Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az igazság? Az élőlények...

Mi az igazság? Az élőlények alkalmazkodtak a környezethez és azért fejlesztettek különböző dolgokat, vagy pedig véletlen épp úgy mutálódtak hogy az megfelelő volt a környezethez?

Figyelt kérdés

#élőlény #alkalmazkodtak #környezethez #fejlesztettek #mutálódtak
2012. aug. 13. 22:21
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:
Is, is. Ha véletlenül jól sült el valami az fennmaradt, amit meggyakran csinálsz, ahhoz alkalmazkodsz.
2012. aug. 14. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 anonim ***** válasza:
100%

"Aminek a genomját nem lehet visszavezetni egyetlen meglévő fajra sem,továbbá nem lehet besorolni egyetlen ismert ágba sem. "

Ilyen élőlény evolúcióval nem alakulhat ki. Az evolúció lényege, hogy a fajok egymásből származnak hosszú fejlődés során. A mutációk felhalmozódva persze az élőlények köztik különbségeket okozzák, de mindig felismerhetőek maradnak azok a közös jegyek, amik alapján visszavezethetőek egymásra, ilyen alapon készülnek a molekuláris törzsfák.


Az általad hiányolt élőlény megjelenése éppenséggel cáfolá az evolúciót, elvileg teremtés, intelligen dizájn esetén nem szükséges, hogy az élőlények egymásra visszavezethetőek legyenek, de mivel mégis ezt látjuk, és mivel ez az evolúciós modell predikciója, ezt elfogadjuk az evolúció mellett szóló erős érvnek. Nagyon szeretném, ha az IDsek mutatnának valami olyan állatot, ami valami teljesen új, de ilyenek nem léteznek... bizony, ez az egyik olyan lehetőség, amivel az evolúciót falszifikálni lehet, de sajnos nem ez történik...

2012. aug. 14. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 anonim ***** válasza:

Az első élőlények az őslevesben fejlődtek ki. Azóta a környezet sokat változott és az alacsonyabb szintű organizmusok mindent elleptek a Földön, ami jelenlegi formájában nem hasonlít az őslevesre. Ahol még az ősleveshez hasonló állapotok uralkodnak ott a már x millió éve kifejlődött élőlények ősei élnek. Nem vagyok róla szentül meggyőződve de szerintem az, hogy egy adott helyen már van élet kedvezőtlenül hathat a hasonló organizmusok kifejlődésére.


Egyébiránt a faj fogalma nem tisztázott mivel inkább filozófiai fogalom, a mutációval előrehaladó evolúciót ettől függetlenül is nap, mint nap megfigyelik.

2012. aug. 14. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:
100%

Az élőlények (bármilyen furán hangzik is de) NEM alkalmazkodnak, hanem csupán kiszelektálódnak, mégpedig mindig azok az egyedek, amelyek adott helyen/időben a legsikeresebbek.


Mondok egy példát. A jegesmedvék NEM alkalmazkodtak a hideghez a vastag bundájukkal, mert az _alkalmazkodás_ szó ilyen értelemben használva egyfajta tudatosságot, egy meglévő cél beteljesítését feltételezi ("gondoltak egyet, és növesztettek maguknak új bundát"), márpedig az evolúció nem egy tudatos erő, se nem egy célirányos folyamat, ami tart egy bizonyos, előre elrendelt irányba.


Valójában az történt, hogy a kérdéses medvepopulációkban voltak olyan egyedek, amelyek eleve vastagabb bundával születtek (az egyedi változatosságot ugye mindig a gének biztosítják), ezek aztán nagyobb eséllyel éltek túl és szaporodtak a hidegebb területeken (azaz szelektálódtak ki), így átörökítették az utódaiknak ezt az előnyös tulajdonságot, majd ugyanez történt a következő generációban is, és így tovább, míg aztán az eredetileg egységes populációk szét nem váltak térben és/vagy időben, és ezzel megjelent a ma élő jegesmedvékhez vezető fejlődési ág.


