Milyen hatásokat gyakorol a molekula polaritása az anyag fizikai tulajdonságaira?
Néhány dolgot meghatároz:
1) olvadás és forráspontot: a polaritással rendelkező molekuláknak a kötést létesítő atomok eltérő elektronegativitásának köszönhetően mint a neve is mutatja, pólusai vannak--> dipólus molekulák. A molekulák az elektronhiányos felükkel egy másik molekula elektronfelesleggel rendelkező molekularészletéhez közel helyezkednek el.(Azonos részek taszítják, ellentétes töltésűek vonzzák egymást.) Ez a dipólus-dipólus kölcsönhatás. Apoláris molekulákban ez nem jön létre, csak átmeneti töltéskülönbség van: ez a diszperziós kölcsönhatás. Az apoláris molekulák olvadás és forráspontja alacsonyabb a dipólus-dipólus kötést létesítő molekulákénál.
2) oldhatóságot: (bár nem tudom ez mennyire fizika tulajdonság) Vegyünk egy kis méretű de nagy töltéssel rendelkező fémiont ("kompakt kation") és egy nagy méretű aniont. Arra gondolnánk, hogy a kötés ionos (fém+halogén), de ebben az esetben a fémion polarizálja a halogenidion elektronburkát és a kötés inkább kovalens jellegűvé válik és kevésbé oldódik vízben, (pl.: AgCl, AgBr, AgI) csapadékként kiválnak.
Másik megközelítésben hogy hogyan befolyásolja az oldhatóságot a molekulapolaritás: a poláris molekula poláris oldószerekben oldódik (pl.: ammónia a vízben), az apoláris molekula apoláris oldószerben (pl.: kén a szén-diszulfidban).
Azt hiszem ezeket befolyásolja, más fizika tulajdonságot (halmazállapot, szín, szag stb.) nem a molekulapolaritással kell összefüggésbe hozni. (Bár ha vki szerint tévedek, javítson ki, nem akarok hülyeségeket ide írni!) Remélem segítettem. Azért egy kémia tankönyv precízebb és jobb, mint én a röpke 17 évemmel xD.
Gyanítom a valász itt az lehet, hogy minél nagyobb a dipólmomentuma a molekulának, annál erősebb lesz a vonzás a molekulák között. Ebből következően magasabb forás- és olvadáspontjuk lesz, jobb oldószerek lesznek stb stb.
Nézzünk két pédát:
Hidrogén-cianid:
Olvadáspont: -13,4 °C
Forráspont: 26 °C
Dipólmomentum: 2,98 D (ennek a mértékegysége nem érdekes, az a lényeg hogy ennek kisebb az értéke, mint a következőnek)
Cianamid:
Olvadáspont: 44 °C
Forráspont: 260 °C
Dipólmomentum: 4,27 D
Azt hiszem innen már világos. ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!