Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen gyorsan termelik a...

Milyen gyorsan termelik a növények az oxigént?

Figyelt kérdés
Mekkora növény kell ahhoz, hogy egy 70 kg-os ember CO2 termelését kompenzálni tudja?

2012. ápr. 14. 16:57
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
44%
A növény akkor termel többlet O2-t, ha nő tömege, egyébként annyit termel, amennyit el is használ. Az ember a kajában levő szerves anyagot alakítja CO2-vé. Ha valaki megeszik 1 kg szereves kaját, akkor kb annyi CO2-t fog kibocsátani, ami pont ugyanennyi, azaz 1 kg növényi növekedéshez kell. Ha mondjuk napi 1 kg-t eszünk összesen, akkor annyi növény kell, ami napi 1 kg új levelet/szárat termel.
2012. ápr. 14. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
ez baromság :D
2012. ápr. 14. 18:26
 3/17 anonim ***** válasza:
Igazából a kifújt levegőnk kb. 16%-a oxigén, illetve a növény is termel CO2-ot, szóval sok számítás kellene ennek a kiszámolásához.
2012. ápr. 14. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 bongolo ***** válasza:

Nem baromság, amit az első válaszoló írt! Egy kifejlett erdő CO2 termelése és kibocsátása egyensúlyban van, hisz a korhadó növényekben lévő szénből mi más lenne, mint CO2. Szóval egy fa addig köt le CO2-t, amíg növekszik, aztán amikor elpusztul, vissza is adja az összeset.


Ha másra gondolsz, akkor jobban fogalmazd meg a kérdést, és ne azt írd, hogy egy válasz baromság.

2012. ápr. 14. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 bongolo ***** válasza:

Egyébként hogy számokat is írjak, bár kicsit más jellegű adatot találtam:


Magyarország az egy főre jutó CO2 kibocsátásban a világon a 70-edik. Egy főre 5,5 tonna CO2 jut évente. Ez persze nem az ember által kibocsátott CO2, hanem az ipar, mezőgazdaság, import, stb., szóval mindennek a hatása.


Ennek az 5,5 tonnának a 12/44-ed része a szén, a többi oxigén. Vagyis 1,5 tonna szenet kellene lekötni évente. A fa széntartalma 49,65%, vagyis mindehhez 3 tonna fát kell növelni minden embernek évente. Mondjuk akác (0,742 tonna per m³) esetén ez 3/0,742 ≈ 4 m³ fát jelent. Hektáronként max 8 köbméterrel lehet számolni, vagyis fél hektár akácerdőt kell felnevelned.


Remélem jól számoltam, az adatokat innen vettem:

[link]

[link]

2012. ápr. 15. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 bongolo ***** válasza:
Mármint fél hektár új akácerdőt kell felnevelned.
2012. ápr. 15. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

bongolo, az első válaszolóhoz hasonlóan te is félreértetted a kérdést (bár lehet hogy én voltam tényleg pontatlan).


A CO2 termelés alatt kizárólag a légzés során termelődő CO2-ra gondoltam.


Közben megtaláltam a választ egy kfki-s oldalon:



Kérdés: Ha képzeletben (különben a mamám irtó dühös lenne) beraknám a bátyámat egy tökéletesen zárt szobába, mennyi növényre lenne szükségem az oxigén és a szén-dioxid közötti egyensúly fenntartásához, hogy a bátyám és a növények is életben maradjanak?

1. válasz: Az egyszerûség kedvéért tegyük fel elõször, hogy az ennivalót légmentesen lezárt kémlelõlyukon át adod be. A növényeknek csak oxigénnel kellene ellátniuk a bátyádat. Ha a testvéred egész nap csak enne és szundikálna, körülbelül 350 liter oxigénre (1,7 köbméter levegõre) lenne naponta szüksége. Ennyi oxigént 5–20 négyzetméternyi átlagos növényzet termel teljes napfényben. Ha a hatékonyabb "C4-növényeket" vesszük, például a cukornádat, 2,5 négyzetméteres terület is elég. A bátyád naponta 350 liter szén-dioxidot lélegezne ki, s ettõl a növények szárazanyag-tartalma napi 430 grammal nõne.


Bonyolítsuk egy kicsit a dolgot. Ha az ablakok és a mesterséges világítás a teljes napfény 10 százalékát adja, az elõbbinél 10-szer nagyobb "zöld területre" van szükségünk. Ha éjszaka nem világítunk, a terület kétszeresét kell vennünk – télen még nagyobbat. A növények nappali fotoszintézise gyorsabb, mint éjszakai légzésük. Ezért nem hibázunk sokat, ha elhanyagoljuk azt az oxigént, amelyet a növények éjszaka fogyasztanak.