Magyarán mikor azt mondjuk, hogy x faj y tulajdonságával alkalmazkodott a környezetéhez, akkor ezzel csak egy folyamat _végállapotát_ jellemezzük, ha érted mire gondolok. (Persze nem igazi végállapot ez, hiszen az evolúció folytonos, legfeljebb a mi szemszögünkhöz képest "végállapot", ha a "most"-ot tekintjük végállapotnak.) Valójában ilyenkor azt kell ezalatt érteni, hogy a kérdéses faj ősei generációkon át olyan szelekciós nyomásnak voltak kitéve (pl. jegesmedvék esetében a hidegnek), aminek hatására ez a bizonyos y tulajdonság (a vastag bunda) egyre kifejezettebbé vált. De ezt NEM a medvék akarták így, tehát NEM alkalmazkodtak a hideghez, hanem csupán (és itt jön a lényeg) alkalmassá váltak a hideg elviselésére.

2012. aug. 14. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 A kérdező kommentje:

A jegesmedvék NEM alkalmazkodtak a hideghez a vastag bundájukkal, mert az _alkalmazkodás_ szó ilyen értelemben használva egyfajta tudatosságot, egy meglévő cél beteljesítését feltételezi ("gondoltak egyet, és növesztettek maguknak új bundát")

Válasz erre.

Nem tudom elfogadni hogy csak és kizárólag véletlen mutációval jöttek létre a különböző fajok és véletlen mutáció miatt lett jeges medve nagy bundával az É-sarkon és véletlen mutációnak köszönhető hogy a mérgező növények többnyire vörös színűek,ugyan így az állatok is melyek veszélyesek nagyrészt erős színűek,büdösek stb.Mert akkor igen sok mutációnak kellett VÉLETLEN bekövetkeznie és ennyi véletlen pedig egyszerűen nem létezik szerintem.



Továbbá a medveállatka genomja mely ősi fajra vezethető vissza?Tudja valaki?

2012. aug. 16. 22:35
 26/30 A kérdező kommentje:

Az alkalmazkodás képessége és a test ez irányú változása elég jól megfigyelhető a saját testünkön is,amikor a túl nagy hőmérséklethez kell pl alkalmazkodnia az embernek,akkor egy idő után képes rá.Tehát a testünkön belül valami történik,ami elviselhetővé teszi a rendkívüli hőingást.Tán mutálódtunk?Lótúrót!Egyszerűen a szervezetünk alkalmazkodik minden külső körülményhez.

Vagy vegyük a svábbogakat példának.Tudtommal ha benyeli a mérget még is,akkor az utódja már immunis lesz és annak az utódja is immunis lesz a méregre,tehát alkalmazkodik a méreghez.

Vagy azok a baktériumok,melyek megedződnek az antibiotikum hatására.Ebben az esetben sem történik mutáció,csak alkamlazkodás,nem?

2012. aug. 16. 22:41
 27/30 anonim ***** válasza:
100%

"Nem tudom elfogadni hogy csak és kizárólag véletlen mutációval jöttek létre a különböző fajok"


A tudományt nem kíváncsi rá, hogy te mit tudsz elfogadni és mit nem.


"a mérgező növények többnyire vörös színűek,ugyan így az állatok is melyek veszélyesek nagyrészt erős színűek,büdösek stb"


Ezt a hülyeséget hol hallottad?

A mérgező növények általában nem pirosak, a veszélyes állatok döntő többségének pedig ugyanúgy rejtőszíne van, mint a veszélyteleneknek.


"Az alkalmazkodás képessége és a test ez irányú változása elég jól megfigyelhető a saját testünkön is,amikor a túl nagy hőmérséklethez kell pl alkalmazkodnia az embernek,akkor egy idő után képes rá.Tehát a testünkön belül valami történik,ami elviselhetővé teszi a rendkívüli hőingást.Tán mutálódtunk?Lótúrót!Egyszerűen a szervezetünk alkalmazkodik minden külső körülményhez."


