Mi történik itt?
http://www.youtube.com/watch?v=D5vH4Q_tAkY
Jó lenne ha valaki 15-20 mondatba összefoglalná, rendkívül hálás lennék érte :)
Fehérje szintézis = transzláció. Nem tudom milyen mélységben érdekel, de megpróbálok érthető maradni.
Az mRNS (messenger RNS, a DNS-ről íródik át) hozzákötődik a riboszómához. A riboszóma két részből, a kis- és a nagy alegységből áll, ezek közül a kis alegység kötődik az mRNS-hez. Az AUG bázishármasnál (START kodon) a megfelelő aminosavat (metionint) hordozó tRNS kötődik a riboszóma nagy alegységének P kötőhelyére. Mindig START kodonnál kezdődik a fehérjeszintézis, itt kötődik az első tRNS a riboszómához. A riboszóma másik, üres tRNS kötőhelyére ekkor tud csatlakozni egy másik tRNS, amelyik az mRNS következő bázishármasának megfelelő antikodonnal rendelkezik. Amikor a második tRNS is a riboszómához kötődött a két tRNS-en lévő aminosav között peptidkötés alakul ki (összakapcsolódnak), az első tRNS-ről leválik az aminosav, majd a tRNS kiválik a P kötőhelyről, és a második tRNS átugrik a megüresedett helyre. Ezután ezek a lépések ismétlődnek, azaz a polipeptidlánc növekszik addig, amíg a riboszóma egy STOP kodonhoz nem ér. Ekkor az A helyre egy aminosavat nem hordozó release faktor (elengedő faktor) kerül, ami lezárja a fehérje szintézist.
Meghatározott antikodonnal rendelkező tRNS az antikodonoknak megfelelő aminosavat hordozza, így az mRNS bázissorrendje egyértelműen meghatározza a róla képződő polipeptidet (fehérjét).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!