Tanácstalan_lány kérdése:
Mit jelent, hogy retroaktiv képződmény?
Figyelt kérdés
"A martilapu-társulás retroaktív képződményként jelenik meg."2012. jún. 4. 14:21
1/2 anonim válasza:
A paradigmát az emlékezet kutatásában használják. McGeoch a retroaktív interferenciát szerette volna laboratóriumi körülmények között modellezni. A felejtés mechanizmusát magyarázta ezzel a jelenséggel, ami azt takarja, hogy azért nehéz előhívnunk egyes emlékeket, mert a sok hasonló epizód interferál egymással. Azért nehéz megmondani, hogy hova parkoltunk egy héttel ezelőtt, mert bezavarnak azok a hasonló emlékek, amelyek azóta keletkeztek azaz, hogy hol parkoltunk tegnap, tegnapelőtt, stb. Az interferencia mögött tehát az egy adott hívóingerhez (autó helye) kapcsolódó célemlékek zavara áll. McGeoch kísérletében többször bemutatta a két listát, előbb az AB-t, majd az AD-t, majd arra kérte az embereket, hogy a felmutatott A-listához tartozó szóhoz társítsák a B-listában lévő párjukat. A kísérleti személyek hajlamosak voltak a D-listában lévő szavakat is felidézni. Minél hasonlóbbak voltak a B és D szavak (akár jelentésben, akár hangzásban), annál gyakrabban fordultak elő ezek az ún. betolakodó hibák. Ha az AD-listát többször mutatták be, az is növelte számukat. Ezek szerint a retroaktív interferenciához hozzájárul a kialakult hívóinger-célemlék kapcsolat frissessége és a használatának gyakorisága is. A gyakrabban használt, könnyebben hozzáférhető kapcsolatok megerősödnek és kiszorítják a régebbi, ritkábban használtakat, ezzel felejtést okoznak. McGeoch(1942, idézi: Racsmány (2005)) ezt nevezte el kiszorulási hipotézisnek.
2/2 anonim válasza:
jó, egy pszichológusnak nem kell tudnia mi az a martilapu...
a latin szó azt jelenti hogy visszaható, ökológiai szövegkörnyezetben azt jelentheti hogy valami hatására megjelent (a tussilago pl. szereti befoglalni a zavart, taposott és nitrogénstb. dúsított helyeket), majd önmaga gyakorolt további hatásokat a környezetére (tudtommal néha invazívként kezelik, erre utalhat a szöveg).
De tudományos szaknyelvben nem nagyon hallottam még a kifejezést, valószínűleg csak villogni akart a szerkesztő hogy ő ilyen szavakat is ismer... de lehet hogy én vagyok tájékozatlan.
Annál többet azonban nem hiszem hogy jelent mint amit mondtam...
a pszichológiás hozzászólást meg nem feltétlenül akartam leszólni, nagyon érdekes volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!