Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha az ember mindenféle űrruha...

Ha az ember mindenféle űrruha nélkül a holdon lenne, életben maradna? Függetlenül attól, hogy kap-e oxigént vagy nem.

Figyelt kérdés

SPOILER!

A Portal 2-ben a játék végén a portálon keresztül "kiszippantódunk" az űrbe. Ott nem lenne bajunk, mindenféle űrruha nélkül? Ugyan a portál másik vége egy Földi laborban van, ahonnan szippant az űr oxigént, de szerintem az nem lenne elég ahhoz, hogy 5-10 másodpercig is életben maradjunk.


2011. máj. 24. 16:43
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors válaszokat.. Hát hogyan mondjam..? Nem lettem okosabb :)


Először is szögezzük le, hogy nem vagyok retardált idióta, szóval nem kell hülyének venni! (valaki írta, h divatból volt űrruhájuk) Ezért is kérdeztem meg, mert nem hiszem hogy egy ember ott kibírná így.


Aztán. *SPOILER* Ott van az a rész, amikor már GLaDos felébredt és neki tesztelünk. Ott többször b@szogat, hogy mekkora szemét mocskos rib@nc vagyunk, meg hogy látott egy őzikét, mi meg nem, mert teszteltünk, azokban a részekben elhangzik egy rész, miszerint GLaDos az általunk kilélegzett levegőt módisítja és ugyan azt pumpálja vissza nekünk ("Ugyan azt a levegőt szívod életed végéig... Mert innen nem szabadulsz.. Bizony.. Itt tartunk téged. Örökre. Te ribanc. Mert megpróbáltál megölni.")

Tehát szükségünk van az oxigénre, függetlenül attól h emberek vagy androidok vagyunk-e.


A lényeg. Tekintsük alanyunkat Chell-t egy élő, lélegző emberi lénynek.


És azt "döntsük" el, hogy ha ott áramlik ki a levegő, akkor abból tudnánk-e levegőt venni, van-e rendes légnyomása (szerintem nincs, de nem tudom megalapozni), illetve megfagyunk-e (adott esetünkben nem biztos, mivel a kiszippantott levegő van olyan meleg -a laborban sem fagytunk meg- hogy életben tartson bennünket arra az 5-10 másodpercre.)

2011. máj. 24. 18:17
 12/21 anonim ***** válasza:

18:01


A test részben nyitott.

Ekkora nyomásváltozás hatására azonnal beszakad a dobhártya, azonnal összeomlik a tüdő, a szem....


Tippre olyan 15-30 mp közé saccolnám a halált.

2011. máj. 24. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
A gravitáció enyhén szólva is megváltozna a földön és a holdon nem?
2011. máj. 24. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
18:54 Ennél sokkal nagyobb nyomásváltozásra is csak keszonbetegség lép fel. Természetesen a dobhártya beszakadHAT. A tüdő nem omlik össze, viszont vérezni fog belül. Egyébként a tudósok is fél percre teszik a halált, sajnos kísérleti bizonyítékunk is van rá, igaz, csak egy, és nem egy könnyen megismételhető kísérlet.
2011. máj. 24. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

19:01


Ne keverjük a szezont a fazonnal.


Az emberi test 1 ATM nyomáshoz van "kitalálva". Ellenben 4-5 vagy akár 10 ATM nyomást sokkal könnyebben elvisel, mint a 0 ATM-et. A 0 nyomás (aka vákum)a legveszélyesebb a testre.

2011. máj. 24. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
100%

Ha valaki rászánta volna azt a fél percet, hogy elolvassa a linkelt index cikket, akkor nem hülyén halna meg, és nem kéne itt találgatni:


"A vizsgálatok utólag kiderítették, hogy a 168 kilométer magasan meghibásodott kapszula 11 perc 40 másodpercen keresztül volt kitéve az extrém körülményeknek, amíg be nem lépett az atmoszférába. Ez idő alatt a belső légnyomás nullára zuhant le. A három űrhajós 30-40 másodpercen belül meghalt a hipoxia, azaz az oxigénhiány következtében."


"Johnson Űrközpont egyik vákuumkamrájában, amikor a nyomás hirtelen olyan szintre zuhant le, amilyet 36500 méter magasan tapasztalnánk. A technikus 12-15 másodperc alatt elvesztette az eszméletét, az utolsó dolog, amire emlékezett, az volt, hogy a nyál elforr a nyelvéről."


