Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szelektív korrózió, így létezhet?

Szelektív korrózió, így létezhet?

Figyelt kérdés

"Szelektív a korrózió, ha az ötvözetnek csak az egyik alkotórésze megy oldatba, vagy ha az egyik alkotórész nagyobb arányban oldódik, mint amilyenben az ötvözet tartalmazza. "


Ha van egy adag Cu6Sn5 ötvözetem, ami oxigénnel érintkezik - majd kialakul ennek hatására Cu2O és SnO2, akkor is szelektív korrózióról beszélünk? Esetleg, hogy először kiválik az Sn és SnO2-vé alakul, majd idővel a megmaradt Cu is berozsdásodik.


Vagy direktben mindkét oxid kialakul és a korrózió egy másik fajtájáról beszélünk?



2012. febr. 14. 08:30
 1/3 anonim ***** válasza:

Valamely ötvözet korróziója akkor általános, ha annak minden alkotórésze oldatba megy, mégpedig ugyanabban az arányban, amilyenben azokat az ötvözet is tartalmazza. Szelektív a korrózió, ha az ötvözetnek csak az egyik alkotórésze megy oldatba, vagy ha az egyik alkotórész nagyobb arányban oldódik, mint amilyenben az ötvözet tartalmazza. A korróziónak ez a változata olyan ötvözetekben jelentkezik, amelyiknek egyik alkotórésze nemes potenciálú, a másik pedig nem nemes. A szelektív korrózió mindig úgy megy végbe, hogy először oldatba megy az egész ötvözet, annak minden alkotója, az oldatból aztán a nemesebb potenciálú alkotórész az ötvözet felületén kiválik. Gyakorlati jelentőssége főként a réz-cink ötvözetek ilyen korróziójának, a cinktelenedésnek van. A sárgaréz szelektív korróziója a teherbíró ötvözetet laza, szivacsos állományú rézzé alakítja.


Az ón rossz példa mert a bronz az egyik legstabilabb ötvözet

2012. febr. 14. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszi a választ. Ha megengeded, akkor tovább kérdeznék a gondolataidat követve, mert nem értem és érdekel.


"A korróziónak ez a változata olyan ötvözetekben jelentkezik, amelyiknek egyik alkotórésze nemes potenciálú, a másik pedig nem nemes. [...] Gyakorlati jelentőssége főként a réz-cink ötvözetek ilyen korróziójának, a cinktelenedésnek van. [...] Az ón rossz példa mert a bronz az egyik legstabilabb ötvözet"


De ebben az esetben (Cu6Sn5) a réz a nemesebb anyag, nem? Hiszen a standard elektród potenciálja +0.340, mig az óné -0.137. Illetve ugyanezt a gondolatmenetet követve a cinkké – 0.763, ezért mint legnegativabb anyag könnyen korrodálódik (cinktelenedés).


Akkor a Cu6Sn5 esetében nem az ónnak kéne kiválnia?

2012. febr. 15. 07:08
 3/3 Silber ***** válasza:
Minél negatívabb, annál hajlamosabb a korrózióra. Ezesetben az ón alacsonyabb értékkel rendelkezik, tehát ő fog fogyni és a réz marad vissza "tisztán".
2012. febr. 17. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!