Az ember intelligenciája segít kezelni a nagy hőmérséklet változás problémáját, a test képességei behatároltak. Hidegben vastag ruhát vesz fel, melegben levetkőzik vagy meleg éghajlathoz tervezett ruhát ölt magára, vizet visz oda, ahol nincs, vagy fűt ott, ahol hideg van. Szemben egy állattal, ami klímaidegen, szabadon engedve a vadonban valószínűleg hamar elpusztul.


"Vagy vegyük a svábbogakat példának.Tudtommal ha benyeli a mérget még is,akkor az utódja már immunis lesz és annak az utódja is immunis lesz a méregre,tehát alkalmazkodik a méreghez.

Vagy azok a baktériumok,melyek megedződnek az antibiotikum hatására.Ebben az esetben sem történik mutáció,csak alkamlazkodás,nem?"


Rosszul tudod. Az a bogár sokat elbír, de az irtószerekkel szembeni rezisztencia pont úgy alakul ki, hogy az irtószerre érzékeny egyedek elpusztulnak és az ellenállóbb egyedek szaporodnak tovább. Hasonlóan működik a baktériumok antibiotikum rezisztenciája is, csak a baktériumoknak még rugalmasabb a génkészletük.


A kérdésed azonban már teljesen értelmetlenné vált, mert te nem az igazságra vagy kíváncsi, ahogy azt a kérdés sejteti, csak kijelented, hogy nem hiszed el az evolúciót és keresztes hadjáratot indítasz ellene.

2012. aug. 16. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 anonim ***** válasza:
100%

"Továbbá a medveállatka genomja mely ősi fajra vezethető vissza?Tudja valaki?"

A medveállatka genomja nem ismert jelenleg. (azaz még senki nem vette a fáradtságot, hogy meghatározza a DNS szekvenciát) Amennyiben ismert lenne, jól látható lenne a rokonsága a többi soklábú és ízeltlábú genommal.


".Tehát a testünkön belül valami történik,ami elviselhetővé teszi a rendkívüli hőingást."

Kevered a szezont a faszommal. Amiről te beszélsz azt habituációnak nevezzük, semmi köze az evolúciós léptékben lezajló "alkalmazkodásnak". Ha valóban neked lenne igazad, mondd csak, miért nincs az eszkimóknak nagy bundája? Lett volna idejük alkalmazkodni nem? A választ az evolúciós gondolat adja meg: nem történtek meg olyan mutációk, amik nagy bundát okoznák. Ezért lassú az evolúció. Ritkán történnek olyan mutációk, amik valóban nagyban hozzájárulnak az evolúciós sikerhez.


"Tudtommal ha benyeli a mérget még is,akkor az utódja már immunis lesz"

Ha beveszi a mérget, és megdöglik, akkor nem lesz utódja. Ha nem döglik meg, akkor már ő is immunis volt. :-D


"Vagy azok a baktériumok,melyek megedződnek az antibiotikum hatására.Ebben az esetben sem történik mutáció,csak alkamlazkodás,nem?"

Nem. Az antibiotikum rezisztencia nagyon jól kimutathatóan mutációk hatására alakul ki. Meg lehet taáln azokat a géneket, amik megváltozva képesek lebontani az adott antibiotikumot.


".Mert akkor igen sok mutációnak kellett VÉLETLEN bekövetkeznie és ennyi véletlen pedig egyszerűen nem létezik szerintem. "

Na, feltaláltad az evolúciót? :-D Egészen pontosan így történik, hiszed-e vagy sem.

2012. aug. 16. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 anonim ***** válasza:
100%

>> ...igen sok mutációnak kellett VÉLETLEN bekövetkeznie és ennyi véletlen pedig egyszerűen nem létezik szerintem. <<


Miért, talán hihetőbb, hogy egy mindenható lény csettintett egyet, és a semmiből hirtelen idevarázsolódott az egész földi bioszféra mindenestül? :)


Amúgy miért lenne olyan hihetetlen? A mutációk igen nagy gyakorisággal következnek be minden élőlény genomjában, és ugye egy adott faj populációja sem egyetlen, hanem sok egyedből áll, és populációból szintén nem egy van, stb. És akkor még az időfaktorral sem számoltál: ezek több százezer vagy évmillió év alatt végbemenő folyamatok. Ha így nézed (gyakori mutációk x sok egyed x hosszú idő), akkor máris nem olyan elképzelhetetlen az egész... ;)


>> Továbbá a medveállatka genomja mely ősi fajra vezethető vissza? <<


Ezt hogy érted?


