Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » FIZIKA. Ha ugyanabban a...

FIZIKA. Ha ugyanabban a kölcsönhatásban az erőr egyenlő nagyságúak, mégi hogy lehet h mozognaka dolgok?!

Figyelt kérdés

newton 3. törvénye: Ugyanabban a kölycsönhatásban fellépő erők -párosával lépnek fel

-EGYENLŐ NAGYSÁGÚAK(???)

-közös hatásvonalúak

-ellentétes irányúak

-egyik az egyik testre, másik a másik testre hat.


ha mindig egyenlő nagyságuak, akkor pl hogy tudom eltolni a kezemmel a füzetem?! akkor a kezemmel kifejtett erőnek nagyobbnak kell lennie!


valaki segíítsen!


2012. jan. 25. 20:14
 1/5 anonim ***** válasza:
95%

Úgy, hogy bár az erő azonos nagyságú, de csak az egyik test elmozdításához elég.


Ha pl. a könyvet 10N erővel tolod, az elég ahhoz, hogy a könyv megmozduljon. A könyv is 10N erővel tol téged. De téged nem lehet 10N-nal elmozdítani.


De ha te pl. egy súrlódásmentes felületen lennél, akkor elég lenne, és te is elkezdenél mozogni.

2012. jan. 25. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Amikor mozgásba kezd a könyv, akkor gyorsuló mozgást végez és ennek az előidézéséhez erő kell:


F = m*g*μ + m*a


Az első rész a súrlódás leküzdéséhez szolgáló erő, amihez még hozzájön a könyv felgyorsítására (mozgásba hozatalához) szükséges erő.


Az tény, hogy az erőnek (az első pillanatokban) nagyobbnak kell lennie, mint az az erő ami aztán (később) a súrlódás leküzdéséhez kell, vagyis a könyv egyenletes mozgásban tartásához.


Ez volt a kérdés?

2012. jan. 26. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 tamas1985 ***** válasza:
Kicsit zavaros ez a kérdés, szerintem eléggé kevered a dolgokat. Egy test akkor van nyugalomban (vagy egyenes vonalú egyenletes mozgást végez) ha külön-külön a rá ható erők és forgatónyomatékok vektoriális összege nulla. A hatás-ellenhatás szerint az egyik erő az egyik testre, a vele azonos ellentétes irányú erő pedig a másik testre hat, míg a nyugalom feltétele az, hogy egy testre hassanak. Az, hogy melyik hogyan mozdul meg ettől az erőtől, vagy hogy egyáltalán megmozdul-e megint más kérdés. Az ha azt mondom, hogy ugyanakkora nagyságú erő hat két testre, még semmit sem jelent arra nézve, hogy melyik hogyan fog mozogni. Ahogy az előttem lévő leírta ehhez még kellenek tömegek súrlódási állandók, a test geometriája, tömegeloszlása stb...
2012. jan. 26. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Itt két dolog van:

- amikor indítod a füzetet, akkor gyorsulnia kell. Ilyenkor az általad kifejtett erő nagyobb, mint a súrlódás, ami ellene hat - ezért gyorsul a füzet.


- amikor a füzetet egyenletesen tolod a padon, akkor az általad kifejtett erő pontosan egyenlő a súrlódásból származó erővel, egy vonalban vannak és ellentétes irányúak. A gyorsulás itt nulla. A füzet addig fog így mozogni, amíg ezek az erők hatnak rá.

2012. jan. 26. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A kérdésben és a hozzáfűzött kijelentésekben több dolog keveredik.

Kezdjük ott, hogy a természetben sokféle erő van, amelyek különböző dolgokra hatnak. Bennünket azonban mos csak egy konkrét objektum állapota érdekel. Ezért csak azokat az erőket nézhetjük, amelyek őrá hatnak. Így az sem érdekel bennünket, hogy az objektum más dologra hat e valamilyen erővel.

Ha tehát erre az objektumra egy adott időtartam alatt ható erők eredője minden pillanatban nulla, akkor az objektum áll, vagy egyenes vonalú egyenletes mozgást végez. Hogy melyik eset van, az attól függ, korábban mi történt az objektummal. Ha egy adott sebességre gyorsították, akkor a továbbiakban ezt tartja. Ha korábban megállították, akkor pedig a szóban forgó időtartam alatt azt tartja.

És lehet, hogy közben ő maga egy másik testre erővel hat. Például, ha egy asztalon van, akkor az asztalra a súlyerejével. De az asztal ettől azért nem mozog, mert más erők is hatnak rá, összességében az is nulla.

Valahogy így.

2012. jan. 26. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!