Mi a különbség a DNS kettős-hélix és szuperhélix szerkezete között? Vagy az ugyanaz?
Nem ugyan az! Az a lenyeg, hogy a cirkularis DNS-t lehet ugy modositani (csak topologiai modositas!!), hogy a legstabilabb szerkezet mar nem egy sima kor alaku kettos helix lesz, hanem egy sajat maga korul tekeredo "szuperhelix".
itt egy kis video a szuperhelix kialakulasarol:
http://www.youtube.com/watch?v=3QWA-tFdGN8&feature=fvwp&NR=1
(eleg latvanyos, de nem talaltam minden szempontbol hibatlannak a demot)
(ez joval korrektebb, de kicsit nehezen emesztheto)
köszi szépen, közben találtam én is egy jót
http://www.youtube.com/watch?v=N5zFOScowqo&feature=grec_index
Szoval, hogy helyukre tegyuk a dolgokat:
A DNS lehet kor alaku, vagy linearis, azaz, vagy ossze van, vagy nincs kapcsolva a ket vege. Kor alaku kromoszomaja a bakteriumoknak van, linearis az eukariotaknak.
Na, most jon a neheze:
A linearis eukariota DNS nem magaban all, hanem feherjek (hisztonok) kapcsolodnak hozza, Ez egy feltekert szerkezet (nukleoszoma), ami a sejt osztodasakor tovabb kompaktaladik a fenymikroszkopbol is ismert kromoszomakka. Ez egy nagyon kompakt serkezet, ami ahhoz kell, hogy a hatalmas DNS molekulak osszekuszalodas nelkul szet tudjanak valni. Ezt a feltekert szerkezetet nevezik super coil-nak, amit talan szuper gombolyagra fordithatunk. OK, ez vili.
A bakteriumok cirkularis DNS-e (+mitokondrialis DNS, + novenyi szintestek DNS-e) sem csak ugy all, mintha rajzolnal egy kort a korzovel, hanem ""sajat maga korul tekeredik fel. Mivel itt a helix fog helikalizalodni, ezert ezt a szerkezetet szuperhelixnek mondjuk.
Remelem most mar minden vili! :-D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!