Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » GPS működése levegőben?

GPS működése levegőben?

Figyelt kérdés

Lehet, hogy rosszul gondolkodom, de azért felteszem a kérdést.

Feltételezem, hogy van egy helikopterem, amivel fel tudok szállni függőlegesen mondjuk 8000m magasra, és azt a pozíciómat stabilan, semerre el nem mozdulva tartani tudom.

Ugyebár idővel a Föld "kiforog" alólam. Tehát pont alattam nem a reptér lesz ahonnan felszálltam, hanem egészen más.

Amikor felszállok, rögzítem a pozíciómat a GPS-el, ami ha jól gondolom (és az a kérdés, hogy jól gondolom-e?) nem változik, hiszen én nem mozdultam el. Ellenben a Földön a bemért pont már nem alattam helyezkedik el.


Jól gondolom? Vagy épp rosszul? Azaz a GPS a műholdak változásai miatt mindig az aktuálisan alattam lévő pont koordinátáit fogja bemérni?



2012. ápr. 9. 00:44
 1/9 tetro ***** válasza:
nem, ez nem így működik :D a holdak a földhöz viszonyítva adják meg a pozíciót, hiszen a holdak maguk is mozognak
2012. ápr. 9. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

A Föld nem tud kiforogni alólad.


Ha most a földön állsz, akkor a földdel együtt forogsz. Tehát amikor te azt hiszed magadról, hogy egyhelyben állsz, akkor is mozogsz.


Ha helikopterrel fölrepülsz, akkor viszed magaddal ezt a sebességed, és ugyanazon pont fölött fogsz lebegni.

A FÖLD nem forog ki alólad, hanem ugyanazzal a sebességgel forogsz te is, mint a föld. (Jó nem egészen, mert magasabban kicsit más a kerületi sebesség, de az most mindegy.)



Szóval ez egyszerűen nem így működik, ahogy te gondolod.

2012. ápr. 9. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Gugu Gabor ***** válasza:
Ha kicsit utána nézel neten a gps működésének akkor egyből látni fogod hogy a GPS "követni fogja" a pozíciódat... mármint ha elméletileg nézzük a dolgot :)
2012. ápr. 9. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Ha "Ugyebár idővel a Föld "kiforog" alólam." ez bekövetkezne. Akkor ha ugranál egy nagyot, lehet, hogy a szomszédos országban találod magad...szétloccsanva....
2012. ápr. 9. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
A technikai oldalát nézve a GPS sehonnan sem tudja, hogy te a föld felszínén, vagy 10 méterrel, vagy akár 8000 méterrel fölötte vagy. Mindíg az AKTUÁLIS pozíciódat fogja mutatni és nem " mintha a földön állnál". Az már már kérdés, hogy, mivel az úthálózatra lett kifejlesztve, rá fogja magát erőltetni képileg a felszínre. Az azonos pozícióban maradáshoz, hogy forogjon alattad a nagy kék golyó, viszont a helikopternek is tennie kell valamit, mivel a forgás ilyen távolságban még húzna magávy.
2012. ápr. 9. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Ez aranyos.. a föld nem fordul ki alólad :D,vele együtt forogsz..a komplett a levegővel együtt.


legalább 3 gps műhold kell a pozíciód meghatározásához,amik a földel együtt forognak.

A műholdokon atomórák vannak,amik valódi(valós) azonos időben impulzusokat küldenek,mint kb egy világítótorony a tengerparton..Naponta újra kalibrálódnak fent,automatikusan irányítás nélkül (igen precízen) a globális időhöz(Ált Greenwich)

A helyzeted a földön (a minimum) 3 érkező impulzus idő-késéseikből számolja ki a kütyüd.,hiszen a fénysebesség korlátja miatt, különböző időpontokban érkezik meg hozzád a jel. Ennek a feltétele a szintén nagyon-nagyon pontos óra a gps-ben.(Milliomod másodpercekről beszélünk) Minél több gps jeleit fogod be annál precízebb a helymeghatározás.

2012. ápr. 9. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Ha felemelkedsz 8000 méter magasra, akkor is pont ugyanazon pont felett leszel, hiszen Te is együtt forogsz a Földdel. Ha úgy lenne, ahogy írtad, akkor nem kellenének repülőgépek. Elég lenne egy nagy helikopter, amibe beszállnak az emberek, az felemelkedne és ha a célország érkezne alá, akkor pedig leereszkedne. Bár igaz, hogy ez időben hosszabb utazás lenne :)
2012. ápr. 9. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
7:11-est megcáfolnám, tudja, hogy hány méteren vagy. A műholdak, egy háromszögelés nevű eljárással határozzák meg a helyzeted. A pontos működését nem írom le, túl hosszú lenne, de azt el tudjuk képzelni, hogy ha a háromszög élei rövidebbek, akkor valószínűleg magasabban van.
2012. ápr. 9. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

07:11

A technikai oldalát nézve a GPS sehonnan sem tudja, hogy te a föld felszínén, vagy 10 méterrel, vagy akár 8000 méterrel fölötte vagy.


Ezt határozottan megcáfolom, napi rendszerességgel használok GPS-t mivel sofőr vagyok.

A GPS méterre pontosan mutatja a pillanatnyilag aktuális tengerszint feletti magasságot.

Mindegyik készüléken be lehet kapcsolni ezt a funkciót.

2012. ápr. 18. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!