Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy részecske, egy időben...

Egy részecske, egy időben lehet két helyen?

Figyelt kérdés
2012. márc. 23. 19:53
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
Az a fura, hogy ezek a kétrés kísérletben tapasztalt eredmények még nem közkeletűek pedig nem annyira újak. Mekkora sokkot fog jelenteni az embereknek amikor valamilyen oknál fogva tömegek jutnak majd hozzá ehhez az információhoz.
2012. márc. 23. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
Azért nem közismert, mert elég nehéz megérteni, annyira ellentmond a normál (newtoni) fizikában tapasztaltaknak. Még nehezebb megérteni a levonható következtetést, miszerint a MEGFIGYELŐ (az ember, a szellem, a szubjektum) képes befolyásolni az objektív (fizikai) valóságot. Nevezetesen a foton (a részecske) hol hullámként viselkedik, hol anyagként. Egy másik érdekesség a szinkronicitás elmélete, amikor a megfigyelt elektron viselkedéséből következtetsz arra, hogy a a párja (gyakorlatilag ugyanazon részecske) egy másik helyen (másik dimenzióban?), hogyan viselkedik. Ha valakit ez érdekel, nézze meg a Mi a csudát tudunk a világról c. film első, de főleg a második részét!
2012. márc. 23. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Minden részecske így viselkedik, csak minél nagyobb, ez a jelenség annál kisebb.

Ezen kívül nem csak 2 helyen van látszólag egyszerre, hanem adott területen oszlik el - pl. ahány rés ott van, azon mind átmegy (és nem arányosan: pl. fele-fele - hanem a saját valószínűsége arányában).


Végül: nem a megfigyelő (szubjektum) dönti ezt el, hanem a megfigyelés lehetősége. Ahol meg lehet figyelni - ott nem mutatja ezt a jelenséget, függetlenül attól, hogy éppen megfigyelik-e.


Megfigyelő pedig nem csak ember, hanem pl. detektor is lehet.


Az anyag - ha nem kényszerítjük valamilyen megfigyelési helyzetbe - akkor másképp viselkedik, mint ahogy a köznapi életben ismerjük.

Azt szokás mondani, hogy valami vagy részecske, vagy hullám - de ha nem figyeljük meg, akkor se nem részecske, se nem hullám, hanem egy harmadik állapotban van, amit még nem nagyon ismerünk.

Aztán, ha elér egy megfigyelési pontra, ott a helyzettől függően úgy viselkedik, mintha részecske vagy mintha hullám lenne.


Hasonló a helyzet, mint mondjuk a víznél, amit ha nem kényszerítünk semmire, akkor mondjuk pára - ha meg medret szabunk neki, akkor folyó vagy tó lesz belőle.

De attól még ez ugyanúgy víz.

2012. márc. 24. 03:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:
Most is sok új dolgot tanultam :) köszönöm a válaszokat!
2012. márc. 26. 06:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!