás után most újrakezdem a kémiát, szóval tanultam előtte is, csak mondjuk úgy olyan, mintha nem tanultam volna, mivel egy betűt sem értettem. Ezért elkezdegettem tanulni...
Az első kérdés még mindig nem tiszta, várom a válaszokat!
Utána néztem a Rutherfordnak. Azt nem találtam meg, de a Thompsont igen.
Nem pozitív atomokat képzelt el, hanem azt, hogy az atomban lévő elektronok, az atom pozitív töltésében helyezkednek el. Ám ezt hamar megcáfolta a számítás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!