Melyik molekulában van három nemkötő elektronpár:HF (hidrogén fluorid), Cl (klór), NH4 (ammónia), NH4+ (ammóniumion), CO2 (széndioxid molekula)?
(Az ammónia képlete NH3.)
Emlékszel még, amikor az atomokat rajzoltátok fel, és a körülötte lévő elektronokat?
A lényeg az, hogy nézd meg, mennyi vegyértékelektronja (vagy "külső elektronja", ha így ismerősebb a fogalom) van az atomnak, és hogy ebből mennyit köt le a többi, hozzá kapcsolódó atom. A maradék elektron az atom körül kering, úgymond "párokba" állnak.
HF esetén a F-nak 7 külső elektronja van, ebből a H egyet leköt, marad 6 elektron a F körül, "párokba állítva" az 3 nemkötő elektronpár.
Cl2 esetén a Cl-nak 7 külső elektronja van, ebből a másik klór egyet leköt, tehát egy klór körül 6 elektron marad, párokba állítva, így egy klóratom körül 3 nemkötő elektronpár van. Viszont a másik klóratomra ugyanez igaz, így összesen a molekulában 6 nemkötő elektronpár van.
NH3 esetén a N-nek 5 külső elektronja van, ebből 3-at lekötnek a H-ek, így a N körül 2 elektron marad, "párba állítva" 1 nemkötő elektronpár.
NH4+-nál az NH3 datív kötéssel megköt egy H+-t, a datív kötést a nemkötő elektronpárjával alakítja ki, így a N körül nem marad elektron, nincs nemkötő elektronpár.
CO2-nél a szénnek 4 külső elektronja van, ebből 2-t az egyik, 2-t a másik oxigén köt le, tehát a szén körül nem lesz nemkötő elektronpár. Az oxigénnek 6 külső elektronja van, ebből a szén 2-t köt le, marad 4 elektron az oxigén körül, párba állítva ez 2 nemkötő elektronpár. A másik oxigénre ugyanez igaz, tehát összesen 4 nemkötő elektronpár lesz a molekulában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!