Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség a hidegfront...

Mi a különbség a hidegfront és a melegfront között?

Figyelt kérdés
2009. jún. 15. 16:27
 1/5 anonim ***** válasza:

Hidegfrontnál a meleg légtömeg alá beékelődik a levegő itt heves felfeléi rányúló(termik)légmozgások vannak,a határfelületen meginul acsapadék képződés.

Melegfrotnál a hideg légtömegre rásiklik a meleg levegő és fátyol felhők utána heves zivatarok következnek.

De itt van képpel szöveggel részletesebben:

[link]

2009. jún. 15. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
65%
a betűk
2009. jún. 16. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A melegfront soha sem okoz heves zivatarokat!

Melegfront:

A front általában jellegzetes felhőképpel jár, előtte cirrus-os lesz az ég, majd egyre alacsonyabb szinten jelennek meg felhők, és végül csepergő csendes eső kezdődik a vastag felhőtakaróból. Nevével ellentétben a talaj közelében nem hoz felmelegedést, hiszen a felhős csapadékos időben visszaesik a hőmérséklet, éjszaka még köd is képződik. A front távolodásával az esetek nagy részében a közeledő hidegfront előtt erőteljes melegbeáramlás kezdődik. Az ég a melegfront mögött halvány, piszkoskék színűvé válik.

Hidegfront:

Általában elmondható, hogy a frontfelületek mentén az időjárási elemeknek (hőmérséklet, nedvesség, légnyomás, szélsebesség, szélirány, stb.) ugrásszerű változásuk van. A hidegfront esetén a front előtt meleg, mögötte hideg levegő halmozódik fel. A hidegfrontok a legmarkánsabbak a frontok közül. Általában előttük élénk, erős délnyugati szél fúj (a Kárpát-medencében), mögöttük jobbra fordulva a szél a talajon erős, vagy viharos északnyugati szél támad.

A hidegfrontok két fő típusa különböztethető meg attól függően, hogy a frontvonalra merőleges szélkomponensek milyen erősségűek. A két típus között természetesen átmenetek is vannak.


Eszerint beszélhetünk elsőfajú hidegfrontról, ami gyakorlatilag fordított melegfrontként működik, itt a fontvonal felett nagy magasságokig feláramlás zajlik, a frontra merőleges szélkomponens pedig a magassággal csökken. Ezen front típus általában messze van a ciklon középponttól és sokszor inkább párhuzamos mint merőleges az izobárokkal,. A fentebb említett szélviszonyok miatt a csapadékot adó felhőzet a fronton, illetve a front mögött jelenik meg. Ezen fronttípus lassan, gyakran hullámot vetve helyeződik át. A front mögött az alsó légrétegekben az érkező hidegebb levegő, illetve a hulló csapadék okozta párolgás miatt lehűlés és látás-romlás következik be. A fronttól csak bizonyos távolságban kezd javulni a látás, illetve csökken a felhőzet. A front mögötti felhőzetet időnként cirrus ernyő zárja, amely a jet környékén helyezkedik el. A frontálzóna legalsó része általában meredek, ezért ha labilis a légkör (lásd labilitás), zivatarok is kialakulhatnak, mielőtt az egyenletes csapadék megkezdődne.


Elsőfajú hidegfront jellemzői összefoglalva:

- Talajszél: Markáns jobbra történő szélfordulás a front átvonultával, általában dny-ból ény-ba. Az átvonulásnál a lökéses szél gyakran erős vagy viharos erejű, amely a front mögött lecsillapodik. A ciklon magja közelében kevésbé kifejezett a szélfordulás.

- Nyomástendencia: A front előtt legtöbbször nyomássüllyedés, mögötte különböző erősségű emelkedés. A ciklon magja közelében azonban a front mögött is gyenge nyomáscsökkenés lehet.

- Hőmérséklet: Általában markáns hőmérséklet csökkenés a front előtti értékekhez képest. A front előtti értékek azonban napszak és évszak függőek, így a változás is eltérő lehet.

