Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi körül keringenek a csillagok?

Mi körül keringenek a csillagok?

Figyelt kérdés

egy feketelyuk körül? vagy a feketelyukak is csak sima csillagok, amik azok körül keringenek mint a többi csillag?

esetleg még mi sem tudjuk :D


2011. jún. 18. 09:32
 1/10 anonim ***** válasza:
89%
A feketelyukak nem csillagok, hanem igen nagy tömegű csillagok maradványai. A csillagok pedig az adott galaxis tömegközéppontja körül keringenek, amely (pl. a Tejútrendszer esetében) lehet feketelyuk(on belül) is.
2011. jún. 18. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

elvileg a naprendszerében, a nap-on kívül nincs csillag, vagy igen /csak kérdés/

szóval akkor a tejútrendszerben, minden csillag egy nagy feketelyuk körül kering?

2011. jún. 18. 11:03
 3/10 Ludens ***** válasza:
100%
A Napunk a tejutrendszerünk középpontja körül kering a keringési sugara nagyjából 28 000 fényév, Naprendszerünk egy teljes keringési időtartama körülbelül 225-250 millió évig tart. Ahogy azt az előző válaszoló is helyesen mondta egy feketejuk körül teszi ezt.
2011. jún. 18. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Igen, ez így van. A naprendszerünkhoz hasonló egycsillagos csillagrendszer egyébként ritkább, többször van, hogy 2-3, esetleg több csillag alkot egyet.
2011. jún. 18. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

van többcsillagos csillagrendszer is? :O az kemény lehet :D annak nehéz lehet a keringési rendszere :D

és feketelyuk is keringhet valami körül (mármint hogy pl a nap körül kerinhet e?)

2011. jún. 18. 14:32
 6/10 anonim ***** válasza:
Egy csillagnak közel sincs akkora gravitációs ereje, hogy egy feketelyukat keringésre kényszerítsen, tehát a kérdésnek ezt a felét elvetheted. Hogy a feketelyukak keringene-e valami körül (így mondjuk a galaxisok mint objektumok is keringenek-e), nem tudom, erre válaszoljon más.
2011. jún. 18. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

A vizsgálatok azt mutatják hogy a galaxishalmazok is kötött rendszerként viselkednek, ez azt jelenti, hogy az egyes galaxisok zárt pályán keringenek egy közös tömegközéppont körül. Ezt nevezik galaxishalmaznak. Ezek a halmazok a pár 10 galaxistól több ezer galaxist tartalmazó rendszerek is lehetnek.

(ez vezetett arra a tényre, hogy valaminek/sötét anyag/energia/ a gx.-ok közti teret is ki kell tölteni mert önmagukban a gx.-ok nem rendelkeznek elég tömeggel egy kötött rendszer kialakításához)


Itt már nem biztos hogy a keringés egy tényleges nagy tömegű objektum körül zajlik(mint pl. a tejútnál a központi fekete-lyuk), lehet hogy több nagy tömegű galaxis alkot egy közös gravitációs középpontot valahol tőlük távol, és a körül keringenek.


Ennél már csak egy nagyobb ismert objektum létezik, a "nagy vákuum buborékok". Megfigyelték, hogy a gx.-ok, és gx. halmazok, nem egyenletesen töltik ki a teret, hanem "szálasan" rendeződve, valahogy úgy mint mikor a szappanhab felszínén a folyadék, köztük nagy üres buborékokkal. Ezek a falvastagság több milliószorosai is lehetnek esetenként.

[link]

Valahogy úgy, mint ezen a képen(ez csak számítógépes szimuláció), de meglepően hasonló a mért adatokhoz.

2011. jún. 19. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

de akkor feketelyuk csak egy van (mármint hogy ez EGY égitest elnevezése csak?)

mindegyik galaxisban egy ilyen körül keringnek a bolygók?

köszi

2011. jún. 19. 12:56
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Hmmm

Megpróbálom akkor összefoglalni.(kicsitől a nagy felé.) Tehát ugye van a mi naprendszerünk. 1 csillag, +8 bolygó, meg sok por, aszteroidák... A bolygók a nap körül keringenek.


A mi napunk a tejútrendszer nevű galaxis egyik spirálkarjában található. A mi galaxisunkban rengeteg csillag van, főként többes csillagok, 2-3 csillag kering egymás körül, itt nem igazán vannak bolygók, a pályák olyan cikcakkosak, hogy a nagyobb objektumokat szétszedik, vagy elnyelik a csillagok, szóval szerencsések vagyunk hogy csak 1 napunk van.


A mi napunk, és a többi csillag egyaránt a galaxis központi magja körül kering. A központi mag a következőkből áll: Egy szupernehéz!!! fekete lyuk, pár millió csillag , gáz por... Ezek együttesen alkotják azt a gravitációs mezőt, ami "kör" pályára kényszeríti a külső csillagokat.


Fontos megemlíteni:


Nem egy fekete lyuk van. Sok, millió számra található minden galaxisban. Egy átlag fekete lyuk tömege valahol 10 naptömegnél kezdődik. Viszont előfordul, hogy egyes fekete lyukak olyan sűrű helyen jönnek létre(mint pl. a központi fekete lyuk) hogy életük folyamán a testtömegüket megsokszorozzák, azzal hogy a körülöttük levő anyagot elnyelik, csillagokat szakítanak szét, térítenek le pályájukról, spirál zuhanó pályára...

Így tehát vannak normális fekete lyukak, pl. a spirálkarokban, és vannak szupernehéz fly.-k, általában a galaxis magjában.( egy gx.-ben több szupernehéz fekete lyuk is lehet, de a miénkben eddig egyet találtunk)


A megfigyelések azt mutatják, hogy nem minden galaxis közepén van egy szupernehéz fekete lyuk, bár a legtöbb spirálgalaxis nagy valószínűséggel ilyen, mint a miénk.


Itt említeném meg hogy az általános nézettel ellentétben, a galaxis nem olyan mint a mi naprendszerünk. A mi naprendszerünknél a keringést kiváltó ok EGY nagy központi kompakt objektum, a nap.

Egy galaxis esetében, ha kering egy csillag az ő keringését az ő pályáján belüli összes anyag gravitációs hatásának együttese szabja meg. Ezért nem lehet azt mondani, hogy a nap egy szupernehéz fekete lyuk körül kering, mivel a nap a pályáján belül levő összes csillag, por gáz, fekete lyukak, fehér törpék, neutroncsillagok össz. tömege által létrehozott gravitációs mezőben kering.


A galaxisok galaxis halmazokba tömörülnek, és egymás körül keringenek. Itt van példa arra, hogy egy igen nagy galaxis körül kering több kicsi(Tejút körül kering a kis és nagy Magellán felhő(törpegalaxisok)), de olyan is van, hogy több egyforma galaxis mozog egymás körül úgy hogy a közös tömegközéppontban nincs semmi.


Rem érthető voltam. Ha nem kérdezz :D

2011. jún. 19. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
köszi mindenkinek
2011. jún. 19. 16:13

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!