A medveállatkák legközelebbi rokonainak ma a fonál- és húrférgeket tartják, tehát valamelyik féregcsoportból származhattak le.


>> Egyszerűen a szervezetünk alkalmazkodik minden külső körülményhez. <<


Pontosan, ennek semmi köze nincs is az evolúcióhoz. Ez a másik ok, amiért le kéne szokni az _alkalmazkodás_ szó használatáról az evolúcióval kapcsolatban, mert az sokkal inkább az ilyesfajta folyamatokra vonatkozik, mint amit te is itt leírtál.


>> Ebben az esetben sem történik mutáció, csak alkalmazkodás,nem? <<


Nem. A rezisztencia kialakulása más tészta. Ez ismét csak ugyanaz a séma, mint amit a jegesmedvés példánál írtam. Itt a szelekciós nyomást a méreganyag/antibiotikum, stb. képviseli, ami kiírtja az egyedek egy részét, de nem mindet! Hiszen ugye fentebb megbeszéltük, hogy az egyedek mindig különbözőek. Vannak, akik _eleve_ ellenállóbbak, vannak akik kevésbé ellenállóak. Előbbiek ki fognak szelektálódni, hiszen képesek lesznek túlélni és szaporodni. Az utódaik már ugyanolyan ellenállóak lesznek mint ők, persze rájuk is ugyanúgy fog hatni a szelekciós nyomás, tehát közülük megint csak a legellenállóbbak fognak kiszelektálódni és sikeresen szaporodni, és így tovább.


Magyarán itt nem arról van szó, hogy hipp-hopp elnyernek egy képességet ("alkalmazkodnak"), hanem ez a képesség már eleve megvolt bennük, míg más egyedekben meg nem. Remélem érzed a különbséget.


Ez pont olyan, mintha egy szigeten élő embereket megfertőzne egy halálos influenza. Mondjuk, hogy 80%-uk kihal, 15%-uk terméketlenné válik, 5%-uk viszont túlél, mivel rendelkezik egy olyan pontmutációval, ami miatt teszem azt a vírusok nem tudnak behatolni a sejtjeikbe. Mi fog történni? Nyilván a következő generációban minden gyerek ennek az 5%-nak a leszármazottja lesz, így ők már immúnisak lesznek a vírusra. Ez a példa persze faék egyszerűségű, de remélem jól érzékelteti mi a különbség alkalmazkodás és alkalmazkodás között.


A lényeg, hogy ha evolúcióról beszélsz, akkor soha ne egyetlen egyedben gondolkodj, hanem mindig sok egyedben és generációkban. És akkor máris nem lesz olyan hihetetlen az egész. ;)

2012. aug. 16. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 anonim ***** válasza:

Kérdező, ritka egy makacs fajhoz tartozol.

Arról nem beszélve, hogy tényeket nem hiszel el (ami a buta és erőszakos emberek tulajdonsága) - amit kérsz, az nem egy új faj, hanem az élettelenből az élő kialakulása.

Mivel azt mondtad, hogy nem lehet egyetlen mai faj utóda sem - akkor csak egy újfajta élet lehet.


Erről viszont nem árt, ha tudod: fél milliárd év kellett hozzá, és egy egész, élettelen Föld. Ha ezeket biztosítod, akkor ott az élet is meglesz.


A mai Földön ez már esélytelen, mivel a kialakuló egyszerű életet a mai, modern élőlények egy perc alatt felzabálnák. Amúgy a mai Föld egyáltalán nem is hasonlít a régi őslevesre, ahol magától is megtermett minden, ami az élethez kellett.

2012. aug. 20. 04:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!