Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges ilyen bolygópálya?

Lehetséges ilyen bolygópálya?

Figyelt kérdés

Mostanában egy kicsit utána olvastam ennek a Nibiru őrületnek, szerintem alaptalan, de érdekelne, hogy létrejöhet-e ilyen bolygópálya, és ha igen hogyan.

[link]


2011. jún. 29. 12:37
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Lehetséges, ahogy az üstökösök pályája is kialakult. Viszont ha nagyon nagy tömegű (merthogy bolygó?), akkor szerintem már átrendezte volna kicsit a Naprendszert. Egyébként mit olvastál róla, milyen periódusidővel keringene egy ilyen pályán a cikk szerint?
2011. jún. 29. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Elméletileg 3600 évente kerüli meg a napot, és jövőre halad el a Föld mellett, amit azért is kétlek, mert akkor már elég közel kellene lennie, és már éreznénk a hatását.
2011. jún. 29. 12:57
 3/14 anonim ***** válasza:
..Ez a rajz egy elég erőltetett "magyarázata" a misztikus bolygónak, max. üstökös méretben tudom elképzelni, ahogy már írtam. 3600 év nem egy nagy idő a Naprendszer történetében, egy Merkúr vagy akár csak Hold méretű test nem hiszem, hogy stabil pályán maradna hosszabb ideig, és a többi bolygónak is bezavart volna már. Meg már látnánk is, ahogy írtad, mert valszeg csóvája lenne mint egy üstökösnek, ha ilyen nagy hőingadozásnak van kitéve. (Hacsak nem tiszta szikla.) Szóval nekem elég izzadságszagú az egész.
2011. jún. 29. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Mr23 válasza:
hát nem gondolom hogy egy sokhelyen Szaturnusz méretűnek írt bolygó keringhet olyan pályán mint egy hosszú periódusú üstökös ráadásul úgy h közben sem a Jupiter sem a Szaturnusz nem téríti ki a pályájáról és az adott bolygó sem téríti ki őket no meg útközben átszáguld kétszer is egy aszteroida mezőn... hát nekem eléggé hihetetlenül hangzik...
2011. jún. 29. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Alapvetően semmi akadálya. Nem példa nélküli. A Plútó pályája is nagyon elnyújtott és keringési idejének egy igen tekintélyes részét nagyon nagy távolságban tölti a többi bolygótól.

Viszont abban egyet értek az előttem szólókkal, hogy ha így metszené a többi bolygó pályáját, akkor nem így nézne ki ma a Naprendszer. És ennek nincs köze a keringési idejéhez, mert a Naprendszer már évmilliárdok óta létezik. Ilyen léptékkel szinte már mindegy, hogy 3000 év alatt kerüli-e meg a napot, vagy "csak" 300.

2011. jún. 29. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
Arról a tényről nem is beszélve, hogy annak azért lenne jele, ha 3600 évente a Föld közelében elhúzna egy bazinagy bolygó... :)
2011. jún. 29. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
53%

Egy ilyen alakú bolygópálya elképzelhető. Nem hiszem, hogy különösebben bezavarna a többi bolygó pályájába, vagy épp azok az ábrázolt pályán haladó égitestébe. Egy viszont biztos. Ha létezik ilyen bolygó, az sok vizet nem zavarna. Nem szabad elfelejteni, hogy a bolygók maguk ugyan pertubálják egymást, de igazán komoly hatást kiváltani nem tudnak! Egy ilyen elnyúlt pályán keringő, bolygó méretű valami sem okozhatna semmiféle komoly dolgot. Ahogy írtad különben ha jövőre érne ide, arról már tudnánk! Így ez biztosan sántít.


Egyébiránt nem is ez az egyetlen ilyen jellegű felvetés. Többször olvastam arra utalást, hogy egyes feltételezések szerint a Nap maga nem egy magányos csillag. Elképzelések szerint van egy esetleges vörös törpe társa, ami egy -hasonlóan az ábrázolt pályához- nagyon elnyúlt pályán kerüli meg a Napunkat. Azaz a két csillag kering egy közös tömegközéppont körül. Ez már nem bolygó méretű, hanem jóval nagyobb lehet. Ha van is ilyen társ, most messze járhat, és a hatása elenyésző. Kimutatni szinte lehetetlen, hiszen akár a sűrű háttércsillagos égen is lehet, ott megtalálni valamit pedig igencsak művészet. De hasonlóan a topic béli bolygóhoz, ha létezik is, a hatása nem jövőre fog jelentkezni, ergo nem a ma emberének problémája. Hiszen egy társcsillag még annyira sem maradhat észrevétlen mint egy bolygó. Viszont a hatása sokkal drámaibb lehet egy szimpla bolygóénál. Még akkor is, ha olyan nagyon nem közelíti meg a Napot. A külső OORT felhő keringő égitestecskéit igencsak megzavarhatná, és abból lenne már probléma bőven! Rengeteg kilökődhetne a jelenlegi kvázi stabil pályájáról, és elindulna a belső Naprendszer felé. Egy ilyen esemény utáni időszakban valószínűleg nem lenne probléma minden nap egy, vagy akár több új üstököst felfedezni. De az is lehet hogy pont hogy probléma lenne az újak felfedezése a nagy számuk miatt...


Összefoglalva: lehet ilyen bolygó, de nem valószínű! Ha van is komoly gondot eddig se okozott, és ezentúl sem fog!

Lehet ilyen társ csillag, és ugyanúgy "belefér" a léte Naprendszerbe! Ez viszont már sokkal komolyabb gondokat okozhat, és adott esetben foglalkozni kell a problémával. De teljesen valószínűtlen, hogy az elkövetkező pár évben ez szükségszerűvé válna

2011. jún. 29. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat
2011. jún. 29. 16:06
 9/14 anonim ***** válasza:

71%-os , tényleg majdnem igazad van, csakhogy egy ilyen elnyúlt keringési pálya legtávolabbi szélén már kevés lenne a nap gravitációja a stabil pálya fenntartásához.

Vagyis a "keringő" vörös törpe simán lelépne a Naprendszer környékéről.


üdv


Kárókatona

2011. jún. 30. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Ez óriási tévedés!


Nem egy rendszer létezik, ami igencsak elnyúlt pályájú kettőscsillagokból (esetleg többszörös rendszer) áll. legjobb példa a Proxima Centauri rendszer, a hozzánk legközelebbi csillag (a Nap után). A fő rendszerétől, az Alpha Centauri-tól, a Tolimantól 0,25 fényévnyire van a távolpontja (Más kérdés hogy maga a Toliman rendszer is kettős eleve...), és kb 500000 év a keringési ideje. Olyannyira messze van, hogy sokáig nem is voltak biztosak benne hogy a rendszerhez tartozik!


Szóval simán lehet olyan messzeségben egy ilyen társcsillag, és van is project ami ezzel a feltételezéssel foglalkozva keresi a Napunk esetleges kísérőjét.

2011. júl. 1. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!