Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség a fluoreszkál...

Mi a különbség a fluoreszkál és a foszforeszkál között?

Figyelt kérdés
2011. aug. 23. 18:50
 1/6 anonim ***** válasza:
51%

Ezt találtam róla:


A foszforeszkáló anyag megvilágításkor "feltöltődik", majd az elraktározott energiát fény formájában kiadja magából, ami az idő múlásával folyamatosan gyengül.


A fluoreszkáló anyag nagy energiájú sugárzás hatására (pl: UV, röntgen) fényt bocsájt ki. Mindez csak addig tart, amíg a külső behatás.

2011. aug. 23. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
51%
A foszforészkáló anyag összegyűjti az energiát, majd utána adja ki magából,a fluoreszkáló pedig, mint egy tükör, visszaveri azt.
2011. aug. 23. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat:)
2011. aug. 23. 19:26
 4/6 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező! Köszönöm a kérdést, ugyanis eddig én sem tudtam hogy van különbség e kettő kifejezés között. És a válaszolóknak is ;)
2011. aug. 23. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Mindket esetben (egyszerusitve) az tortenik, hogy a besugarzott fenyt az adott anyag "elraktarozza", majd kisugarozza. Hogy hogy is van ez pontosabban: a besugarzot feny (gerjeszto sugarzas) hatasara az anyag elektronjai gerjesztett allapotba kerulnek, ami magasabb energia szintet jelent. (Azaz a molekula "elraktarozza" a gerjeszto feny energiajat) Ez az allapot nem stabil, az elektron a magasabb energiaszintrol vissza "akar" terni az alacsonyabb energia szintre. A visszateres soran a rendszer energiaja ugy csokken, hogy egy fotont sugarz ki a molekula. -> Ez lesz az kibocsajtott (emittalt) feny mind a fluoreszencianal, mind a foszforeszencianal.


Akkor mi a kulonbseg? Fluoreszencia eseten a gerjesztett allapot stabilitasa nagyon kicsi, azaz az elektron nagyon gyorsan (~10 ns) alatt kepes visszaterni az alapallapotba. Emiatt ugy latjuk, hogy a gerjeszto feny kikapcsolasa eseten a vilagitas abbamarad. Foszforeszencia eseten a gerjesztett allapot stabil (valamilyen triplet allapot), amibol a visszateres joval lassabb (~ms - s - neheny perc - ora nagysagrend). A lassabb visszateresnek kvantummechanikai okai vannak.

2011. aug. 24. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A tukor szeru visszaveres nyilvan hulyeseg. A gerjeszeshez szukseges fenyhullamhossza pedig teljesen anyag fuggo. Van ami mar lathato fenynel is gerjed, mashoz pedig UV vagy rontgen kell... De, hogy az emittalt feny milyen modon kepzodik, az ettol teljesen fuggetlen dolog.
2011. aug. 24. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!