Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Titrálás - érettségi - jól...

Titrálás - érettségi - jól csinálnám?

Figyelt kérdés

Van 100cm3 0,1mol/dm3-es fenolftaleinnel megfestett NaOH oldatom.

És van egy ismeretlen savoldatom: kénsav vagy sósav.

Koncetrációja: 1 mol/dm3 vagy 0,1 mol/dm3 vagy 0,01 mol/dm3.


Meg kell határozni a legegyszerűbb módon, hogy melyik savat kaptam a hat közül!


Én így csinálnám, jó lenne?


A piros lúgoldathoz hozzáadnék 5cm3 savat. Ha színtelen lesz akkor ez a legtöményebb kénsav.

Ha továbbra is piros akkor hozzáadok még 5 cm3 savat (így összesen már 10 cm3 van benne). Ha színtelenné válik, akkor a legtöményebb sósav volt az ismeretlen.

Ezután hozzáadok 40cm3 savat (szumma: 50cm3), ha színtelenedik, akkor ez a 0,1 mol/dm3es kénsav volt.

Ha még mindig piros, akkor 50 cm3 savat hozzámérve (szumma: 100cm3 sav) folytatnám - ha színtelen lesz: 0,1 mol/dm3 sósav volt az ismeretlen.

Ezután ha még mindig piros, akkor hozzáadnék 400cm3 savat (szumma: 500cm3), ha színtelen, akkor a leghígabb kénsav volt az ismeretlen.

Ha még mindig piros, akkor kizárásos alapon az ismeretlen sav a leghígabb sósav volt (a lúghoz ebből összesen 1000cm3-t kellene adni h elszíntelenedjen, tehát még 500 cm3-t).


HELYES A LEVEZETÉS? JÓL OLDANÁM MEG A FELADATOT?


2011. jún. 5. 18:20
 1/5 A kérdező kommentje:
Hozzáteszem, büretta nem áll rendelkezésre csak mérőhenger és főzőpohár.
2011. jún. 5. 18:21
 2/5 Silber ***** válasza:
100%

Én a következőképp csinálnám:

1.: Kiszámolom, mekkora anyagmennyiségű NaOH-m van. Ez 0,01 mol.

2.: Reakcióegyenletek:

H2SO4 + 2NaOH -> Na2SO4 + 2H2O

HCl + NaOH -> NaCl + H2O

3.: Kiszámolom, mekkora térfogatú savoldat lenne képes színteleníteni a NaOH-t.

Ha c=1M, akkor:

H2SO4: 5 cm^3

HCl: 10 cm^3

Ha c=0,1M:

H2SO4: 50 cm^3

HCl: 100 cm^3

Ha c=0,01M:

H2SO4: 500 cm^3

HCl: 1000 cm^3

4.: Fogom, és elkezdem titrálni az oldatot. Ha valamelyik érték közelében fog elszíntelenedni a NaOH-oldat, akkor tudjuk a savat. Egyszerű dolgunk van, mert egy nagyságrendnyi különbség van a savkoncentrációk között, így a hiba minimális.


P.S.: A laborban mindíg a minta egy töredékével titrálunk csak, tehát mondjuk 20 cm^3-t veszünk csak ki a 100 cm^3-nyi törzsoldatunkból. Ez segíthet abban, hogy nem kell egy egész liter HCl-t elhasználnunk adott esetben a meghatározáshoz, valamint a párhuzamos mérések során több vizsgálati lehetőségünk van.

2011. jún. 5. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Igen, akkor tulajdonképpen ugyan azt csinálnánk. De ahogy írtam büretta nem áll rendelkezésre a meghatározáshoz, csak mérőhenger. Azzal viszont csak az általam leírt módon határozható meg a sav minősége és mennyisége.

2011. jún. 5. 20:00
 4/5 Silber ***** válasza:

"De ahogy írtam büretta nem áll rendelkezésre a meghatározáshoz, csak mérőhenger."

És a mérőhengerből nem lehet önteni a savat?

2011. jún. 5. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

végül is...


Köszönöm!

2011. jún. 5. 22:43

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!