Ha a bátyádat arra kárhoztatnád, hogy a bezárt növényeken éljen, észben kellene tartanod, hogy a növényi anyagok nagy része emészthetetlen, ezért megint meg kellene dupláznod a területet. Az ehetetlen növényi részeket és a székletet le kellene bontani vagy szén-dioxiddá kellene elégetni, hogy a széntartalmuk ne vesszen el. Végül is körlülbelül 20 négyzetméteres, növénnyel teli szobára lenne szükséged.


A számítás a következõkön alapult. A szundikáló felnõtt napi energiaszükséglete 7327 kilojoule. 100 gramm répacukor (más néven nádcukor, C12H22O11) energiatartalma 1675 kilojoule. Tehát a napi szükséglet 437 gramm (1,28 mól) répacukor. Légzéskor ehhez 1,28 · 12 = 15,36 mól oxigén használódik el naponta. (Egy mól oxigént térfogata 22,4 liter, 15,36 mólé 344 liter.) Optimális világítás mellett a fotoszintézis sebessége 10–30 mikromól (C4-növények esetében akár 70 mikromól) megkötött szén-dioxid/(négyzetméter·másodperc). Ez 0,86–6,05 mól/(négyzetméter·nap)-nak felel meg. Ahány mól szén-dioxidot köt meg a növény, annyi mól oxigén szabadul fel. Így lassú fotoszintézisû növények esetén 18, C4-növények esetén 2,5 négyzetméternyi területre van szükség.


Stephen Fry

Edinburgh-i Egyetem

Sejt- és Molekulabiológiai Intézet

2012. ápr. 15. 11:43
 8/17 anonim ***** válasza:
63%

Kedves kérdező, mielőtt lebaromságozod amit írtam, olvass már egy kicsit. Te magad idézted be, a szöveg elején ez áll:


„s ettõl a növények szárazanyag-tartalma napi 430 grammal nõne.”


Később:


„Tehát a napi szükséglet 437 gramm (1,28 mól) répacukor.”


Tehát ugyanannyi a növény napi szárazanyag növekménye, mint a megevett cukor tömege (az eltérés a kerekítésből adódik ám).


Tehát nagyon szépen kacifántosan, egyetlen speciális esetet alapul véve kiszámolta amit mondtam az elején. A növény annyi oxigént termel, (molárisan), amennyi CO2-t megköt, és ez a folyamat történik megfordítva az ember élete során. EZ MINDENKÉPP A NÖVÉNY TÖMEGNÖVEKEDÉSÉVEL JÁÍR. Vagyis ha X gramm tápanyagot hasznosítunk, amihez Y mól CO2-t kötött meg a növény (azaz Y mól O2 szabadult fel), akkor a visszafele folyamat során ugyanez a CO2 mennyiség fog kiszabadulni, és ugyanez az O2 mennyiség fog kelleni hozzá. Persze közben ki lehet számolni a köztes értékeket, de a lényegen nem változtat. Ha van 1 kiló káposztád, és azt megeszed, akkor a szerevezetd pont annyi CO2-t termel, amennyit az az 1 kiló káposzta élete során kivont a légkörből. Ezért aztán pontosan egy másik egykilós képosztát kell a szobádban kinövesztened annyi nap alatt, amennyi alatt a káposztát megetted.


Tehát jó nagy bunkó vagy sajnos, de a helyzet az, hogy ettől még az első válaszomban igazam volt, és ezt te magad is észrevehetted volna.


Üdv,


egy biológus

2012. ápr. 16. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként ilyen, amikor idióták megszavazzák a tudományt. A pontos válasz: 0%. Ezért tartunk ott, ahol tartunk: ezotéria, örökmozgó, homeopátia és társaik...
2012. ápr. 16. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
37%

"Egyébként ilyen, amikor idióták megszavazzák a tudományt. A pontos válasz: 0%. Ezért tartunk ott, ahol tartunk: ezotéria, örökmozgó, homeopátia és társaik..."

Már ne is haragudj, de az a bizonyos válaszod tökéletesen használhatatlan, semmitmondó és felesleges volt. Teljesen megérdemelten kapott nulla százalékot. Ugyan igaz, amit leírtál, de melyik kérdésre volt benne a válasz? Semelyikre, helyette odalöktél egy hatalmas trivialitást...


"Mekkora növény kell ahhoz, hogy egy 70 kg-os ember CO2 termelését kompenzálni tudja?"

"Ha mondjuk napi 1 kg-t eszünk összesen, akkor annyi növény kell, ami napi 1 kg új levelet/szárat termel."


Most komolyan, szerinted ez hasznos????? Ne röhögtess. Az az igazság, hogy fingod se volt, hogy mennyi növény kell.

2012. ápr. 16. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!