Miért van az hogy az északi emberek magasabbra nőttek mint a déliek? Miközben a csont fejlődéshez szükséges D vitamin a délieknek kedvezőbb?
Én alacsony vagyok, és hideg, karácsonyi délidőben születtem.
De nálam ez genetikai ok inkább. Nem tudom, hogy tényleg több-e északon a magas ember, de érdekes, ha tényleg így van.
Az állatvilágban jellemzően azért alakult ki, hogy a sarkokon nagy testűek élnek, mert az állat "fajlagos felülete" így sokkal kisebb. Egy kicsi állatnak a testméretéhez képest sokkal nagyobb a bőrfelülete, vagyis nagyobb felületen adja le a hőt, mint egy nagy állat, akinek arányaiban kisebb a felülete. Így energiagazdálkodás szempontjából előnyösebb a nagy test. Lehet, hogy ehhez hasonló jelenség az oka.
Persze nem minden faj esetében van ez így, elvégre a sarki nyúl "normál méretű" - de ő másként alkalmazkodott.
Az emberi testmagasságnak nincs közvetlen kapcsolata a klímával. Gondolom az európai népekre gondoltál a kérdés megfogalmazásakor -> a skandinávok magasabbak mint a mediterráneum lakói.
Európában az átlagok közötti különbség kb. 10 cm, tudtommal a legnagyobb átlagmagassága a dánoknak van a legalacsonyabb pedig a görögöknek, de pl. a csehek átlagmagassága meghaladja a finnek, a svédek és a norvégok átlagmagasságát is, és a spanyolok és olaszok ugyanolyan magasak mint a finnek.
Az állatok közül is általában az északi fajok a nagyobbak.
Nézd meg pl. a medvéket! A legnagyobb faj a jegesmedve, ami ugye az északi sarkvidéken él, a forró égöveken élő medvék (örvös medve, szír medve stb.) viszont a legkisebbek közé tartoznak. A tigrisek között is a legnagyobb a szibériai tigris, míg a délebbre élő bengáli tigris kisebb, a szumátrai tigris pedig mégkisebb.
Igen, a csontfejlődéshez D vitamin kell, amiből melegebb területeken általában több van, de itt nem ez a lényeges.
A hidegebb területeken kevesebb a táplálék, emiatt többet kell vándorolni és meg kell küzdeni azért is, amit találsz. Emiatt a ragadozóknál előnyös a nagyobb testméret. Azon kívül a hideg ellen zsírt kell elraktározni, hogy hőszigeteljen (lásd: rozmár). Ha pedig kövérebb, a súlya megtartása és mozgatása céljából erősebbnek is kell lennie. Egy akkora monstrum legyűréséhez pedig a ragadozónak is erősebbnek kell lennie.
Ezen kívül, paradox módon, minnél nagyobb a tested, relatíve annál kisebb az a felület, amin keresztül elszökhet a hő. Emiatt előnyös hideg területen a nagyobb testméret, mert akkor relatíve kisebb a hőveszteség, melegebb területeken pedig a kisebb, mert azt könnyebb lehűteni.
A történelem előtti korok emberére is ez volt igaz. Rá is hatottak ezek a törvényszerűségek. Emiatt azok közül, akik északra vándoroltak, azok maradtak nagyobb eséllyel életben, akik nagyobbra, izmosabbra nőttek, akik pedig délen maradtak, azok közül inkább azok, akik relatíve kisebbek voltak.
De ha megnézed, ezek a viselkedésmódok még a történelmi időkben is tetten érhetők. Itáliában, Görögországban, Egyiptomban, Mezopotámiában az emberek vidáman művelték a földeket, tenyésztették az állatokat, halásztak, kereskedtek. Persze néha háborúztak is, de ez általában arra ment ki, hogy több földet szerezzenek, amin többet lehet termelni, vagy rabszolgákat a termeléshez, illetve az uralkodók megalomán törekvéseinek tudható be. Ezzel ellentétben a germánok pl. híresek voltak barbár viselkedésükről, erőszakosságukról és hogy szinte csak kedvtelésből gyilkolták egymást. Ezen kívül a mezőgazdaság köreikben elhanyagolható volt, holott a természeti viszonyok ezt nem feltétlenül indokolták, hiszen ma a méghidegebb orosz sztyeppéken is termelnek búzát, árpát, rozst. A vikingekről pedig már nem is beszélek. Nekik gyakorlatilag az életük volt a gyilkolás és a fosztogatás és ebből is éltek.
Ma viszont ez már csak nagyon kis mértékben érvényesül, hiszen az ember (valamilyen szinten) képes függetlenedni a környezeti viszonyoktól. Jobban tudjuk fűteni a házainkat, jól szigetelő ruhákat hordunk, kereskedelemmel délről hozunk elég kaját, plusz a vadászatnál is egy puska elsütéséhez jóval kevesebb erő kell, mint ahhoz, hogy egy szál bottal verj agyon egy jávorszarvast. Emiatt kevésbé van szükség a nagy testméretre.
11:47-esnek!
A Kárpát-medencétől északra élő szlávok körében igen gyakoriak a balti gének. A Baltikum pedig ugye északon van, tehát ott a történelem előtti időkben előnyösebb volt a nagyobb testméret. Gondolom ezért magasabbak a csehek.
A mai spanyolok ősei között pedig igen nagy hányadot tesznek ki a népvándorlás korában odatelepült germán népek (szvévek, vandálok, vizi-gótok), akik ugye északról jöttek, tehát nagyobb az átlagos testméretük. Bár ez utóbbi nem tudom mennyire befolyásolja a spanyolok fizikai tulajdonságait, de én erre tudok gondolni, hogy ezért magasabbak.
06-17 12:18-nak
Hát a különböző népek már igen régóta keverednek egymással, pl. avar kori magyar emberek közel fele erőteljesen mongoloid jellemzőkkel rendelkezett, a többiek között pedig kaukázusi és türk jellegzetességek is előfordultak - a legtöbben pedig ezek valamilyen mértékű keverékét hordozta.
Tehát elméletileg minden népcsoportban valamilyen mértékben jelen vannak azon népcsoportok génjei is akikkel a történelmük során találkoztak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!