Igaz, hogy valamikor volt egy olyan terv, hogy a Balatont lecsapolták volna?
Már Mária Terézia idejében - az 1770-es években – felmerült az ötlet a Balaton vízszintjének drasztikus csökkentéséről.
Krieger Sámuel, akit a Sió és Kapos szabályozásával bíztak meg, összeállított 3 tervet a Balaton lecsapolására, hogy – ahogy megjegyezted – termőföldek keletkezzenek a tó helyén. A terv megtetszett Mária Teréziának, aki a Kancelláriához küldte azt. Az érintett megyék képviselői is elfogadták a tervet, de a végrehajtását felfüggesztették a Kapos, a Sárvíz illetve a Sió szabályozásnak befejeztéig. Ezzel egyelőre elfelejtődött az ügy.
Később az 1827-es országgyűlés határozatot hozott a lecsapolásról és megbízták Beszédes József mérnököt, aki 1834-ben ismertette kidolgozott tervét, mely szerint a Balaton vizét 3,8 méterrel csökkentve mintegy megfelezte volna a vízfelületet. A terv a különböző érdekeltségek miatt nagy ellenállást váltott ki a Balaton körüli földbirtokosokból , de leginkább a Sión működő vízimalmok tulajdonosainak ellenkezése halasztotta a munkálatok megindítását.
1861-re felépült a Déli Vasút Balaton-menti szakasza melyben az év végén a balatoni jégzajlás károkat okozott. Az 1862 nyarán összeült királyi bizottság és az érdekelt társulatok Balatonfüreden megegyeztek a vízszint süllyesztéséről, és az ezzel kapcsolatos teendőkről: a Sió szabályozásáról, zsilip építéséről, a társulatok feladatairól. A tó teljes lecsapolásának veszélye ezzel elhárult.
(A fentiek a netről innen-onnan összeszedett információk, ezért 'kritikusan' kezelendőek)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!