Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan fúj a szél? Tehát mi...

Hogyan fúj a szél? Tehát mi az az erő amitől akár 100km/h-ás sebességet is eltud érni? Mert azt értem ha egy ventilátort bekapcsolunk, kavarja a levegőt.

Figyelt kérdés

De a szelet nem indítja el semmilyen gépezet,nem kavarja akkor hogyan képes ekkora sebességel fújni? Mitől indul be?

Lehet, hogy érdekes fogalmaztam meg a kérdést, de a lényeget talán ki lehet venni mit is akarok megtudni ezzel kapcsolatban.Válaszokat előre is köszönöm:)


2009. júl. 18. 19:42
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
A hideg és a meleg levegő fel és le áramlása, a keveredésük okozza. Illetve a különböző légnyomású helyek között is áramlik a levegő néha elég hevesen.
2009. júl. 18. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
94%

környékünkön leginkább a nyugatias szelekre vezethető vissza. ezek a 30-60° között lelhetők fel, a hőmérséklet különbség miatt alakulnak ki. a Nap által felmelegített levegő felszáll és elindul a hideg sarkok felé, ahonnan hideg levegő jön erre. így futóáramlások jönnek létre. a partvidékeknél ciklonok és anticiklonok alakulnak ki, melyeket egészen hazánkig is elhoznak ezek az áramlások. a ciklonok alacsony légnyomású területek, így a kiegyenlítődés felé hajolva "be fog fújni" a szél (a levegő) a közepébe, míg az anticiklonokból (magas légnyomású területek) kifelé fúj a szél.

9-es anyag, így emlékszem, de már 12-es vagyok, ezért a hibákért nem vállalok felelősséget :)

2009. júl. 18. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Úgy van ahogy az első válaszoló írta. A Nap felmelegíti a levegőt, bizonyos helyeken erősebben, másutt meg alig. A felmelegedett levegő fölfelé kezd szállni. Ott ritka lesz a levegő, kicsi a nyomása, oda tódúl a hideg levegő egy hideg helyről. Ettől beindul az egész, aztán kavarog.

De még ezen kívül attól is van szél, hogy a Föld forog. Olyan, mint mikor kerékpáron megyünk, úgy tűnik, hogy szembe fúj a szél. Ugyanígy a Föld Nyugatról Keletre forgása miattszembe, vagyis Keletről Nyugatra áramlik a levegő. Ez az Egyenlítő környékén érezhető a legjobban. Ezért a trópusokon jellemző a keleti szél.

2009. júl. 18. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
2. vagyok. ezt a trópusi keleti szelet hívják passzátszélnek.
2009. júl. 19. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat!:)
2009. júl. 19. 11:13
 6/10 anonim ***** válasza:
mert mozognak a fák.
2009. júl. 19. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
feltűnt h nem az a kérdés hogy miért?
2009. júl. 19. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
szóval ahogy a fák mozognak mozgásba jön a levegő és ahogy minél jobban mozognak annál nagyobb erővel áramlik a levegő és annál nagyobb sebességet képes elérni. és ugyanúgy kavarja a levegőt,mint a ventilátor. na így már válasz a kérdésre kedves előttem író?
2009. júl. 19. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
igen, így már tökéletes :D
2009. júl. 19. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Mint ahogy az az első néhány válaszból is kiolvasható, természetesen a levegő mozgatja a fát és nem fordítva!!
2009. júl. 20. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!