Ui.:

A fentebb említett kiáramló gáz sebessége igen nagy, le kéne szimulálni de nem fogom, áramló közeg nyomása alacsonyabb, mint az álló közegé. Szóval nem tudnál levegőt venni. (Próbálj meg egy repülőgép hajtóműve mögött állva levegőt venni, az sem megy, vagy ha kihajolsz 200nál az ablakon akkor is sokkal nehezebb a légzés.)


Hogy a fentieket összegezzem, a halál 30s körül áll be.

további érdekességek:


"Amikor a külső nyomás lecsökken, a vérben gázbuborékok keletkeznek, amely perceken belül a tüdő károsodásához vezet."

Tehát ha a halál beállta után ujjra élesztünk, addigra a károsodások már végzetesek.


"Ha viszont az ember ellenőrzött körülmények között, fokozatosan teszi ki magát a nyomáscsökkenésnek, akár egy percig is túlélheti az extrém körülményeket." Nos ez csak hipotézis, nem volt olyan hogy tesztelték.


Szóval: Nem robbanunk fel, nem facsarodik ki a vér teljes testfelületünkön, nem fagyunk meg(bár hideget éreznénk, mivel nem lenne közeg a bőrünk körül ami annak hőjét tárolná), nem forrna el a vér, mivel az erek kifejtenek rá nyomást, (ugyanakkor a nyál, és nyílt seb körüli testnedvek előforrnának) egyszerűen csak elájulnánk, majd beáll a halál.


Üdv Baleys

2011. máj. 24. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 zzoli23 válasza:
18%

Helló! Ez a kérdés elég régen került kiírásra, de azért elmondom, hátha még nem tudod:

A földön minden szervezetnek van egyfajta belső nyomása, ami ellenáll a légköri nyomásnak.(ha nem lenne összenyomna bennünket a légkör.) Mivel az űrben vákum van , addig tágulnánk, amíg szétnem robbannánk. Az egész hamarabb végbemenne, mint ahogy felfognád, vagy éreznél valamit, hiszen gyorsabban történne, mint ahogy az idegeid közvetítik a fájdalmat az agyadnak. Annyi baromságot írtak ide, hogy az eszem megáll!

2011. szept. 6. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

Nem robbanna szét, Baleys írta jól.

Volt 1 mélytengeri baleset, ahol kb 10 atmoszféráról esett le a nyomás, na ott tényleg szétrobbantak.

2011. szept. 27. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
100%

"...nem facsarodik ki a vér teljes testfelületünkön..."


Amikor valakinek kiszívják a nyakát, akkor tulajdonképp a nyomás csökkenése miatt a testfelület felé "igyekszik" a vér. Ha sokáig "kényeztet" így a párod, még ki is serken a vér a pórusokon. Nos nincs ez másként a vákuumban sem. Ha sokáig fennáll a dolog, akkor bizony az egész testeden ez a jelenség játszódik le.


"...nem forrna el a vér, mivel az erek kifejtenek rá nyomást...


Hogy a bőrfelszínhez közeli erekben buborékok kiválnak az teljesen biztos. Azt elképzelhetőnek tartom, hogy ez a buborékosodás nem egyforma testszerte, de egészen biztosan fellép, hiszen ugyanezen jelenség a búvároknál is igencsak komoly gondot okoz. Ezt a buborékosodást lehet nevezni felforrásnak is, hiszen ott is ugyanez a jelenség tapasztalható. Igaz ez nem "elforrás", hanem felforrás...


"...nem fagyunk meg(bár hideget éreznénk, mivel nem lenne közeg a bőrünk körül ami annak hőjét tárolná)..."


Nos a hideget pont emiatt nem éreznénk (gondolj csak bele ha nyugodtabb a környezet, nincs légmozgás, kevésbé érezzük a hideget is. Ha egyáltalán nincs közeg, nincs mit hidegnek érezni. A hőveszteség pedig bizony hősugárzás formájában jelentkezne, igaz nem instant a jelenség, de bizonyos idő elteltével csontkeményre fagyna egy test az űrben...


maci

2011. szept. 28. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
100%

"Mivel az űrben vákum van , addig tágulnánk, amíg szétnem robbannánk...Annyi baromságot írtak ide, hogy az eszem megáll!"


Jól van Zoli fiam, ülj le egyes !

2011. szept. 28. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!