Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha nagy vihar van és villámlik...

Ha nagy vihar van és villámlik ezerrel tényleg lekell kapcsolni a házban az elektromos dolgokat?

Figyelt kérdés

1-2 ember azt mondja, hogy igen, mert kárt tesz benne ha belevág a házba. De ha bele vág, bennem tesz kárt?

Mondjuk megy a számítógép hozzá ér a lábam, belevág a villám a házamba, és agyon vág engem is?

És ha kikapcsolom a TV-t és úgy vág bele a házba a villám, akkor nem lesz baja a tvnek?

Mert ez fura kicsit?

Akkor a kórházakba is lekapcsoljáka gépeket merrt nehogy már tönkre tegye egy villám a vihar idejére?



#elektromos #villámg vihar
2012. júl. 15. 17:01
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Igen, érdemes lekapcsolni a dolgokat, mert olyan túláram keletkezhet a hálózatban, amit a sima biztosíték nem biztos, hogy kivéd. Azt ugyan nem hinném, hogy a számítógép előtt ülve te is megsérülsz, de a gépek tönkremehetnek.


Ennek a kivédésére árulnak tólfeszültgésvédős aljzatokat és hosszabbítókat, amikkel elkerülhetők az ilyen esetek és viharban is biztonságosan üzemelhtethetőek az elektromos eszközök.


Jobb helyeken szünetmentes tápokat is tartanak, amelyek segítségével akkor is kapnak áramot az eszközök, ha a ( külső) elektromos hálózat tönkremegy.

Kórházakban általában generátorok is vannak.

2012. júl. 15. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Igen, vihar idején ajánlott minden elektromos készüléket kihúzni a konnektorból, illetve a különböző antenna- és internetkábelokat is.


A villámcsapásból származó károkat két részre osztjuk. Van a villámcsapás elsődleges és másodlagos hatása. Elsődlegesnek azt nevezzük, amikor a villámcsapás közvetlenül a mi ingatlanunkat éri. Ebben az esetben a tető sérül és általában tűz is keletkezik. Ez ellen nagyon jó védelmet nyújthat a villámhárító felszerelése. Másodlagos hatásnak azt nevezzük, amikor nem közvetlenül a mi házunkat éri a villámcsapás, hanem például az utcán lévő oszlopot, amin az elektromos áram, a kábeltv és telefonvezetékek futnak. Ebben az esetben a lakásunkba lévő elektromos készülékeket könnyen tönkreteheti a kábeleken végigfutó túlfeszültség. Ez ellen is létezik védelem (szakemberek segítenek ebben, ha érdekel), de a legolcsóbb módja az, ha mindent kihúzol a konnektorból vihar idején. Sokan ajánlani fogják a néhány ezer forintos elosztókat, de sajnos legtöbbjük semmit se ér a villámcsapás ellen, bármennyire is az ellenkezőjét hirdetik a gyártók.


A kórházak többnyire magas épületek, amelyeket kötelezően villámhárítóval szereltek fel, így az elsődleges hatástól védve vannak. A kórházak általában a belvárosban találhatóak, ahol az elektromos vezetékek a föld alatt vannak elvezetve, így nehezebben esik áldozatául villámcsapásnak. Gondolom a betáplálási kábelnél kialakított kapcsolószekrényben helyett kap a villám másodlagos hatását is kizáró eszköz, hiszen egy kórház esetében sokmilliós műszerek lehetnek veszélyben. Kihúzni biztosan nem húznak ki semmit, mert azzal emberéleteket veszélyeztetnek. Pont ezért vannak a kórházak aggregátorral felszerelve, hogy egy áramszünet esetén is tudják biztosítani a gépek működéséhez szükséges áramot.

2012. júl. 15. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:

ha villámlik,akkor egy-egy villám belecsaphat az utcai oszlopba-vezetékbe is ,tőletek akár több kilométerrel odébb is,

és akkor a 220 volt hirtelen fölugrik akár 900 voltra is ,na ezt a kb 900 voltot fogja megkapni a lakásodban minden ,ami ekkor rá van kapcsolva az utcai vezetékre,

gondolhatod,hogy a többszörös feszültséget, semmilyen elektromos cuccod nem bírja ki röhögés nélkül,és egy pillanat alatt , lehet akár százezer forintos károd is

2012. júl. 15. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
83%
Amikor még panelban laktam,volt a házon villámhárító. De sokan nézték viharban is meccset,és legalább 10 lakásban tönkrement a TV.
2012. júl. 15. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
A fentiekhez csak annyit: 230 volt a feszültség (bocs a szőrszálhasogatásért :D ), illetve, ha csak kikapcsolod, de nem húzod ki, az nem elég, hiszen továbbra is összeköttetésben van a hálózattal.
2012. júl. 15. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Kikapcsolni kevés, kihúzni kell!

Az antennát és a telefonzsinórt is. Amerikában elég sokan haltak meg már úgy, hogy a saját lakásukban viharban telefonáltak. Az igaz, hogy ott légvezeték volt és abba csapott a villám.


Létezik olyan _földelt_ elosztó, amiben van villámvédő is.

2012. júl. 15. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Nem kell, hogy belevágjon a házba(az ellen nyilván semmi nem véd már), még az sem kell, hogy bárhova a környéken lecsapjon. A kikapcsolás/mechanikus hálózati kapcsolóval, nem távszabályzóval, az semmi/ is fokozza a készülék biztonságát, de jobb a konnektorból is kihúzni. Ki kell az antenna kábelt is.

Mindez persze nem kötelező. Engem zavar a gondolat, hogy egy pillanat alatt tönkremehetnek a nem kevés pénzért vásárolt készülékeim és ezt néhány mozdulattal megakadályozhatom, így aztán megteszem amit lehet. Az, hogy valaki nyugodt, mert tájékozatlan a témában, az még nem védi meg az elektromos berendezéseit.

2012. júl. 16. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos van a villámlásnak egy olyan hatása is, amelyről itt nem esett még szó.

A mikroelektronikai készülékeket nem csak az teheti tönkre, hogy az elektromos hálózatot tápláló vezetéket villámcsapás éri és a hálózati 230 V hirtelen megnő.


Ha leválasztod a készüléket a hálózatról (kihúzod a konnektorból, vagy lecsapod a fi-relét) akkor is tönkremehet a számítógéped, vagy a televíziód a közeli villámcsapás induktív hatása miatt.

Ha a villám a közelben csap le, akkor hirtelen megnövekedik a térerő, majd visszaesik, ez feszültséget indukál magában a számítógép/merevlemez/mobiltelefon áramköreiben, amely lehet olyan nagy is, hogy tönkreteszi a kihúzott készüléket is!

A térerő szerencsére a távolsággal rohamosan (négyzetesen) csökken.

2012. júl. 16. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!