Teller Edének és Szilárd Leónak milyen szándéka volt a felfedezéseivel, ők járultak hozzá a hidrogénbomba kifejlesztéséhez, de érdekelne, hogy milyen pozitív hatással voltak a tudomány fejlődéséhez?
Közvetett feleletet adok csak, vállalva a piros kezeket.
A tudomány hajtóereje a vágy, hogy megöljük felebarátainkat. A mindenkori fejlesztéseket két részre oszthatjuk. Az egyik haditechnikai, amely később polgárosodott. A másik polgári életből vett ötlet, melyből később fegyver lett. Tudom sarkított, de azért sok igazság van benne.
A számítógép haditechnikai fejlesztés, a mobiltelefon szintén, a videokamera is, a GPS, s ezer más a közelmúltból.
Amennyire ismerem a kérdezettek történetét (ami nem sok), fegyvert akartak ők kifejleszteni, de olyant, amelyik a békét őrzi. Tudom ellentmondás, de hát van ilyen. Olyan nagy erejű eszközön dolgoztak, amelynek egyedüli birtokosaként minden más államot elrettentenek a háborútól.
Röviden az atomenergiát. Úgy kb. teljes egészében. (ez azért tudom, túlzás, de direkt).
Szilárd Leó már az 1930-as években magfizikával foglalkozott. Akkoriban még maga Rutherford is azt hitte, a maghasadást a földön nem lehet előállítani. Szilárd Leó volt az, aki a láncreakció elméletét felállította, majd később a maghasadás lehetséges alapanyagaként az uránt megnevezte.
Teller Ede 1938-ban tette közzé Gamow-val együtt a termonukleáris fúzió elméletét. (ez, ha földi körülmények között tartósan meg tudnánk valósítani, az energiagondokat megoldaná valószínűleg teljes egészében, ráadásul környezetkímélő módon )Ezt követően a 40-es évek elején Fermi mellett dolgozott az első atomreaktor kidolgozásán. Ekkor jött a hidrogénbomba ötlete, melyet később meg is valósítottak.
Teller volt az első, aki felismerte a grafit moderálású vízhűtéses reaktorok veszélyeit ( ha felforr a hűtőközeg, az fokozza a reaktivitást, olyan mintha kijjebb húznák a moderátorrudakat. Ezt további felforrást, túlhevülést és robbanást okozhat. Ez történt harminc egynehány évvel később Csernobilban. Ebből kiidulva részt vett a biztonságos TRIGA reaktorok kifejlesztésében ( ezek kisméretű atomreaktorok, amiket oktatási, kutatási és izotóptermelési célzattal üzemeltetnek ).
A szándék ? Egyikük sem milliók elpusztítására törekedett, ez bizonyos. Az is tény viszont, hogy mindketten részt vettek a híres Einstein - Szilárd levél megírásában és aláírásában, ami tulajdonképpen akkor felhívta a maghasadás harcászati alkalmazásának lehetőségeire az akkori vezetés figyelmét. A náci tudósok már ekkor ugyanezen projekten dolgoztak a hírek szerint az atombomba előállítását célozva, Szilárd és Teller pedig tudták, hogyha ez sikerül nekik, akkor az USA és szövetségesei óriási hátrányba kerülnek. Ennek eredménye lett a Manhattan terv.
Furcsa dolog, de Szilárd Leó a Manhattan tervet tudományos tevékenységként fogta fel. Ahogy haladtak előre, egyre inkább szembe került a katonai parancsnokkal, a vége az lett, hogy a projekt során mellőzték. Nem értett egyet az atombomba fegyverként történő alkalmazásával, pláne Hirosimával. Ez ügyben petíciót írt Trumanhoz, ezt Teller is aláírta, végül a petíció eljuttatását szabotálták a militarista körök. Szilárd ezt követően ( Einsteinnel karöltve) létrehozta az Atomtudósok Válságbizottságát, ami az atomfegyverek bevetése ellen és a már meglévő fegyverek nemzetközi ellenőrzéséért lobbizott. A szándék ebből azt hiszem világos.
Nem az a hibás aki a kést feltalálja, hanem aki leszúrja vele a másikat.
"A tudomány hajtóereje a vágy, hogy megöljük felebarátainkat"
Mi?
Mi mi? Mi az amit nem értesz?
Amióta a bunkóval nem a mamutot kólintjuk fejbe, hanem egymást, ez a legfőbb szórakozásunk. A háború. A fegyvernek tervezett dolgok egy része átkerül a polgári életbe, a civil felfedezések pedig a hadiiparban is hasznosulnak.
"Amióta a bunkóval nem a mamutot kólintjuk fejbe, hanem egymást, ez a legfőbb szórakozásunk. A háború. A fegyvernek tervezett dolgok egy része átkerül a polgári életbe, a civil felfedezések pedig a hadiiparban is hasznosulnak."
Ez egy nagyon buta gondolatmenet. Két dologgal nincs tisztában, aki ezt komolyan gondolja:
1) Sok fejlesztés kapcsolatos a hadiiparral, aminek az az oka, hogy a hadiipar rendelkezik a legnagyobb forrással. Csak ez az oka.
2) Nem ismered a tudományos eredményeket, mivel egy csomó fejlesztés, felfedezés semmi kapcsolatban nem áll a hadsereggel. pl. a genetika, biokémia eredményeit nem a hadiipar pénzelte/pénzeli. Az, hogy a felfedezések egy része máshol is hasznosul, az SEMMIT nem jelent. Az, hogy valaki lát valamit, az természetes, hogy megpróbálja alkalmazni azon a területen, amivel ő foglalkozik. Amikor a gőzgépet felfedezték, nyilván csináltak gözzel hajtott háborús ezközöket, de ugyanígy csináltak gőzzel hajtott szövőgépet, meg traktort.
Az a lényeg, hogy amit összehortál, az hatalmas bullshit.
A kérdésre válaszolva Teller nem volt valami pacifista. Utálta a kommunistákat, legszívesebben háborút robbantott volna ki. Minden ezközzel próbálta ellehetetleníteni azokat a kollégáit, akik a nukleáris verseny ellen próbáltak tenni (pl. Oppenheimer). Az, hogy a nukleáris energia békés célú felhasználását is szorgalmazta nem nagy cucc.., megnézed milyen felhasználásokat... ott is legeszívesebben minden sz.rt felrobbantott volna. Szerencsére ezekből semmi nem lett. Igazából próbálta felfedezése hasznosságát valamivel igazolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!