Ha az ember csak anyag és semmi más, akkor miért vannak lelki betegségek?
Tudományos tény,hogy aki pozitívabb az könnyebben gyógyul,aki pedig negatívabban áll mindenhez az nehezebben. Sok betegség lelki eredetű állítólag.
(Rem. jó helyre írtam ki a kérdésemet!!)
Kutatásokkal is alátámasztották orvosok,hogy pl. akik rákosak lettek,azoknak a világ szemléletük nagyon hasonló, probléma kezelésük és kapcsolataik is az emberekkel. S a hipnózis mivel magyarázható? Mikor vissza viszik az embert pl. mikor 5 éves volt és valami tragédiát rosszul berögzült dolgot átalakítanak az elméjében? Ha a depresszió pánikbetegség stb. csak bio-kémiai dolog lenne akkor miért kell hozzá alkalmazni pszichoterápiát? Van egy közeli hozzátartozóm aki depressziós , és nem fordul pszichoterápiás megoldáshoz. A gyógyszerek mindig csak egy ideig segítenek rajta, hosszú évek óta nem gyógyul, nem javul sehová csak egy szinten van. S az mivel magyarázható hogy a magzat a méhben érez mindent amit az édesanyja? Ugyan úgy fél,ha az anya fél és stb. Köszi a válaszokat! Csak az igazságot keresem!:)
Mivel MINDENKINEK van idegrendszere (ami anyagból van), annak a müködése okozza a "lelki" problémákat. Az idegrendszer szabályozása nem egyforma minden embernél, vannak hibásan müködöek is. Ez ugyanaz a téma, mint hogy van, aki szivbeteg, van, aki cukorbeteg, mások meg nem.
A magzat idegrendszere meg össze van kapcsolódva az anýaéval, ezért reagál az öt ért ingerekre.
A számítógép is csak gép, mégis vannak vírusok :)
Azért nem elég csak a gyógyszer, mert az emberi agy nagyon bonyolult és nem ismerjük pontosan, hogy milyen hatásai vannak az egyes vegyianyagoknak, sőt azt sem tudjuk pontosan, hogy tulajdonképpen hogyan zajlik a gondolkodás.
A pszichoterápia egy évszázadok során kialakult tapasztalati gyógymód, amiről szintén nem tudjuk hogy hogyan működik, de a tapasztalat azt mutatja hogy működik.
"Ha az ember csak anyag és semmi más, akkor miért vannak lelki betegségek?"
Azért mert nem csak anyag.
Ha csak anyag lenne akkor nem létezne tudatunk sem, ami hatással van a testünkre. Pl placebo hatás.
Vagy ott van egy elvégzett kísérlet, amikor katonákat 2 csoportra osztottak. Az egyik csoportnak azt mondták hogy 10mérföldet kell menetelni, a másiknak hogy 30-at. Valójában mindkét csoport ugyanannyit ment, de azok akik abban a tudatban voltak hogy hosszabb a táv jóval fáradtabban, kimerültebben érkeztek célba. Azaz, a tudatuk hatással volt a testükre.
"az ember csak anyag és semmi más,"
Ez egy nagyon leegyszerűsített megközelítés. Egyrészt valóban anyag, de az anyag létezhet olyan struktúrában is, ami már több, mint a részek egyszerű halmaza. Attól még ugyanaz az anyag, de mégis több. (Ha egy számítógépet összezúzunk, attól még ugyanaz az anyag marad, és mégsem.) Az ember végül is "csak anyag", de olyan formában, amit már másként kell értelmezni.
"Ha a depresszió pánikbetegség stb. csak bio-kémiai dolog lenne akkor miért kell hozzá alkalmazni pszichoterápiát?"
Mert képes meggyógyítani önmagát. Én nem érzem az ellentmondást, amit próbálsz kihozni a kérdésedből.
Nem értem, mi a probléma. A test anyag, a tudat is anyag. Ha nem anyag lenne, akkor egyáltalán hogyan lehetne anyagokkal (vegyszerekkel) befolyásolni?
A gyógyszeres kezelés sokszor azért nem elég, mert a gyógyszer egyetlen molekulával egyetlen célpontot befolyásol az agyban, de sokszor több dolog romlik el. Néha az egyik dolog megjavulása magával tudja rántani a többi rossz dolog megjavulását, vagy legalábbis elfedi a kisebb hibákat. Máskor meg nem elég.
