Hogyan hat a hőmérséklet a fotoszintézisre?
Ez az egyik legjobb ábra, mert nem szereték neked olyanokat mutogatni, amin a C4-es fotoszintézis aktivitás fix értéknek tűnik.
Ha nem tudod, mik azok a C4-es és C3-as növények, nehéz lesz az ügy, de akkor mondok egy általános elvet: a hőmérséklet emelkedésével nő a membránok permeábilitása (áteresztőképessége, mivel "folyékonyabbak", gyorsabban mozognak a molekulák), az enzimek aktivitása, a CO2 oldékonysága, a transpiráció (párologtatás). Megváltozik a sztómák (gázcserenyílások) nyitottsága is. A fénylégzés és a fotoszintézis összekapcsolódása miatt azonban a fotorespiráció is nő (RuBisCo enzim aktivitása is hőmérsékletfüggő), tehát a nettó CO2-fixáció egy bizonyos határ fölött csökken. Illetve az enzimek is denaturálódhatnak, meg nekik is van optimumuk.
C3-as növények esetén ez alacsonyabb, mint a C4-eseknél, de látható, hogy alacsony hőmérsékleten a C3-as jobban teljesít, míg a C4-es az optimuma közelében simán túlszárnyalja a C3-ast. (Modnom, ha nem tudod, mi a különbség köztük, vagy mi ez a megkülönböztetés, ne is vedd figyelembe, nézd csak az általános leírást.)
Az ábra lerajzolását mindenképpen ajánlom, mivel ezeket a dolgokat nem jegyzi meg az ember, hanem "megtanulja az ábrát", és arról olvassa le. Ugyan én most elmeséltem neked, de ha precíz vagy, ábrával kezdesz, majd a bevett "mint ahogy az ábrán is látszik" fordulattal élve elmagyarázod, mi látható (a CO2-asszimiláció jelenti itt a fotoszintézis mértékét, mivel az mérhető, te nyugodtan írhatsz a tengeylre "fotoszintézis mértéke"-t), és utána elmagyarázod a hátterét (pl. az enzimek aktivitása nő).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!