Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet a sós vizet...

Hogyan lehet a sós vizet édesvízzé alakítani?

Figyelt kérdés
Többen is írtátok hogy át lehet alakítani, de hogyan?
2011. szept. 27. 18:00
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

1. Forralod, gőzét lepárlod, ami lesz belőle, az az édesvíz

2. Létezik valamiféle membránszűrő, amin a só nem jut át, igy lesz sótalan a víz. Nem túl hatékony, nem olcsó, de működik.

2011. szept. 27. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Desztillálni kell, ez a legegyszerűbb módszer.


Elforralod, a felszálló vízgőzt felfogod, lehűtöd, és máris van sótlan ivóvized. Persze egy nagyon kevés tengervizet ajánlatos hozzárakni, mert a legtöbb ásványi anyag is visszamarad, és a desztillált víz nem egészséges.

2011. szept. 27. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 PótPápuaPuapó ***** válasza:

1 Egy féligáteresztő membránon átpréseled. Ezen a membránon át tud jutni a víz, de a benne oldott sók ionjai nem.


2 Ioncserélő gyantákon átvezeted. A kationcserélő gyanta megkötik a vízben lévő kationokat, és helyettük hidrogénionok kerülnek az oldatba. (Oldat elektronom töltése marad semleges). Ez után az anioncserélő gyantán is átvezetik a vizet, ami kicseréli az anionokat (Cl-, F-, HCO3-, satöbbit) hidroxidionra. A hidrogénionok és a hidroxidionok találkoznak, és így víz lesz belőlük is.

H+ + OH- -->> H2O A há utáni +, és az OH utáni mínusz a töltést jelöli, és nem műveleti jel.


Természetesen ha túl sok ioncserélő gyantát használsz, akkor már túl kevés lesz a vízben oldott só, így már csak a vasalóba lesz jó. Az édes vízben is kell egy kis sónak lennie.


3 (Ez a leggyakoribb) Elpárologtatják a vizet a tenger melletti hőerőművek, atomerőművek hulladékhőjével. Mivel a vízpárába kevesebb a só, ezért azt kondenzálják, és megisszák. Esetleg még egyszer-kétszer elpárologtatják, és aztán isszák meg. Az eljárás azon alapszik, hogy amikor párolog/forr a sós víz a só nagy része visszamarad, és nem kerül a gőzbe.

2011. szept. 27. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

Fogsz egy edényt, amibe sós vizet töltesz. Ezután fogsz egy kisebbet beállítod a nagy edény közepébe. Ezután az egészet letakarod folpack-kal, vagy valami anyaggal, ami ráfeszül a tetejére és hermetikusan zárja. A folpackra, ott ahol alatta a kisebb edény van, ráteszel néhány pénzérmét. Így a fólia a kisebb edény felé tereli a fólia más részein lecsapódó párát. Ezután nincs más dolgod, mint az egészet kitenni a napra és várni. Hamarosan felmelegszik a víz és desztillálódik a kis edényben.


Nem butaság egy kicsi sós vizet rakni hozzá, mivel a sóhiányos víz, vagy a túlzottan sós víz akár halált is okozhat (ozmózis jelenségről olvass részletesen!). Csak végszükségben fogyassz ilyet önállóan. Én inkább levest főznék belőle, vagy teát és azt innám, mert akkor a növényekből kioldódó anyagok valamit pótolnának...


Amit még hozzátennék: javasolják, hogy ezzel az eljárással készült vizet többször töltse az ember át egyik csészéből a másikba, mivel a víz alaphelyzetben oxigénhiányos, és így jobb ízű lesz a levegőből belekerült oxigén hatására. Nem tudom, még nem próbáltam ki...


Viszont arra figyelj, hogy a sós víz lepárlása nem mindent old ki. Például rakj egy kis ételszínezéket a sós vízbe, a lepárolt víz azonos színű lesz! Ezt az esetlegesen vízoldható mérgező anyagok miatt írtam...


Egy négyzetméternyi fólia kb. napi 5 liter desztillált vizet tud előállítani a nap segítségével. Ha van fád, vagy tüzelőanyagod, akkor ez sokkal több is lehet.


Ha nem sós vizet akarsz ihatóvá alakítani (pl. arab területeken való átutazáskor, vagy szimpla kiránduláskor akarsz biztosra menni, ajánlom a Lifestraw-t. Néhány ezer forintba kerül csak. [link] Ez tudtommal sós vízre nem jó, de minden más vizet ihatóvá tud alakítani!

2013. jan. 13. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!