Melyik fémeknek létezik negatív ionja?
Negatív töltésű nátridion: Miért is ne? Pl nátriumgőzbe elektronokat lövünk. Persze nem akkora sebességgel, hogy kiüssük vele a már meglévő elektronjait; hanem csak néhány elektronvolt mozgási energiával...
Kicsit életszagúbb példa: Nátriumot vagy káliumot oldasz higanyban. Nem mondanám, hogy negatív töltésű higany-ionok keletkeznének, de azért mégiscsak a higanyatomok körül lesz gyakrabban a nátrium/kálium elektronja.
Vigyázz ez egy nevezéktani könyv volt. Csak leírta hogyan kell elnevezni az anionokat, és adott két példát negatív töltésű alkálifém-ionra. Ez nem jelenti azt, hogy létezne normál körülmények között olyan stabil anyag, ami negatív töltésű "nátrid vagy kálid" iont tartalmazna.
Ha megnézed a nátrium- és káliumatomok elektronaffinitását, akkor láthatod, -50 kj/mol körüliek. Tehát ha még elő is állítanánk ilyen anionokat (pl az első hozzászólásomban leírt módon), azok nem lennének stabilak, hiszen nagyon gyorsan oxidálódnának. (ne felejtsd el, hogy a kálium elektronaffinitása=kálid-ion első ionizációs energiája)
Az azért már reálisabb, mint egy "kálid-ion".
NaAuIn2 Létező anyag, és mivel az arany elektronegativitása nagyobb, mint az indiumé és a nátriumé, ezért aurid. Ez persze nem azt jelenti, hogy negatív töltésű arany-ionok lennének.
Ahogy a hidrogén-szulfid sem ionos jellegű
Hát, az baj! Pláne mert nincs éles határ az ion és az erősen poláris kovalens kötés között. Az arany elektronegativitása a Pauling-skálán 2,54. A legkisebb elektronegativitású elem a francium: 0,7.
Az elektronegativitás különbsége 1,84 Ez azért még kevés ahhoz, hogy aurid ionnak és francium kationnak mondhassuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!