Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy alakult úgy, hogy a...

Hogy alakult úgy, hogy a Holdnak mindig ugyanaz az oldala néz a Föld felé, és még csak egy szögmásodpercnyit sem fordul arréb?

Figyelt kérdés
Az, hogy ilyen, nagyon valószínűtlennek tűnik. Lévén, hogy mindegyik égitest forog valamilyen sebességgel a saját tengelye körül.

2012. jan. 24. 21:32
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Azért egy szögmásodpercnyit arrébb fordul úgy tudom.
2012. jan. 24. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
37%

Egyszerűen így alakult.


[link]


Itt látható, hogy a Hold bizony mozog, nem szuperstabil, ahogy mi azt elképzeljük :)


Illetve, például a Plútó holdja pedig olyan pályán kering, hogy folyamatosan egy fix ponton van az égen. Szerintem ez sokkalta furcsább lenne itt, mint az, hogy a Hold mindig egy oldalát látjuk.


Sőt, ez még valószínűtlenebb :D

2012. jan. 24. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Ez azért lehet (a Plútónál is), mert a tömegeloszlása nem egyenletes és az a fele néz felénk, ahol kicsivel nagyobb tömeg koncentrálódott.
2012. jan. 24. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
79%

A kötött keringés egyáltalán nem valószínűtlen. Sőt!

Ez egy olyan kvázi egyensúlyi állapot, ami előbb-utóbb beáll egy bolygó-hold rendszerben. A Naprendszer sok holdja kering ilyen módon a bolygója körül.


Nagyjából fel is vázolom hogy zajlik a dolog. Ha egy bolygó-hold rendszerben a mindkét égitestre ható árapály erők fékezik mindkét égitest tengely körüli forgását. Ha a hold tengelyforgási ideje nagyobb, mint a keringési ideje, ez a fékezőerő lassítja, és kötött keringésnél kerül egyensúlyba.

2012. jan. 24. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 bongolo ***** válasza:
83%

Nem ilyesmi az oka! Nem véletlenül alakult így, teljesen törvényszerű a dolog. Az ár-apály erők okozzák, amik lelassítják az égitestet mindaddig, amíg kötött tengelyforgású nem lesz, amikor is az ár-apály praktikusan meg nem szűnik.


A Plútó esetén mind a Plútó, mind a Charon már kötött tengelyforgású lett, azért van a hold egy ponton az "égen".


Egyébként a Föld tengely körüli forgásának a sebessége is csökken az ár-apály miatt, úgyhogy egy idő után (hmmm sok idő után) egy nap meg egy hónap ugyanolyan hosszú lesz, és mi is egyik oldalunkat fogjuk a Hold felé mutatni :) 400 millió éve nagyjából 22 óra volt egy nap, úgyhogy azért lassan hosszabbodik, nem tudom, hogy megéli-e a Föld ezt az állapotot, mielőtt a Nap bekebelezi.


A magyar wikipédia cikk nagyon gyenge, de érdemes elolvasni az angolt:


[link]

2012. jan. 24. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 bongolo ***** válasza:
Közben gyakoriválasz2 is válaszolt... A "nem ilyesmi az oka" nem őrá vonatkozik, hanem a korábbi válaszokra.
2012. jan. 24. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Én még ehhez merészen azt is hozzáteszem, hogy ez azt is bizonyítja, hogy valamikor a Holdnak is volt vízburka és légköre. Mert ha nem lett volna, akkor az árapály lassító hatása sokkal kisebb lett volna, és valószínűleg nem állt volna még be a kötöttség. Aztán miután beállt, már érthető, hogy a levegő és a víz is megszökött a hosszú nappalokon. Persze ezt ki kéne számolni, de én valószínűnek tartom.
2012. jan. 25. 04:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Én is épp ezt akartam írni, hogy az árapály erőkhöz valamilyen nem szilárd közeg áramlása szükséges, és ha jól tudom, a Holdnak nincs folyékony magja (sem). Fenntartom, hogy a valódi ok, amit 22:49-kor írtam.


"A fizikai libráció a Hold tengely körüli forgásának kis egyenetlenségeiből ered a Hold fizikai alakja apró torzultságának eredményeként."


"Fizikai libráció. Ez nem látszólagos, hanem valódi mozgása a Holdnak. Ő ugyanis egy igen kismérvű, rezgő vagy ingadozó mozgást is végez egy egyensúlyi állapot körül. A Föld-Hold rendszer közös tömegközéppontját összekötve a Hold középpontjával, észrevehető, hogy mozgás közben hol a keleti, hol a nyugati széle mozdul efelé az egyenes felé. Így is megfigyelhetünk a nyugati szegélye mentén valamennyit a túloldalból, bár ez legfeljebb 0,5 szögmásodperc lehet (Hédervári, 1962)."


Nem teszek linkeket, de rengeteg leírás van a neten, úgy keressétek, hogy "fizikai libráció".

2012. jan. 25. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

köszi.

Itt azt írják, hogy a földi árapály 1.6 milliárd év múlva fogja a Föld forgását is lelassítani annyira, hogy az is kötött lesz a Holdhoz, és ekkor 55 mai napig fog tartani 1 nap:

[link]

2012. jan. 25. 09:05
 10/13 anonim ***** válasza:
Ez így igaz, de a Hold keringése nem emiatt kötött.
2012. jan. 25. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!