Azért érezzük, hogy fáj a lelkünk, mert olyan anyagok szabadulnak fel az agyunkban, amik ezt az érzetet alakítják ki. Ahogy képesek vagyunk a levágott testrészünk fájdalmát is érezni: a lélek sem valós testrész, de attól még lehet neki nagyon rossz. Az agy bizony képes elhitetni önmagával dolgokat, a Télapótól kezdve az ezotériáig, sőt, még azt is képes elhinni, hogy valójában lakik bennünk egy anyagtalan lény, és a szomorúság valójában ennek a fájdalma. Érdekes, hogy a Télapóról előbb-utóbb megtudjuk, hogy nem is létezik, de a lélekben makacsul hiszünk halálunkig (már aki), pedig pont ugyanannyira valóságos.
Elárulom, hogy a pszichoterápia is anyagi szinten működik. Megfelelő ingerekkel, megfelelő visszacsatolásokkal, a megfelelő időben mondott megfelelő mondatokkal valójában változtat az agy struktúráján (ahogy minden inger, minden külső hatás az agy struktúráját változtatja), egyes idegsejtek új kapcsolatokat hoznak létre, kognitív funkciók elkezdenek működni, és a hibás agyi struktúrák meggyógyulnak. Ez kicsit olyan, mint a szakácskodás: ha tudod, hogy mit mivel kell összekeverni, akkor anélkül is tudsz finom ételt csinálni, hogy pontosan tudnád a nyelv anatómiáját. A pszichológia az agy anatómiája nélkül tudja, hogy mit mivel kell összekeverni, hogy hassunk az agyra. De attól az még anyag.
A magzat a méhben közel sem érez mindent, amit az anya, de a stresszhormonokra (adrenalin) amiket az anya termel, ugyanúgy stresszel reagál, mintha saját maga termelte volna, hiszen az adrenalin átjut a szervezetébe. Ehhez hasonló helyzetből van még pár,a boldogság is kivált egy csomó hatást a testben (szívritmus változása, bőrpír, stb), ezeket is hormonok közvetítik. Nem az idegek vannak összekapcsolva, csupán a hormonok mennek át.
A tudattal rendelkező ember egy rendkívül bonyolult rendszer. Semmi meglepő nincs abban, ha az ember még nem tudta megfejteni a teljes struktúrát. Nem is beszélve a struktúra működéséről. Ahhoz azonban már elég sokat tudunk, hogy jellegük szerint csoportosítsuk a jelenségeket, így szükségessé vált az anyagi viselkedéstől eltérő "lelki viselkedés" fogalmának bevezetése. Ez a kétféle viselkedés szoros kölcsönhatásban van egymással, ezt tudjuk, de az egymásra hatás módját sok esetben nem.
Többé kevésbé bizonyított, hogy a pozitív (és negatív) gondolkodás hatására bizonyos sejtcsoportok működésbe lépnek, és olyan vegyületeket termelnek, amelyek hatással vannak más sejtek működésére. A pszichoterápia egyes esetekben képes ezen sejtcsoportokat működésre bírni, ezért van rá szükség. És ugyanezért lehet visszaélni ezekkel a hatásokkal. Gyakran azonban a működés pontos mechanizmusát nem ismerjük, ezért elég nagy felelőtlenség lenne félig ismert hatású vegyületekkel kísérletezni.
Az agy egyben információtároló memória is. Csak a hozzáférés kicsit bonyolultabb, mint egy merevlemezéhez. Az 5 éves korból elraktározott információ előhívására egyes esetekben a hipnózis bizonyul eredményesnek.
A krónikus betegségek gyógyszerei a hibát megszüntetni nem tudják, csak a működést úgy ahogy szinten tartani. Ahogy az olajozás a megkopott alkatrész forgását valamennyire fenntartja, de a hiányzó anyagot nem pótolja. Ahhoz alkatrészcsere kell (vagy kitalálni, hogy növesztheti az anyag vissza önmagát).
Amit írni kezdek az nem szubjektív vélemény, hanem a tudományos ismereteimet foglalom össze, próbálom lehető legelfogulatlanabbul.
"Ha az ember csak anyag és semmi más, akkor miért vannak lelki betegségek?"
A tudomány csak egyértelmű kérdésre tud adni egyértelmű választ.
Nem tudom mit értesz lélek alatt. Sőt azt sem tudom hogy mi a lélek valójában.
