A klívia önmeddő? Ha virágzik elég a saját virágporával megporozni, vagy kell keresztezni is egy másik klíviával, hogy legyen termése, és benne életképes mag?
Bevallom, nem volt még ilyen virágom, de ezt találtam:
"A felálló virágú klíviákat nappali pillangók és vadméhek porozhatják be. A vadméhek csalogatását szolgálja ugyanis a virág világos színű közepe is. A tő a saját virágporával csak nagyon ritkán termékenyül, mert az önporzást a gátolja, hogy a virágon belül elhelyezkedő bibék csak később fogékonyak, akkor, amikor már a saját virágpor terméketlen. A megkötés tehát jól szabályozható, mert mesterséges megporzás, idegen tő virágpora nélkül nem jön létre.
A csüngő virágú Clívia nobilis és a miniatával képzett hibridek esetében elég jelentős az önbeporzás, különösen a széljárta helyeken.
Ezek a növények azonban sok esetben túl nagyok cserepes növénynek, a virágüzletek már felfedezték maguknak mennyire szépek csokorba kötve, vágott virágnak is.
A magvetés a bogyók beérésekor időszerű.
A bogyók burkán belül a vékony hús alatt még külön burok védi a fényes felületű, szalmasárga, kerek, vagy kissé szögletes magvakat. Mosás után, egy rétegben kiterítve, durva szemcséjű homokon érdemes előcsíráztatni.
Amikor a fényben csírázó magokon megjelennek a gyököcskék, akkor lehet vetni őket.
Egyesével a tenyészedénybe."
;)
Akkor jól éreztem. :S Pedig direkt a frissen kinyílt virágok virágporát a már régebben kinyíltak bibéjére kentem, de úgy látszik így se sikerült, mert egyre másra száradnak le a termések. :(
Asszem vennem kell egy másik klíviát is, ha szaporítani szeretném őket.
Mindenesetre köszönöm a segítséged, ment a zöld kéz. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!