Az univerzum tágulásával lassul az idő? A fekete lyuk belsejében óriási világosság van?
A Schwarzschild sugár ugye: R=2Gm/c2
Ha m-et sűrűséggel írjuk fel, és gömbnek tekintjük, akkor m= Rho * 4r3*pi/3
Innen Rho = 3c2/8G*pi*r2
Ez azt mutatja meg, hogy egy adott sugár esetén mi az a sűrűség, ami esetén a sugáron belüli anyag fekete lyuknak tekinthető (merthogy a fény nem bírja elhagyni).
Azt lehet látni, hogy minél nagyobb ez a sugár, annál kisebb sűrűség elegendő ehhez. Tehát galaxisnyi méretű anyaghalmaz esetén már egészen kis sűrűségtől is fekete lyuk lehet valami.
Ha feltesszük, hogy ezen a sugáron belül az anyag kering is a tömegközéppont körül, akkor egész sokáig stabil maradhat (nem zuhan magába) anélkül, hogy szingularitást hozna létre, kívülről mégis fekete lyuk lesz az egész, mert a fény nem tudja elhagyni.
"Ha feltesszük, hogy ezen a sugáron belül az anyag kering is a tömegközéppont körül, akkor egész sokáig stabil maradhat (nem zuhan magába) anélkül, hogy szingularitást hozna létre, kívülről mégis fekete lyuk lesz az egész, mert a fény nem tudja elhagyni."
bizonyos ideig stabil maradhat de ez sem igazi stabilitás hiszen folyamatosan zakatol a vég felé (mint minden más is amit stabilnak tekintünk, szóval végül is nézőpont kérdése), a lényeg hogy ilyen gravitációs jellemzők mellett az anyag szerkezeti integritása felbomlik, emiatt az elszakadó atomok már nem tartoznak a keringő anyaghoz hanem elindulnak a központ felé és a központba zuhannak, ami által folyamatosan nőni fog a központ tömege és szingularitás alakul ki, a keringő anyagé pedig folyamatosan csökken.
Lehetséges hogy a fekete lyuk nem is képes fenntartani magát ebben a formában ezen jellemzők miatt, és a szingularitást kíván a kialakulása után rövid időn belül hogy állandó lehessen.
Persze ez csak az én véleményem, és fenntartom hogy tévedhetek. :)
Azt elfelejtettem hozzátenni, hogy az ilyen hatalmas fekete lyukban a gravitáció sem túl erős, tehát az atomok nem fognak benne szétszakadni sehol.
Másrészt joggal feltételezhető, hogy a benne lévő anyag kering, hiszen minden kering, forog. A galaxis is pont azért nem roskad össze, mert forog. Ha nem forogna, már rég fekete lyukká vált volna.
Az a világmodell, ami szerint az univerzum tágulása majd visszafordul, és végül összezuhan egy pontba, pont olyasminek felel meg, hogy maga az univerzum is egy fekete lyuk. Csak még nem alakult ki benne a szingularitás, és nyilván nem is fog még sokmilliárd évig.
félreértettelek :\
ebben az esetben biztos vagyok benne hogy nekem van igazam
rs=2Gm/c2
ahol
rs a Schwarzschild-sugár
G a gravitációs állandó
m a test tömege
c a fénysebesség
tehát nem a gravitációs erőt használjuk hanem a gravitációs állandót és ebből számítjuk ki hogy mennyi anyag kell mekkora sugárban, tehát csak a sugár mérete és a tömeg mennyisége változik (a fénysebességet most hagyjuk inkább).
Fontos tudni hogy a fényt a gravitáció mozdítja ki és a kimozdításához szükséges gravitáció mennyisége nem fog változni.
"Ahhoz, hogy a Földet fekete lyukká változtassuk, kb. 18 mm átmérőjű, vagy annál kisebb golyóvá kellene a teljes tömegét összenyomni"
A lényeg hogy nagyobb sugár esetén nagyobb mennyiségű tömegre van szükség és ha ez fekete lyuk akkor minden esetben akkora gravitációs mezőről beszélünk amelyik kimozdítja a fényt tehát elég valószínű hogy elég arra hogy szétszaggasson bármilyen anyagot atomi szerkezetig vagy talán tovább.
A rs arra hivatott, hogy megmondja mekkora sugaron belül mekkora tömegű anyaghalmaznak kell lennie, hogy fekete lyukká váljon. Miután az eseményhorizont kialakult nincs miről beszélnünk. Sem a tengelyforgás, sem más számítható történés nem befolyásolja az anyag önmagába roskadását. Erről reggelig vitázhatnánk, de akkor sem jutunk előrébb. Nem ismerjük egyenlőre a matematikáját.
------
"Az a világmodell, ami szerint az univerzum tágulása majd visszafordul, és végül összezuhan egy pontba, pont olyasminek felel meg, hogy maga az univerzum is egy fekete lyuk. Csak még nem alakult ki benne a szingularitás, és nyilván nem is fog még sokmilliárd évig."
Ez a reccs elmélet. E mellett van még a huss is.:D Véleményem szerint az közelítőbb. Miután a végtelen irányába gyorsul a tágulás, előbb utóbb az anyag alkotóelemeire bomlik. Így lesz ez a fekete lyukakkal is. Aztán mikor már csak energia marad, majd történik valami, és bummm. Persze az is lehet, hogy akkor az anti-anyag marad többségben. Ez bizonyára minket már nem fog érinteni.
...ja még valami.
# 21
Amennyiben galaxisnyi anyagra próbálod az rs-t vetíteni, úgy ugyan nő, de még mindig túl "pici" marad, hogy az eseményhorizont kialakuljon. Viszont, ha az egész világegyetemet képzeled el annak, akkor ám legyen. Én tutira nem tudom bizonyítani az ellenkezőjét.:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!