- Harmatpont: A front mögött a hulló csapadék miatt csak lassan csökken, a front előtt pedig hőmérséklethez hasonlóan napszak és évszak függő.

- Látás: Határozott látásromlás a front mögött (csapadék következtében), majd csak a fronttól messze javul a látás.


Másodfajú hidegfront esetén a frontra merőleges szélkomponens nő a magassággal, így ezen front gyorsan helyeződik át és a csapadékrendszere teljes egészében a hidegfront előtt, a mozgás irányába helyezkedik el. Ezen fronttípus általában a ciklonközéppont közelében hózódik és merőleges az izobárokra. A front mögött nagyobb magasságokban a hideg levegő leáramlik, ami kiszáradáshoz vezet a troposzféra középszintjein, mindez a front fölött középszinteken inverziót is okozhat.


Másodfajú hidegfront jellemzői összefoglalva:

- Talajszél: Markáns jobbra történő szélfordulás a front átvonultával, általában dny-ból ény-ba. Az átvonulásnál a lökéses szél gyakran erős vagy viharos erejű, amely a front mögött tartósan, akár napokig is megmaradhat. A ciklon magja közelében kevésbé kifejezett a szélfordulás.

- Nyomástendencia: A front előtt legtöbbször nyomássüllyedés, mögötte különböző erősségű emelkedés. A ciklon magja közelében azonban a front mögött is gyenge nyomáscsökkenés lehet.

- Hőmérséklet: A front előtt a csapadék révén előfordulhat hőmérséklet csökkenés, mögötte pedig az erős leszálló légmozgások következtében gyakran kis mértékű a hőmérséklet csökkenés, majd csak a fronttól távolabb történik meg a jelentősebb lehűlés. A hideg levegő sokszor több hullámban, ún. másodlagos hidegfront(ok) formájában érkezik. Télen inverziós helyzetekben ezen típusok minden esetben felszakíthatják a hideg párnát, megszüntethetik az inverziót, kisöpörhetik a Kárpát-medencében megült hideg, párás levegőt, amely erőteljes hőmérséklet emelkedéshez is vezethet. Ilyen esetben álcázott vagy álhidegfrontról beszélünk. Az elsőfajú hidegfrontok általában nem, vagy ritkábban szüntetik meg a hidegpárnát, azaz ritkábban van annyi energiájuk, hogy kisöpörjék a medencében megült hideglevegőt.

- Harmatpont: A front mögött általában erőteljes harmatpontcsökkenés.

- Látás: Nagyon határozott látásjavulás.


Forrás: metnet.hu

2009. jún. 18. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Az előző vagyok. Röviden összefoglalnám a saját szavaimmal.


Melegfront: A magasban enyhe páradús levegő érkezik az adott helyen lévő hideg helyére. Az ott lévő hideg levegő melegszik, az érkező meleg hűl így egy bizonyos mértékű hűlés után kicsapódik belőle a nedvesség és esni kezd az eső. Általában csendes, de sokáig tartó áztató eső szokott lenni belőle.


Hidegfront:

Hideg levegő érkezik a meleg helyére. Mivel a meleg levegő könnyebb, a hideg pedig nehezebb, ezért a talaj közelében beáramló hideg levegő felfelé kényszeríti a meleg levegőt. Mivel több km magasságban lényegesen hidegebb van, mint a talaj közelében, a meleg levegő lehűl és kicsapódik a nedvességtartalma. A feláramlások következtében vastag felhők képződnek, amikből heves esők, dörgés-villámlás és felhőszakadás is kialakulhat.

2009. jún. 18. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 TappancsMancs ***** válasza:

Itt van képen és egyből látod is.

[link]


Vagy:


"A frontok típusai:


a) hidegfront: hideg légtömeg áramlik a meleg légtömeg felé. ..."


"b) melegfront: meleg légtömeg áramlik a hideg légtömeg felé. ..."


[link]

2023. jan. 3. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!