Mi a különbség a fluoreszkál és a foszforeszkál között?
Ezt találtam róla:
A foszforeszkáló anyag megvilágításkor "feltöltődik", majd az elraktározott energiát fény formájában kiadja magából, ami az idő múlásával folyamatosan gyengül.
A fluoreszkáló anyag nagy energiájú sugárzás hatására (pl: UV, röntgen) fényt bocsájt ki. Mindez csak addig tart, amíg a külső behatás.
Mindket esetben (egyszerusitve) az tortenik, hogy a besugarzott fenyt az adott anyag "elraktarozza", majd kisugarozza. Hogy hogy is van ez pontosabban: a besugarzot feny (gerjeszto sugarzas) hatasara az anyag elektronjai gerjesztett allapotba kerulnek, ami magasabb energia szintet jelent. (Azaz a molekula "elraktarozza" a gerjeszto feny energiajat) Ez az allapot nem stabil, az elektron a magasabb energiaszintrol vissza "akar" terni az alacsonyabb energia szintre. A visszateres soran a rendszer energiaja ugy csokken, hogy egy fotont sugarz ki a molekula. -> Ez lesz az kibocsajtott (emittalt) feny mind a fluoreszencianal, mind a foszforeszencianal.
Akkor mi a kulonbseg? Fluoreszencia eseten a gerjesztett allapot stabilitasa nagyon kicsi, azaz az elektron nagyon gyorsan (~10 ns) alatt kepes visszaterni az alapallapotba. Emiatt ugy latjuk, hogy a gerjeszto feny kikapcsolasa eseten a vilagitas abbamarad. Foszforeszencia eseten a gerjesztett allapot stabil (valamilyen triplet allapot), amibol a visszateres joval lassabb (~ms - s - neheny perc - ora nagysagrend). A lassabb visszateresnek kvantummechanikai okai vannak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!