Mitől aktivizálódik a véralvadás? (trombin megtámadja a fibrinogént)
Háh, ez a jó összetett folyamat (mondjuk élettanban minden az), nekünk külön előadásunk volt erről (1,5 óra).
Része: vasokonstrikció (sérülésre adott reflex), trombocita aggregáció (a trombocita a kollagénrostok felületér kitapad, itt többmediátor is van), véralvadási kaszkád (itt faktorok vannak, ha ezeknek bármelyike hiányzik, az kisebbtől a súlyosabb megbetegdéseket okozhat).
Véralvadási kaszkád:
It megtalálod a trombint és a fibrinogént is.
Erre emlékszem. Majd valaki kijavít, ha nem pontos.
A vérben kering egy úgynevezett 7-es faktor, ami egy proteáz (fehérjebontó enzim). Ez a 7-es faktor tudja aktiválni a következő faktort, amivel egy lánc indul el, és a végén a fibrin kiválásához vezet. De ez a 7-es faktor önmagában nem igazán aktív. Kell hozzá egy szöveti faktor, ami az endothel (erek belső borítása) alatt található. Ha megsérül az ér, akkor a szöveti faktor szabaddá válik, hozzákötődik a 7-es faktorhoz, és elindulhat a kaszkád.
Legalábbis én így emlékszem. De hozzáteszem, hogy az élettan meg a biokémia könyv is eltért néha egymástól, szóval..:
Utolsó vagyok. Meg olyan anyagok is szabaddá válnak az endothel sérülésekor, amihez a trombocyták tudnak hozzákötődni. A kötődés meg a tromobcyták alakváltozásához és különböző anyagok (tromboxán A2, szerotonin stb) felszabadulásához vezet. Ezek az anyagok meg a többi vérlemezkét aktiválják.
De tényleg bonyolult ez a egész, és nem is egységesek a könyvek:D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!