Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az az őssejt?

Putyin bácsi kérdése:

Mi az az őssejt?

Figyelt kérdés

2012. febr. 4. 11:28
 1/5 anonim ***** válasza:
72%

Nagyon leegyszerűsítve a magzati őssejt olyan sejt, ami bármilyen más sejtté képes differenciálódni.


Konkrét példával illusztrálva:

Ha valakinek megsérül a gerincvelője és a megszakadt idegi kapcsolat miatt lebénul, akkor azt sebészileg nem tudják újra kötni. Ellenben, ha őssejteket ültetnek be, akkor azok képesek idegsejtekké alakulni, pótolva a hiányt, és újra „összekötik a két csatlakozót”, meggyógyítva a pácienst.


A gond csak azzal van, hogy embrionális őssejteket csak magzatokból lehet kinyerni, ami sokaknak lelkiismereti problémát okoz. Ugyan az őssejtek mesterséges létrehozását teljes erőbedobással kutatják (hiszen csillió dolláros üzlet lenne, ha valakinek összejön), de tudtommal ezen a téren még nem történt meg a forradalmi áttörés.

2012. febr. 4. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
ezért is olyan értékes mert nagy procedura a köldökzsinórvért megszedni és mégcsak nem is lehet korlátlan ideig tartani, de ha beültetik a kívánt helyre pl egy perikardium,epikardium,endokardium lukra a sziven az őssejtek átalakulnak pl a perikardium sejtjeivé és begyógyul a luk.
2012. febr. 4. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Itt elég részletesen le van írva:

[link]

2012. febr. 4. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

65%-os:

"Ugyan az őssejtek mesterséges létrehozását teljes erőbedobással kutatják (hiszen csillió dolláros üzlet lenne, ha valakinek összejön), de tudtommal ezen a téren még nem történt meg a forradalmi áttörés."


Attól függ, mit nevezünk "forradalmi áttörésnek". Van iPS, létezik kutatás transzdifferenciálásra is, illetve már indult projekt többféle őssejt (vagy iPS) orvosi alkalmazásra alkalmas formában kinyerésére, tenyésztésére, differenciáltatására is. Pl. szívizom-sejteket nagyjából tudnak pótolni, és úgy néz ki, neuronokat (vagy gliasejteket) is, gond van azzal, hogy nem oda jut be a sejt, ahová kéne, és nem azt csinálja, amit kéne. Illetve a legnagyobb biznisz, a B-sejtek prólása (I. típ. diabétesz!) még messze van.


(Ja, és bocs, a kérdésre adott válaszod jó volt, de véletlen a zöld helyett a kék kézre nyomtam. Ez már csak a kiegészítés pontosítása.)

2012. febr. 4. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

„Attól függ, mit nevezünk »forradalmi áttörésnek«”


Ami lehetővé tenné az mesterséges őssejtek költséghatékony, tömeges előállítását, ezáltal lehetővé téve az őssejt terápia tömegesen alkalmazását. Legalábbis nálam ez lenne az ideális, ha mindenki számára elérhető, hétköznapi gyógymóddá válhatna.


„(Ja, és bocs, a kérdésre adott válaszod jó volt, de véletlen a zöld helyett a kék kézre nyomtam. Ez már csak a kiegészítés pontosítása.)”


Semmi gond, a 26% alapján másoknak már nem tetszett annyira. :)

2012. febr. 4. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!