Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan csinálják a Gén-Manipul...

Hogyan csinálják a Gén-Manipulációt?

Figyelt kérdés
Sziasztok arra lennék kiváncsi,hogy a gén manipulációt azt,hogyan csinálják milyen eszközökkel,mert a gének azok szabad szemmel láthatatlanok szóval azokkal hogyan tudnak dolgozni pl: egy virus génjét átültetik egy másik virusba,hogy az több tulajdonsággal rendelkezzen ezt hogy csinálják?Válaszotokat előre is köszönöm
2011. júl. 2. 14:52
 1/7 anonim ***** válasza:
Ez engem is érdekel. :D
2011. júl. 2. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Épp ez ügyben írt valaki nekem, azóta is válaszolok neki. :)

A génmanipuláció nagyon diverz téma, fél éves kurzusunk volt belőle. Kérdés, MIBEN, MILYEN célú génmanipuláció. Más a technika növényben, mint állatban, féregben, mint emberben. Más a knock-out, knock-in, új bevitel, expresszió, ektopikus expresszió, szövetspecifikus expresszió... választani lehet a génbevitel során a módszerek között az elektorporációtól a virális transzfekción keresztül a génpuskáig bármit. Létezik RNSi technika, van P-elem technika, használhatóak egyéb transzpozonok...


A bevitel:

Lényegében fogják a gént, amit ugyan nem látnak, de van módszer, teszem azt, Southern blot, vagy sima gélelfó, amivel láthatóvá lehet tenni, hogy van valami DNS. Általában PCR-rel amplifikálják (szaporítják), ugyanis ez specifikus, te adod meg a primereket (nem primer, "prájmer"-nek mondják), azaz az génedet a határoló DNS-részt. Vagyis te megmondhatod, hogy ez a CATGGGATTT és az a CCCGGGAAATTT közötti részt akarod amplifikálni, és a gép (ez egy nagyobbfajta gép, úgy néz ki, mint egy ööö... unalmas, szürke mosogatógép, ház nélkül, pár gombbal a tetején, meg egy nevetségesen kis fedéllel) megteszi.

A terméket ellenőrzik pl. az előbb említett technikával (gélben megfuttatják és színes festéket adnak hozzá, hogy lássák). Ha a nagysága (ehhez használnak egy "DNS-létrát") megfelelő, sutty, be a sejtbe. Erre van kismillió technika, ezeket itt nem részletezem külön. Mindenki azzal, ami neki a legjobb, növényesek Agrobacteriummal, Drosysok (ecetmuslinca - Drosophila melanogaster, Drosy) P-elemmel operálnak, baktériumba jó a plazmid, van mesterséges kromszóma emlős szövettenyészetekhez, vírus is bejuttathatja, vagy phagemid... Általában attól függ, min dolgozol, mi a cél, mekkora a bejuttatni kívánt DNS. Van egy mérethatár (általában felső, de fágnal alsó is).

Ha bevitted a gént a sejtbe, akkor onnantól örülhetsz neki. Hogy a bevitel biztos legyen, mivel nem látod, hogy ténylegesen bejutott-e a sejtbe, antibiotikumokkal szokás dolgozni. Antibiotikumos táptalajon a sejtek meghalnak (emlős sejtek is, pl. neomycin), de ha a gén mellé csomagolsz egy rezisztencia-gént, akkot a génnel együtt ez is kifejeződik. Ez a pozitív szelekció: csak azok a sejtek maradnak életben, akik felvették a gént ÉS a rezisztencia-gént. Hiszen ők ellen tudnak állni az antibiócának. Mindenki más meghal, így nem kell sakkozni, hogy most a sejtben van-e ilyen gén, ami neked kell, vagy nincs.


Amikor ki akarsz ütni egy gént, arra két lehetőség van: RNSi, vagy knock-out. Ezt is leírhatom, ha érdekel. Annyira nem megérthetetlen. :)


Miután mondjuk az emlős sejtjeid megvannak, és bennük van a gén/kiüttted a gént, az adott faj korai embriócsomójába (blastocysta állapot) be lehet injekciózni a sejteket, amik így beépülnek a szervezetbe. Ha mázlink van, ezekből a különleges sejtekből fognak fejlődni a csírsejtek, vagyis a tulajdonság öröklődni fog. (Ezért gyakran kapcsolnak pl. egérben egy szőrszín-gént is hozzá, és az, aki mozaikus, vagyis többszínű szőrű, azt kell szaporítani.) Az utódokat kell majd használni.

2011. júl. 2. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Nagyon koszonom a reszletes valaszt :)
2011. júl. 2. 19:11
 4/7 A kérdező kommentje:
És még azt szeretném kérdezni,hogy a mikrobák(virus,baci) állatnak számitanak?:D
2011. júl. 2. 21:34
 5/7 anonim ***** válasza:
Nem állat, hanem vírus és baci. :) Állatnak az számít, amit a rendszertan az Animalia regnumba sorol. (Ez egyszerűbb, mintha itt elkezdenék a többsejtűségről, az ECM-sajátságokról, meg a kollagénről beszélni, meg vannak egyéb molekuláris markerek is.)
2011. júl. 4. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Értem thx :).Én nem vagyok biológus és nem is arra a szakra mentem a suliban csak eccerűen érdekel :DD
2011. júl. 5. 18:25
 7/7 anonim ***** válasza:

Éppen ezért nem kezdtem az ilyen részletekről beszélni, mert azzal ugyan sokra nem mész. :)

Amúgy a biológiában a legtöbb definíció így működik: amire a téma egyik kiváló szakértője azt mondja, az úgy van, na, az úgy van. :) (Minden más csak maszatolás, ami azért kell, hogy megalapozhassunk egy paradigmaváltást.)

2011. júl. 5. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!