Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kísérlet acetaldehiddel!?

Kísérlet acetaldehiddel!?

Figyelt kérdés

A megfigyelések alapján értelmezze a kísérletet, a magyarázatot reakcióegyenlettel támadása alá.

Kémcsőbe 4 cm3 ezüst-nitrát oldatot öntünk, majd annyi szalmiákszeszt adagolunk hozzá, hogy a keletkező csapadék éppen feloldódott. Az így elkészített oldathoz 2 cm3 acetaldehid oldatot ontunk, majd a kemcsövet forró vízfürdőbe tesszük!

Megfigyelés: néhány perces várakozás után a kémcső falán csillogó fémréteg vált ki.


Ha lehet részletesebben megtudná nekem magyarázni ezt a kísérletet?


2012. jún. 13. 09:10
 1/3 anonim ***** válasza:
2012. jún. 13. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Kezdetben 2 oldatod van:

1) AgNO3-oldat

2) NH3-oldat (szalmiákszesz)


Elsőként az AgNO3-oldathoz pár cseppet cseppentünk cseppentővel a szalmiákszeszből. A szalmiákszeszben a következő reakciók zajlanak le: NH3 + H2O <=> NH4+ + OH-. Látható, hogy lúgos az ammónia oldat kémhatása. Mikor az AgNO3-oldatunkhoz pár csepp szalmiákszeszt teszel, az Ag+ ionok a szalmiákszeszben lévő OH- ionokkal fognak csapadékot képezni: AgOH, mely barnás árnyalatú. Ha az AgNO3-oldathoz feleslegben adunk szalmiákszeszt, akkor az AgOH fel fog oldódni, mert ekkor az Ag+ ionok stabilis vízben oldódó komplexet képeznek az NH3-val. A komplex neve és képlete: Ag(NH3)2 - ezüst-diamin-komplex. Ekkor már a rendszerünk tiszta, nem zavaros.

Ehhez a tiszta oldathoz öntünk aldehid-oldatot. Aldehidről mit tudunk? Hát azt, hogy könnyen oxidálhatóak! És mi az oka? Hát az, hogy az oxocsoport a láncvégi szénatomhoz kapcsolódik, de a legfontosabb az, hogy formil csoport található bennük, ami azt jelenti, hogy a láncvégi szénatomhoz kétszeres kötéssel egy oxigén, valamint egyszeressel egy hidrogén kapcsolódik. Ezért fogják adni ezt az ezüsttükör próbának nevezett kísérletet. (Tollens-reakciónak is nevezik)

Tehát hozzáadjuk az aldehid-oldatot és a keletkező oldatot kémcsővel együtt forró vízfürdőbe helyezzük. (Igazából Bunsen égő lángjába tartva is megvalósítható, de így szebb lesz a kiváló ezüst.)

Tapasztalat: Ezüst válik ki.

Magyarázat: Az aldehidek könnyen oxidálhatóak. Az aldehidek redukálják az ezüst-ionokat, az ezüst-ionok oxidálják az aldehidet. Fémezüst válik ki.

R-CHO + 2Ag+ + 2OH- -> R-COOH + 2Ag + H2O

2012. jún. 13. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2012. jún. 13. 14:43

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!