Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért vonalas az izzó gázok...

Miért vonalas az izzó gázok színképe és a szilárd/ folyadék anyagoké pedig miért folytonos?

Figyelt kérdés
Valami olyat tudtam leszűrni a tankönyv magyarázat alapján, hogy a szilárd anyagok részecskéi nagyon közel vannak egymáshoz, ezért mondjuk termikus gerjesztés során kölcsönhatásban vannak egymással. Így a különböző részeken más más energiaszintekre lépnek a részecskék elektronjai így a sprektum minden színének megfelelő hullámhosszúságú fotont sugároznak ki. Nekem ez tűnik logikusnak de nem egyértelműen van a könyvben ezt már én gondolom
2012. ápr. 5. 17:15
 1/2 anonim ***** válasza:

Igen, ez a magyarázat. A gázokban a részecskék nem nagyon hatnak kölcsön egymással, ezért mind egyforma. Csak néhány - adott nagyságú - energia létezik, amivel egyik pályáról a másikra ugorhat az elektron.

A szilárd anyagokban viszont ráadásul a kapcsolatban levő részecskék nem lehetnek pontosan ugyanolyan állapotban - ezért az egyiknek kicsit több energia kell, a másiknak kicsit kevesebb. Valójában annyiszoros vonal van a színképében, ahány atom alkotja az adott anyagot - de ezek olyan közel vannak egymáshoz, hogy nem lehet látni a különálló vonalakat.

2012. ápr. 5. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Tehát akkor a lényeg, hogy ha pl egy gázt melegítek, akkor a molekulái alapállapotban is közel azonos hőmérsékleten vannak és a részecskéire is azt lehet mondani, hogy azonos energiaszinteken lesznek melegítés után. Szilárdaknál pedig elve nincs minden részecske ugyan olyan állapotban tehát melegítésre is hűtésre is máshogy fognak az 1-1 részecskék viselkedni, más más pályákra ugrálnak az elektronok és így nagyon sokféle frekvenciájú fotont adnak le.

Ha ez valahogy így van akkor megértettem. :D Köszi a segítséget !

2012. ápr. 5. 21:54

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!