"A lélek szót több értelemben is használjuk, mely így több fogalmat takar. Először is érdemes külön választani a szellem fogalmától. Az előbbi, vallásos és spirituális értelemben a halhatatlan részt, az örök elpusztíthatatlan eszenciáját jelenti az embernek, mely több hit szerint lélekvándorlás folytán több élőhöz is kapcsolódhat egymás után. A szellem a lélek és az élő test kapcsolatát valósítja meg. "
"Filozófia, vagy tudományos szempontból a lélek egy olyan közhasználatú szó, amelynek jelentése változó, és rosszul körülhatárolt. A lélek szó körülbelüli jelentéséhez kapcsolódó tudományos szempontból kezelhetőbb fogalmak a psziché, érzés, tudat, éntudat."
A tudomány tudat, éntudat fogalmára vezeti vissza. Két olyan fogalomra ami szintén nem jól körülhatárolt fogalom.
Hogy lehet valamiről azt állítani hogy nem létezik, amikor azt sem tudjuk mi az?
------
Azt hogy mi az anyag azt jóval pontosabban tudjuk, de ott is van rengeteg ismeret hiányunk.
----------
"Kutatásokkal is alátámasztották orvosok,hogy ..."
Egy orvosi nyilvántartás adatbázisba kiválasztunk egy embert, miért pont annyi a vérnyomása, miért pont olyan magas? miért akkor született? stb.
Erről nincs ismeretünk. Ezek az adatok tekinthetőek véletlen adatsorozatnak, melyek valamilyen eloszlást követnek(normál eloszlást).
Ugyanúgy a lekibetegek rákosak stb.
"pl. akik rákosak lettek,azoknak a világ szemléletük nagyon hasonló, probléma kezelésük és kapcsolataik is az emberekkel. "
Így szó szerint nem igaz. Pontosan megfogalmazva e között a dolgok között erős korreláció van.
A tudat befolyásolja az immunrendszer működését. Erre vannak tudományos kísérletek is. pl kontrollcsoportnak olyan gyógyszert adnak aminek semmi hatása nincs, de elhitetik vele hogy gyógyhatása van és mégis a hatás mutatkozik, csupán azért mert elhitte, persze gyengébb korreláció-val mint valódi gyógyszerrel.
Az hogy akinek hasonló a világszemlélete ők valószínűleg hasonlóan élnek pl cigiznek, piálnak, a cigitől nem csoda ha rákosak lesznek.
Minden ember egy egyedi individuum. Mégis rengeteg hasonlóság van az emberek között. Pl. Magyar nagy tömeget megkérnek gondoljon mindenki egy gyümölcsre, jelentkezzen aki almára gondolt 80-90% jelentkezik, gondoljon mindenki egy költőre, 80-90% Petőfi Sándorra gondolt, egy színre ...
Más nemzetnél másra gondolna a többség.
Hasonló életkörülményű, vallású, világszemtű stb. emberek sok minden másban is hasonlóak.
Ha hasonló embereknek valamilyen pszichiátriai kezelés hatásos volt akkor nagy valószínűséggel, más hasonló embereknek (legalábbis nagy részének) is hatásos lesz.
Ezeket lehet számolni statisztikai módszerekkel. Nem tudjuk hogy működik az emberi agy egy fekete doboz.
Mégis ha veszünk egy populációt (pl orvosi nyilvántartás) melyről adataink vannak akkor, tudunk tancsácsot adni hogy min változtasson, pszichoterápiai kezeléseket stb.
Amiről nincs adatunk statisztikai módszerekkel meg tudjuk "jósolni" bizonyos hibahatáron belül. (Lásd: Valószínűségszámítás és statisztika) Pontosabb mint az egyszerű találgatás.
Igazából tudományosan nem tudjuk hogy a tudat hogy képes ennyire befolyásolni az immunrendszert.
A tudomány nem állítja hogy nem létezik vallásos és spirituális értelemben vett lélek, az ellenkezőjét sem állítja,kvázi nem mond ítéletet, viszont a tudományba nem szokás olyan dologról beszélni ami nincs bizonyítva, meg tudományosan nem tudjuk megközelíteni.
"Az 5 éves korból elraktározott információ előhívására egyes esetekben a hipnózis bizonyul eredményesnek."
A hipnózis amely emlékképeket, emlékeket előhoz nem megbízható, olyan emlékeket hozhat elő ami meg sem történt, a páciens igaznak emlékszik rá.Nem mindenkit lehet hipnotizálni.
Egy arra hajlamos alanynak egy profi hipnotizőr, (szinte) akár milyen emlékképet be tudna ültetni. kvázi emlék generálás. "Viccesen": egy olcsó módja lehet egy luxus nyaralás emlékének.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!