Ha az akril-nitril egy súlyos (halálos) idegméreg, akkor az akril, amit belőle készítenek nem mérgező?
Nem kötekedni akarok, és sajnos egyébként sem sok kémia maradt meg középiskolából, de szerintem ez a "ha x1 + x2 + xn vegyülete mérgező, akkor xn is mérgező / nem mérgező" összefüggés nem alkalmazható a kémiában. Legalábbis végtelen sok ellenpélda van rá.
Mármint tényleg nem okoskodásból, meg "csak azért hogy valamit hozzászóljak", de ebből a kérdésből mást nem igazán lehet kihámozni.
Nézd, erre a kérdésre vagy igen, vagy nem a válasz, és mindkét válaszra nagyon egyértelmű, adekvát magyarázat létezik. Persze csak az tudhatja a választ, aki ért is hozzá.(Egyébként a legegyszerűbb fizikai vagy kémiai történések mögött is nagyon összetett és bonyolult fizikai törvények hatnak.)
A te válaszod a következőképpen értelmezhető, most egy példát írok: ha a ciántól szép lesz a haj és a bőr, akkor minden olyan kémiai anyag, amelytől szép lesz a haj és a bőr, halálos méreg. Vagy fordítva, ha van olyan anyag amitől szép lesz a haj és a bőr, akkor a cián sem lehet mérgező. Ez nyilván butaság. Ilyen jellegű általánosításokat nem lehet tenni a sem a kémiában sem a fizikában. De én sem akarok kötekedni! :D
Úgy, hogy adott anyag, és a vegyülete legtöbbször teljesen más hatású...
Hétköznapi példa: a klór és a nátrium mérgező (nem is kicsit), viszont a nátrium-klorid (konyhasó) az élet nélkülözhetetlen része.
Nagyon sokat befolyásol a szerkezet is. Az O2 (kétatomos oxigén, amit belélegzünk) nélkül 5 perc múlva halott lennél. Atomos oxigént lélegezve nem kéne 5 perc a halálhoz, mert tönkretenné a szöveteidet. Sőt, a háromatomos oxigén (ózon) is eléggé gyorsan megölne :)
Az egész olyan, mint egy teletömött busz, ahol mindenki mozogni akar, mert van egy bizonyos hely, mi neki tökéletes, de ő amúgy nincs ott. Van akinek nem sikerül. Van akinek sikerül, talál egy megfelelő helyet és ott csinál valamit. Pl az akril-nitriled talál egy enzimet, ami lebontja, és mellesleg cianid képződik. Na ezért lesz mérgező elsőkörben. Igen ám, de te az a.n.-t polimerizálod, és megkapod mondjuk az akril szálat. Példánkon keresztül ez olyan, mintha mondjuk az emberünk megfogná még másik 4 kezét, és így képtelen volna megfelelő helyre jutni. Ugyanígy méreg se tud majd képződni belőle.
Kicsit bugyuta példa, de remélem a lényege érthető. Az egész kulcs-zár elv alapján működik, ha csak egy picit változtatsz ,a kulcsod már nem feltétlenül nyitja a zárat.
off ///
Kérdező! Látom, érted mire gondolok, de lehet hogy hülyén fogalmaztam vagy épp hülyeséget írtam.
Nyilvánvalóan egy eldöntendő kérdésről van szó, tehát I/N-t vár az ember. Tiszta sor.
De.
Arra akartam asszociálni, amit Sir Butcher is írt. Nincsen feltételes összefüggés a kettő között. Nem lehet ilyen "ha, akkor" formulával leképezni ezt a problémát.
Egyik nem implikálja a másikat. Nem tudom máshogy megfogalmazni. :)
no offense
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!