A gamma sugárzást milyen anyag képes megállítani?
Nem megállítani kell, hanem elnyelni. A fényt sem megállítja a nem átlátszó anyag, hanem elnyeli.
Az elnyelés pedig a Lambert-Beer-törvény alapján számítható itt is ki.
Tehát közegen átjutott fény intenzitása= közegre beeső fény intenzitása szorozva euler-szám a (minusz alfa szor d) hatványán.
rövidebben
I(átjutott) = I beeső * e ^-(a*d) ahol a a közegre jellemző állandó, d pedig az elnyelő közeg távolsága, * szorzást jelent, a ^ pedig hatványozást.
Olyan közeg nyeli el jól a gamma-sugárzást, amelyikben nagy tömegű atomok vannak. Pl ólom, bizmut, higany, bárium... Illetve még az is fontos, hogy az atomok egymáshoz közel legyenek. (így kisebb eséllyel tudja öket elkerülni a gamma-foton.)
Az pedig, hogy több centis ólomlemezen is áthalad, nem feltétlen igaz. Attól függ, hogy mekkora intenzitása volt eredetileg a sugárzásnak (mielőtt találkozott volna az ólommal.
Egyébként a legegyszerűbb védelem a távolság. Ne felejtsd el, hogy egy gamma-sugárzó anyag a tér minden irányába egyformán sugároz. Tehát ha kétszer olyan messze vagyok a sugárzó anyagtól, mint te, akkor negyedannyi gamma-foton fog velem találkozni. Ha háromszor olyan messze vagyok, akkor már csak kilencedannyi...
"A gamma sugárzást milyen anyag képes megállítani?"
Bármilyen anyag. Persze nem megállítja, hanem elnyeli. Minél nagyobb energiájú a γ, annál vastagabb pajzs kell.
Egy példa: a Co-60 γ-sugárzását 6 cm beton, 2 cm acél vagy 1,2 cm ólom, illetve 7 mm urán felezi. (A Co-60 γ-ja nagyon nagy energiájú, az egyik legnagyobb a γ-sugárzók közül. Sok közismert sugárzó anyagnak kisebb.)
Földből sokkal több kell, mondjuk 10-20 cm.
Ha az 1 milliomod részére akarod csökkenteni a γ-sugár intenzitását, akkor a felező vastagság 20-szorosával kell számolni. Ez 4 méter föld, vagy 24 cm ólom.
"Egyébként a legegyszerűbb védelem a távolság. "
Egyrészt geometriai okokból, másrészt mert kb. 100 méter levegő is lefelezi a γ-sugarat.
re: 12:35
Hát, ha van elhanyagolható tényező, akkor a levegő részecskéinek elnyelése AZ!
Kicsi a sűrűsége, kevés atommaggal találkozik a gamma-foton, ráadásul sem a nitrogén sem az oxigén atommagjai nem tudják elnyelni rendesen a gamma-sugárzást. Azt csak a nagyobb tömegű atommagok nyelik el rendesen.
08:07
"Hát, ha van elhanyagolható tényező, akkor a levegő részecskéinek elnyelése AZ!"
Nem véletlen, hogy nem 1 cm, hanem 100 m levegő felezi le. Pont ezt mondom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!