Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik mérés a pontosabb? Ha...

Melyik mérés a pontosabb? Ha a nagyobb érzékenységű hullámhosszon vagy a kisebb érzékenységű hullámhosszon mérünk?

Figyelt kérdés

Például:


hullámhossz: 422,7 koncentráció: 1-4 mikrogramm/milliliter érzékenység: 0,02 mikrogramm/milliliter


hullámhossz: 239,9 koncentráció: 180-760 mikrogramm/milliliter érzékenység: 4,0


2011. szept. 13. 16:42
 1/4 A kérdező kommentje:
Meg még annyi, hogy a mikrogramm/milliliter, az ugye a ppm-nek felel meg?
2011. szept. 13. 16:43
 2/4 anonim ***** válasza:

Nagyobb erzekenysegu hullamssz mit jelent? Szerintem az az erzekenyseg, amit megadtal valami mast jelent... bandwidth, vagy PMT feszultseg... Nem tudom, hogy mi ez, de a hullamhosszhoz biztosan nincs sok koze. A gyakorlat azt mutatja, hogy alacsonyabb hullamhosszak fele eleg sokminden bele tud zavani a meresbe. A 239nm-es tartomanyban a feherjek amidkotesei, a acetat csoportok, a DNS es egy csomo minden is elnyel. Mi ezert sosem hasznaljuk (mondjuk mas okbol se). Ez latszik is a ket meresed kozti nagy kulonbsegen.


A 422nm az eleg spec hullamhossz, lathato szine van az oldatnak... szerintem ezt hasznald a koncentracio meghatarozasahoz. (problma lehet, ha mondjuk egy szerves szintezis soran kepzodott anyagrol van szo, mert akkor a mellektermekek elnyelese is belezavarhat a meresbe, mindenesetre jobb kozelites, es ad egy felso korlatot a koncentracionak.)


A ppm hig vizes oldatban kb megfelel a ug/ml-nek. (1ml = 1g. 1g = 10^6 ug, azaz pars per million)


Milyen anyagrol van szo?

2011. szept. 13. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Atomabszorpciós mérés lesz, multivitaminokban lévő fémeket vizsgálunk (Fe, Zn, Mn, Mo, Cu, Cr... kb ezek, amit itt leírtam, az speciel a Fe volt), és standardeket kellene készíteni, csak épp nem tudom, melyik "koncentráció sor"-t lenne előnyösebb használni. :S Én sem értem, hogy az érzékenység miért ugyanolyan mértékegységgel van megadva, mint a koncentráció...:S
2011. szept. 13. 19:30
 4/4 anonim ***** válasza:

Ja, most lattam, hogy az erzekenysegnak is van mertekegysege. :-D Kicst figyelmetlen vagyok. Ekkor ez azt jelenti, hogy mekkora koncentraciovaltozast kepes a muszer az adott hullamhoszon detektalni.


Hat az az igazsag, hogy az atomadszorpcios spektroszkopia nem az erossegem... :-D Mi oldatok fenyelnyelese alapjan hatarozunk meg oldott anyag koncentraciokat.


Szoval, ha jol ertem, akkor a korekt valasz ez lesz: azt, hogy hol merunk, a befolyasolja, hogy az analit mennyire koncentralt. Ha nagyon hig a cucc, akkor a rovidebb hullamhossz jobb, hiszen 1-4ppm-et is szepen lehet merni, de mondjuk 100-as nagysagrendnel mar valoszinuleg nem linearis. Koncentralt minta meresere jobb a hosszabb hullamhossz. En a nagyobb hullamhosszt lonem be, mert higitani egy mintat mindig egyszerubb, mint tomenyiteni. :-D


Maskor kicsit specifikald jobban a kerdest, mert eleg nehezen tudom kibogaraszni, hogy mit akarsz tudni pontosan.

2011. szept. 13. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!