Selender kérdése:
A rákos sejteken található MHC I?
Figyelt kérdés
Úgy tudom, hogy gyártanak fokozott mértékben MHC I.-et, hogy az NK-sejteket ez által kicselezzék. De nem vagyok biztos ebben. Segítene valaki megerősíteni vagy megcáfolni ezt?2012. febr. 15. 20:53
1/4 anonim válasza:
Pont, hogy lecsökken az MHC I. expresszió a rákos sejtekben. Ha megnőne, annak mi értelme lenne?
2/4 anonim válasza:
Arról nem tudok, hogy lenne amelyik felpörgeti, de nem mindegyik csökkenti le. A rák amúgy sem egyetlen betegség, hanem valójában ahány rák, annyi különbőző betegség. Tehát egyes rákok lecsökkentik, mások nem.
3/4 bensdorp válasza:
A rosszindulatú daganatok kialakulásának lényege, hogy valamilyen úton (akár a sejtciklus szabályozása, akár a DNS-repair elveszése vagy egyes gének fokozott expressziója miatt) kialakul egy kontrollálatlan sejtszaporulat, és ezekben a sejtekben extrém módon változatos és gyakori a mutációk száma (a tumoroknál persze mindig van kivétel, és semmi sem törvényszerű). Ez a helyzet aztán egyfajta testen belüli evolúcióhoz vezet, azaz azok a sejtek élnek túl, amik egyrészt nem szenvedtek a működésükkel összeegyeztethetetlen mutációt, másrészt olyan tulajdonságokhoz jutottak, amik hasznosak a túlélésükhöz. Mivel hatalmas számban jönnek létre, a nagy számok törvénye alapján valószínűleg lesz ilyen sejt, még ha a nagy részük nem is feltétlenül él túl. Ezért lehetséges, hogy bámulatosan tud alkalmazkodni egy ilyen tumor a körülményekhez. Ha ezeket a körülményeket immunológiai szempontból nézzük, a legáltalánosabb esetben azok a daganatsejtek a legsikeresebbek, amik az átlagosnál kisebb mértékben expresszálnak MHC I-et, de azért a semminél mégis többet. Ez azért jó, mert statisztikailag kisebb az esélyük, hogy az MHC I-en bemutatott mutáns fehérjéik közül egyet felismer egy citotoxikus T-sejt, de mégis van elég, hogy az NK-sejtektől védve legyenek. Ha a daganat speciális szöveti körülmények között nő immunológiai szempontból (pl. lép, here, központi idegrendszer), vagy valamilyen immunhiányos betegség áll fent (pl. AIDS-ben T-sejt hiány), akkor annak megfelelően más és más MHC-expressziójú tumorsejtek lesznek evolúcionárisan sikeresek.
4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat!
Tehát végül is kb. közepes mennyiség...
2012. febr. 16. 15:56
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!