Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy láthatjuk éjszaka?

Hogy láthatjuk éjszaka?

Figyelt kérdés
Nem értem. A Vénusz és a Merkur a Nap és a Föld között van, este hogy láthatjuk az égbolton? Nekem nagyon ne m tiszta ez. Illetve nappal működnek a távcsövek vagy csak este?
2011. aug. 11. 06:22
 1/6 anonim ***** válasza:
81%
A távcsövek fénnyel működnek, így természetesen nappal is mennek. Az más kérdés, hogy nappal nehezebb a csillagokat megfigyelni. A bolygókat meg úgy látjuk, hogy amikor lemegy meg felkel a Nap, akkor ellátunk mellette, és ott látjuk ezeket a bolygókat. Mivel ritkán vannak pont az átellenes oldalán a Napnak.
2011. aug. 11. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Pontosan amiatt amit írsz, amiatt van, hogy az Esthajnalcsillagot (=Vénusz) csak naplemente után vagy napfelkelte előtt látni.


Hiszen akkor nem vagyunk teljesen "háttal" a Napnak, hanem pont úgy áll a Föld, hogy a Napocskát már (vagy még) nem látjuk, de a "mellette" lévő Vénuszt még (vagy már) igen.


Aztán ahogy tovább fordul a Föld (egyre inkább háttal leszünk a Napnak), úgy a Vénusz is eltűnik és azt se látjuk.


Remélem érthető, rajzolni most nem szeretnék, ha nem muszáj. :)

2011. aug. 11. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Kerestem pár képet, ezek segítenek:


[link]

Itt a Vénusz látszik a Nap körüli pályáján, három különböző helyzetben. Baloldalt épp kel fel a Nappal együtt, jobboldalt meg mennek le. Bizonyos esetekben keleten a Nap előtt kel, vagy nyugaton a Nap után megy le, Ilyenkor láthatjuk még egy rövid ideig.


[link]

Itt ugyanazt látni, a Nap még/már horizont alatt van (Sun below horizon), de a Vénusz a horizont felett.


Így okés?

2011. aug. 11. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Se a Vénusz se a Merkúr nincs a Föld és a Nap között. Legalábbis nem mindig van ott! Ők közelebb keringenek a Naphoz mint a Föld. De pont emiatt a keringési idejük rövidebb, azaz hamarabb megtesznek egy kört a Nap körül mint a Föld. Ennek az a következménye, hogy van amikor (valóban) egy vonalban vannak, és van amikor a Naptól jobbra, illetve balra látszódnak. Pl a Merkúr Nap körül pályájának sugara kb 58 millió km. Ez a távolság a Nap átmérőjének kb 45-szöröse. Vagyis a Naptól, annak látszó átmérőjénél 45-ször nagyobb távolságban láthatjuk a legnagyobb kitérésénél. Ez nem olyan nagy szögérték, de bőségesen elegendő ahhoz, hogy amikor a Nap már (még) jócskán a horizont alatt van, ő még (már) látszódjon az égbolton. A Vénusszal ugyanez a helyzet, csak a szögtávolsága a Naptól még nagyobb lehet. Az ő pályájának sugara kb 108 millió km. Ez a látszó Napátmérő kb. 80-szorosa. Itt tehát a kitérés még nagyobb lehet.


maci

2011. aug. 11. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat közben magam is rájöttem. A köztét úgy értettem hogy a Merkúr és Vénusz pályája a Föld pályája és a Nap közzé esik.
2011. aug. 11. 09:58
 6/6 galaxy01 ***** válasza:
Sehogy sem láthatod a gömbelméletben... puszta logika. Amúgy meg az említett 2 "bolygó", vándolrócsillag, ugyanúgy akár egész éjszaka látható. Felkel végig halad az éjszakai égbolton, mint a hold.
2022. dec. 16. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!